راز مرگ مشکوک در خوابگاه دانشگاه؛

 

در ادامه رسانه های استانی،سراسری و حتی رسانه های برون مرزی وبرخی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان اخبار و گزارش های متعددی را از قول افراد مختلف در باره این حادثه منتشر کردند اما چهارروزبعد از حادثه پزشکی قانونی، نیروی انتظامی و سرپرست دانشگاه علوم پزشکی در نشست های جداگانه با نمایندگان رسانه ها ابعاد مختلف ماجرا را تشریح کردند.

پزشکی قانونی: دختر دانشجو خودکشی کرده است

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان گفت: تنها دلیل مرگ دانشجوی دانشگاه علوم‌پزشکی خودکشی بوده است. دکتر علی احسان‌صالح با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران درتشریح جزئیات مرگ سحر-چ گفت: جسد دختر 19 ساله با نام «سحر» روز جمعه 19 مهرماه حدود ساعت 15 به پزشکی قانونی منتقل و معاینه روی جسد انجام شد. وی با بیان اینکه کارشناسان پزشکی قانونی پیش از کالبدشکافی و هراقدام دیگری، جسد را به خانواده متوفی نشان دادند خاطرنشان کرد: پنج پزشک جسد مرحومه را بررسی کردند که بررسی پوشش ظاهری شخص سالم بود و هیچ آثاری از پارگی لباس وی مشاهده نشد. هیچ اثری از ضرب و جرح روی جسد دیده نشددر کالبدشکافی نیزاثری از ضربه یا در جراحت در بدنبه چشم نیامد.همچنین بعد از بازکردن پوست سر متوفی نیز مشخص شد هیچ آثاری از ضربه مغزی در سر وی وجود ندارد. صالح با بیان اینکه در معاینه مشخص شد هیچ آثاری از ضربه، مقاومت و دفاع روی بدن فرد که مبنی بر قتل باشد، وجود ندارد. تصریح کرد: برخی شایعات مبنی بر تجاوز جنسی به فرد برای مشوش‌کردن اذهان عمومی بود و تجاوزی صورت نگرفته است. مدیرکل پزشکی قانونی همدان اظهارکرد: در بررسی‌ها مشخص شد که دختر دانشجو خودکشی از نوع حلق‌آویزی کرده و شیار حلق‌آویزی روی گردن متوفی باقی مانده بود. وی گفت: در خودکشی از نوع حلق‌آویزی چندین عامل باعث مرگ فرد می‌شود که در خودکشی دختر دانشجوی دانشگاه علوم‌ پزشکی علت شوک ناگهانی بود که موجب بیهوشی فرد و در نهایت مرگ وی شد. مدیرکل پزشکی قانونی همدان افزود: روی تمامی اعضای ‌

بدن مرحوم کالبد شکافی انجام شد اما هیچ گونه آثاری از ضربه و خونریزی در بدن او مشاهده نشد. صالح ادامه داد: آزمایش سم‌شناسی نیز روی تمامی قسمت‌های بدن مرحوم از جمله، محتویات معده، کیسه صفرا، زجاجیه چشم، خون و ادرار‌ انجام شد و هیچ گونه آثاری از مصرف سموم، موادمخدر، آمفتامین‌ها، موادتحریک‌کننده، سیانور و سایر موارد مشاهده نشد. وی تاکید کرد: با توجه به حساسیت موضوع و درخواست خانواده مرحومه، کارشناسان به صورت 24 ساعته روی جسد کار کردند و علت قطعی مرگ وی که خودکشی از نوع حلق‌آویزی بود، مشخص شد. صالح مدعی شد: بر اساس شواهد موجود در اتاق دانشجوی متوفی مشخص شده دانشجو دو بار اقدام به خودکشی کرده که بار دوم خودکشی منجر به مرگ شده است.

رییس پلیس آگاهی همدان

علت خودکشی دختر دانشجو مشکلات عاطفی بوده است

سرهنگ فرامرز به‌گذر، رییس پلیس آگاهی استان همدان، بن‌بست عاطفی را انگیزه خودکشی دختر دانشجوی دانشگاه علوم‌پزشکی اعلام کرد. وی گفت: ساعت 11:52 دقیقه 19 مهرماه با مرکز پلیسی 110 تماس حاصل شد و اکیپ جنایی بررسی صحنه جرم در محل حادثه حاضر شدند. وی افزود: دختر دانشجوی 19 ساله در دانشگاه علوم‌پزشکی مشغول به تحصیل بود و به علت اینکه بسیاری از دانشجویان در آخر هفته به دیدار خانواده می‌روند هم‌اتاقی‌های این دانشجو درخوابگاه حضور نداشتند. به‌گذر خاطرنشان کرد: در بررسی‌های انجام شده توسط پزشکی قانونی ومأموران پلیس آگاهی هیچ آثاری از قتل و دفاع توسط متوفی دیده نشده است. رییس پلیس آگاهی استان همدان گفت: تماس‌های تلفنی و آخرین پیامک فرد متوفی بررسی و در نهایت مشخص شد دختر دانشجو به علت مشکلات شخصی و بن‌بست عاطفی اقدام به خودکشی کرده است. وی ادامه داد: با توجه به مستندات موجود در خودکشی از نوع حلق‌آویزی این دانشجو شوک ناگهانی موجب مرگ وی شده است.

