با اطلاع موضوع به مقام قضایی، جسد برای تشخیص علت دقیق مرگ به پزشکی قانونی منتقل و تحقیقات برای شناسایی مقتول و ابعاد جنایت آغاز شد.

 

آغاز تحقیقات

در تحقیقات مقدماتی مأموران مشخص شد مقتول به هویت الهام از ساکنان همان مجتمع بوده که از مدت‌ها قبل با همسرش به دلیل اعتیاد وی اختلاف داشته‌اند.

علیرضا (شوهر مقتول) در بازجویی‌های اولیه با انکار اختلاف جدی با مقتول، اظهار داشت: روز حادثه حوالی ساعت 9:15 به روال هر روز هنگام مراجعت به منزل در پارکینگ ساختمان محل سکونتمان پشت یک دستگاه یخچال که در گوشه پارکینگ قرار داشت شئ مشکوکی دیدم که با نزدیک شدن به آن متوجه شدم جسد همسرم است. البته در این زمینه به کسی مظنون نیستم و از کسی شکایت ندارم.

زن و مردی از ساکنان مجتمع در جریان تحقیقات به مأموران گفتند: روز حادثه هنگام مراجعه به منزل در پارکینگ مجتمع متوجه پاهای زنی شدیم که از پشت یخچال بیرون زده و مردی که صورتش به علت تاریکی پارکینگ قابل شناسایی نبود روی سینه او نشسته بود. با توجه به اینکه یک دفترچه درمانی در نزدیکی آنها افتاده بود و به خیال اینکه آنها زن و شوهر هستند. از آنان پرسیدیم آیا نیاز به کمک دارند که مرد با تحکم گفت: کمکی لازم ندارم و از ما خواست آنان را تنها بگذاریم.

پزشکی قانونی در گزارشی با اعلام اینکه در سر مقتول آثاری از اصابت جسم سخت به چشم می‌خورد علت مرگ را فشار بر عناصر حیاتی گردن توسط جسم رشته مانند اعلام کرد.

 

شناسایی عامل جنایت

مأموران در تحقیقات خود به چند نفر مظنون شدند و آنان را مورد بازجویی قرار دادند که در بازرسی بدنی از یک نفر، آنان متوجه چند مورد خراشیدگی روی دست و گردن وی شدند.

فرد مورد نظر در بازجویی‌های اولیه منکر اطلاع از جنایت شد، اما بعد از چندین جلسه بازجویی تخصصی در نهایت لب به اعتراف گشود و راز مرگ زن بی‌گناه را فاش کرد.

متهم در اعترافاتش گفت: چند روز بود که علیرضا همسر مقتول که هر دو در نانوایی کار می‌کنیم دائم از من می‌خواست همسر او را به قتل برسانم و آنقدر اصرار کرد تا بالاخره راضی شدم همسر او را به قتل برسانم و در مقابل دو ماه بعد او یک دستگاه سواری پیکان برایم بخرد. دو روز قبل از جنایت یک بار به قصد کشتن مقتول به محل سکونتش رفتم که به دلایلی موفق نشدم.

روز حادثه با موتور علیرضا از نانوایی خارج شدیم و به پارکینگ مجتمع مسکونی رفتیم.

علیرضا پس از رساندن من محل را ترک کرد و قرار شد از بیرون با همسرش تماس بگیرد و به دروغ از او بخواهد دفترچه‌ بیمه علیرضا را در پارکینگ به برادرش تحویل دهد.

پانزده دقیقه بعد از رفتن او الهام «مقتول» به پارکینگ آمد که بلافاصله او را به پشت پارکینگ کشاندم و در آنجا با روسری خودش او را خفه کردم.

متهم در بازرسی هم صراحتاً به جنایت اعتراف می‌کند و اظهار می‌دارد: مقتول را به پیشنهاد شوهرش به قتل رسانده است. به دنبال اعترافات قاتل علیرضا شوهر مقتول دستگیر شد و مورد بازجویی قرار گرفت و علی‌رغم انکارهای اولیه در نهایت به نقش خود در جنایت اعتراف کرد.

وی انگیزه خود را از کشتن همسرش، مخالفت همسرش با مصرف و فروش مواد مخدر از سوی وی و همچنین حجاب نامناسب او عنوان کرد.

 

متهمان در دادگاه

پس از تکمیل تحقیقات، دادستان ملایر با تنظیم کیفرخواست، پرونده را به دادگاه کیفری استان ارجاع داد.

در جلسه دادگاه اولیای مقتول و ولی تنها صغیر وی با اعلام شکایت از متهمان برای آنان تقاضای قصاص کردند.

در ادامه متهمان با تکرار اعترافات قبلی صراحتاً به نقش خود در قتل زن جوان اقرار کردند.

دادگاه پس از اخذ آخرین دفاع متهمان با استناد به موارد متعدد موجود در پرونده «امیر» متهم ردیف اول پرونده را به جرم مباشرت در قتل عمد زن جوان به قصاص نفس و به دلیل سرقت طلاهای او به 3 سال حبس و 74 ضربه شلاق و رد مال به بازماندگان محکوم شد.

علیرضا شوهر مقتول نیز به جرم معاونت در قتل عمد همسرش از سوی دادگاه به 15 سال حبس محکوم شد.


/ 0 نظر / 4 بازدید