مصرف مواد مخدر عامل اصلی مرگ معتادان است


گرایش مجدد معتادانی که پیشتر ترک کرده‌اند به مصرف مواد افیونی عامل اصلی مرگ مصرف‌کنندگان مواد افیونی است.
مدیرکل پزشکی قانونی همدان با اعلام این مطلب گفت: اغلب معتادان از روی جبر و فشار خانواده اقدام به ترک اعتیاد کرده و بخشی از آنها در صورت فراهم بودن زمینه مجدد اقدام به مصرف مواد افیونی می‌کنند.
علی‌احسان‌ صالح افزود: این گروه از افراد بعد از گذشت مدت زمانی از ترک مواد مخدر به علت وابستگی دوباره اقدام به مصرف کرده ولی با توجه به اینکه مقاومت بدن آنها در برابر مواد مخدر کاهش یافته مصرف مواد منجر به مرگ آنها می‌شود.
وی از دیگر عوامل مؤثر در مرگ معتادان را مواد افزدونی غیرمجاز ذکر کرد و گفت: طبق آمارهای موجود بیشترین مرگ ناشی از مصرف مواد مخدر متعلق به افراد کمتر از 30 سال و معتادان تزریقی است.
‌صالح با بیان اینکه سوء‌مصرف مواد مخدر موجب مرگ 103 معتاد در این استان شده است، اظهار کرد: در 9 ماهه سال‌جاری 3 زن و 100 مرد معتاد به مواد مخدر به علت سوء‌مصرف جان خود را از دست دادند.
وی با ذکر اینکه مرگ و میرهای ناشی از سوء‌مصرف مواد مخدر 11 درصد کاهش داشته است، بیان کرد: سال گذشته در همین مدت زمان 116 معتاد به مواد مخدر شامل 113 مرد و 3 زن جان باختند.
صالح گفت: کاهش 11 درصدی آمار مرگ ناشی از سوء‌مصرف مواد مخدر در استان همدان و تداوم سیر نزولی این آمار در چند سال گذشته نوید دهنده عملکرد صحیح دستگاه‌های مسئول در امر مبارزه با مواد مخدر است.
مدیرکل پزشکی قانونی همدان بیان کرد: اعتیاد به موادمخدر یک نوع بیماری است که بر اثر ناآگاهی و توسط خود شخص معتاد به وجود می‌آید و در اثر مصرف مواد مخدر مکانیزم‌های حیاتی بدن از تعادل طبیعی خارج شده و فعالیت قسمت‌هایی از بدن به صورت آشکار یا پنهان دچار اختلال، کم‌کاری و یا بی‌فعالیتی می‌شود.
به گفته صالح، سرخوشی، اضطراب، حملات همراه با وحشت‌زدگی، خنده‌های بی‌مورد، خشکی دهان، ضربان قلب بالا، فراموشی، سندروم بی‌انگیزگی و اشتهای سیری ناپذیر از علایم مصرف ماریجواناست.
وی در ارتباط با مصرف ماریجوانا بیان کرد: جوانان و نوجوانان با این تفکر که مصرف ماریجوانا خطر اعتیاد ندارد به مصرف آن روی می‌آورند غافل از اینکه به اعتقاد بیشتر محققان حوزه اعتیاد، مصرف حشیش و ماریجوانا دروازه ورود به مصرف مواد مخدر و روانگردان‌ها خطرناک‌تر است.
مرگ ناشی از مصرف مواد مخدر در سال 92 نسبت به 91 حدود 20 درصد کاهش داشته است.
/ 2 نظر / 5 بازدید
حقدوست

[گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] سلام دوست گرامي. اين پيام، در حکم کارت دعوتيست محضر شما عزيز. خوشحال خواهم شد در کلبه خود در خدمت شما باشم. مطمئنا مطالب متنوع وبلاگ، مورد نظر شما قرار خواهد گرفت. منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامي هستم. موفق و منصور باشيد. http://bia2mofid.persianblog.ir [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل]