کارگر 28 ساله زیر بتن دفن شد


به دنبال ریزش بتن در یک کارگاه ساختمانی در همدان، مرد 28 سالهای جان خود از دست داد.

به گزارش خبرنگار ما، حوالی ساعت 17 و 45 دقیقه روز جمعه، دوم آبان‌ماه گزارشی به سامانه 125 سازمان آتش نشانی همدان رسید که حاکی از مدفون شدن چند کارگر زیر بتن درکارگاهی حوالی بیمارستان بعثت همدان بود.

با دریافت این گزارش بلافاصله 2 اکیپ عملیاتی از ایستگاههای 12 و 18 به محل موردنظرکه ساختمان در حال احداث یک مرکز خدماتی حوالی بیمارستان بود اعزام شدند و مشاهده کردند تعدادی کارگر در حال فعالیت بن ریزی پِی یک بنای در حال احداث بوده اند که با سقوط ناگهانی داربستها و ریزش حجم زیادی ازبتن 3 نفر ازآنها زیر حجم زیادی ازمیلگرد و بتن گیر افتادند. بامشاهده این وضعیت، نیروهای عملیاتی ضمن درخواست نیرو و تجهیزات کمکی عملیات نجات افراد آسیب دیده را آغازکردند.

2 نفر ازافراد آسیب دیده درهمان لحظات اولیه عملیات ازمحل ریزش بتن خارج شده و به محل امن منتقل شدند اماهیچ اثری ازنفر سوم دیده نمی شد.

باحضور 2 اکیپ دیگر ازنیروهای ایستگاه مرکزی، عملیات با شدت و جدیت بیشتری دنبال شد اما با توجه به حجم زیاد میلگرد، نبشی های فلزی وحجم زیاد بتن وگستردگی محل ریزش پیدا کردن جای دقیق فردمدفون شده،عملیات به کندی پیش می رفت.

حدود نیم ساعت پس از آغاز عملیات و در حالی که آتشنشان با استفاده از تجهیزات مختلف مشغول کنار زدن بتن و تخته ها و میله های فلزیبودند با مشاهده بخشی از بدن فرد مدفون شده عملیات نجات شدت گرفت و دقایقی بعد، جسم بی‌جان که از ناحیه سر و ستون فقرات مصدوم شدهبود از زیر آوار بتن بیرون کشیده شد.

عوامل مرکز فوریتهای پلیسی که در محل حاضر بوده‌اند با معاینه فرد مصدوم که جوان 28 ساله‌ای با هویت (مرتضی- ل) بود اعلام کردند کهاو جان خود را از دست داده است.

فرمانده عملیات سازمان آتش نشانی درگفت وگو با خبرنگارما درباره این عملیات گفت: ساعت 17 و 43 دقیقه وقوع حادثه به سامانه 125 گزارش شد و2 اکیپ عملیاتی از ایستگاه 18 و 12 ساعت 17 و 46 دقیقه در محل حادثه حاضر شدند.

وحید گلیپور ادامه داد: با توجه به اعلام نیروهای حاضر در محل، دقایقی بعد 2 اکیپ عملیاتی دیگر در محل حاضر شدند و عملیات تا ساعت 19 به طول انجامید.

به گفته وی، در این عملیات 12 نفر نیروی آتش‌نشان در قالب 4 اکیپ عملیاتی حضور داشتند و از انواع تجهیزات امداد و نجات استفاده کردند.

فرمانده عملیات آتش نشانی درباره دلیل وقوع حادثه گفت: با توجه به حجم بالای بتن استفاده شده، شمعک‌ها تحمل وزن آن را نداشته و ریزش کرده اند.

از سویی فردفوت شده و سایر افرادآسیب دیده موارد احتیاطی را زمان عملیات بتن ریزی رعایت نکرده اند.

وی با انتقاد از تجمع بی مورد و غیرضروریمردم درمحل حادثه تأکید کرد: در حال انجام عملیات نجات افراد زیادی در حاشیه محل ریزشبتن تجمع کرده بوده اند که با توجه به شرایط محل هر لحظه امکان ریزش مجدد و سقوط تعدادی از آنها وجود داشت و متأسفانه نیروی انتظامی نیز در محل حاضر نبود تا با متفرق کردن جمعیت انجام عملیات را تسهیل کنند.

/ 0 نظر / 4 بازدید