سخنگوی قوه قضائیه:

پرونده بسته نشده است

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌یی نیز در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره آخرین وضعیت پرونده فوت دانشجوی دختر دانشگاه علوم پزشکی همدان که در رشته پرستاری تحصیل می‌کرد گفت: شخصا پیگیر ماجرا بودم. به هر حال در این رابطه پرونده قضایی در دادسرا تشکیل شده است و حتما بررسی‌های لازم هم صورت می‌گیرد.

وی افزود: گاهی در برخی پرونده‌های قتل شواهد و آثار و علایم ظاهری به راحتی نشان‌دهنده وقوع یک جنایت است اما گاهی هم اتفاق افتاده که متوفی به لحاظ ظاهری علامتی که دال بر قتل باشد ندارد با این حال آنچه که در برآوردهای اولیه به ما اعلام شده است این است که دختر دانشجو حلق‌آویز شده است و حال باید دید که آیا خودش دست به این کار زده است یا شخص دیگری مرتکب چنین عملی شده است. دادستان کل کشور در بخش دیگری از توضیحات خود پیرامون این موضوع تصریح کرد: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد شواهدی از دیگرکشی وجود ندارد اما این به آن معنا نیست که این پرونده بسته و مختومه اعلام شده است بلکه این پرونده در حال بررسی است تا به قطع علت فوت این دانشجو مشخص شود.

چند نکته مبهم در مرگ دختر دانشجو

اگر چه با اعلام رسمی علت مرگ از سوی مقام های رسمی تا حدودی از تب و تاب این ماجرا کاسته شده است اما ذکر چند نکته و طرح چند سوأل در این باره ضروری است اولین موضوع نحوه اطلاع رسانی در باره این ماجرا ست؛در حالی که در نخستین روز این ماجرا منابع رسمی ازجمله مسئولان دانشگاه و نیروی انتظامی سیاست سکوت را در پیش گرفته بودند اما در ادامهبه درستی پی بردند که سکوت و عدم پاسخگویی به افکار عمومی تنها باعث دامن زدن به شایعات و گسترش اخبار غلط خواهد شد از این رو با استفاده از ظرفیت های بالای رسانه‌ها درباره   آن اطلاع رسانی کردند شیوه ای که نباید محدود به این ماجرای خاص گردد.

موضوع قابل ذکر دیگر شتابزده‌گی و اقدام غیر حرفه ای یکی از روزنامه هاست که تنها به استناد ادعای تعدادی از دانشجویان مرگ دختر دانشجو را قتل معرفی و باعث تحریک نابجای دانشجویان و افکار عمومی شد.

اما علیرغم اطلاع رسانی گسترده چند نکته مبهم درباره ابعاد مختلف ماجرا باقی مانده است؛اولین نکته این است که چرا با گذشت تنها ساعتی ازکشف جسد و در حالی‌که هنوز نتیجه اقدامات تشخیصی مشخص نشده بود تعدادی ازمسئولان دانشگاه با حضوردر جمع دانشجویان نمازگزار قاطعانه علت مرگ را خودکشی خواندند.

نکته دیگرتناقض در برخی اظهار نظرهاست به طور مثال سرپرست دانشگاه در گفتگوهای اولیه ادعا می کند آخرین کارگر حدودساعت 45/21 شب حادثه از خوابگاه خارج شده است در حالی که اکنون ادعا میکند شب حادثه هیچ کارگری در محل نبوده است.

شتابزدگی دانشگاه در تقویت ایمنی خوابگاه دانشجویی محل بعد از وقوع حادثه! نکته دیگری است که باید پاسخ مناسبی برای علت آن داده شود؛افزایش تعداد نگهبانان،سرپرستان خوابگاه و نصب چندین دوربین مداربسته  در اطراف محل حادثه از جمله این اقدامات شتابزده است.

نکته دیگر گفته سرپرست دانشگاه مبنی برعدم امکان قفل در اتاقهای خوابگاه از داخل است که باعث ایجاد این سوال می شود که با این و ضعیت چطور می‌توان  سالم بودن در اتاق را به عنوان دلیلی برای عدم امکان ورود شخص دیگری به اتاق محل حادثه در نظر گرفت؟

نکته آخر ابهام در انگیزه‌های ذکر شده  برای خودکشی است بیان دلایل کلی مانند بن بست عاطفی و...نمیتواند پاسخ مناسبی برای اقناع افکار عمومی باشد بخصوص وقتی به گفته دانشجویانی که شب حادثه در خوابگاه بوده اند سحر شب واقعه دوش گرفته،لباسهایش را اتو کرده وحتی غذای روز بعد خود را نیز رزرو کرده است از این رو ضروری است مراجع مسئول ضمن حفظ حرمت متوفی و خانواده وی با شفافیت  بیشتری درباره ابعاد مختلف اظهار نظر کنند.

 

 

/ 0 نظر / 7 بازدید