راهکار ارتقای امنیت بیشتر در بانکداری الکترونیک

به منظور ایجاد امنیت در خدماتی که به صورت الکترونیک به شهروندان ارائه می‌شود لازم است که کاربر و سامانه ارائه‌دهنده خدمات الکترونیک، هر 2 به ارتقای دانش و امنیت لازم توجه و اهتمام داشته باشند.
رئیس پلیس فتای انتظامی استان همدان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس همدان در پاسخ به این سؤال که آیا دانش کاربران به منظور دریافت خدمات بانکداری الکترونیک به تنهایی کافی است؟ گفت:
به منظور ایجاد امنیت در خدماتی که به صورت الکترونیک به شهروندان ارائه می‌شود لازم است که کاربر و سامانه ارائه‌دهنده خدمات الکترونیک، هر 2 به ارتقای دانش و امنیت لازم توجه و اهتمام داشته باشند. از طرفی افراد سودجو رمزهای ایستای کاربران را به شیوه‌های مختلف به سرقت می‌برند و به نوعی می‌توانند خودشان را به عنوان صاحب حساب از سیستم‌های امنیتی بانک‌ها عبور دهند، بر همین اساس به نظر می‌رسد دانش کاربران به تنهایی نمی‌تواند امنیت اطلاعات کاربران را برقرار کند.
اکبر امینی در خصوص افزایش امنیت مشتریان بانک‌ها گفت: از آنجایی که مبنای کار سیستم‌های بانکداری الکترونیک بر پایه ارائه خدمات به صاحبان واقعی حساب است؛ بنابراین احرازهویت کاربران از روش‌های مختلف باید به صورت دقیق انجام شود، یکی از این روش‌ها استفاده از دستگاه تولید رمز یکبار‌مصرف (OTP) است، همان‌طور که اشاره شد رمزهای ثابت می‌توانند با صرف زمان و تلاش افراد غیرمجاز و بی‌دقتی کاربران افشا و یا دزدیده شوند.
این مقام ارشد انتظامی استان در رابطه با مزایا و نحوه استفاده این دستگاه‌ها اظهار کرد: از جمله مزایای استفاده از این دستگاه می‌توان به 1- تشخیص هویت قوی 2- امکان نداشتن دسترسی افراد سودجو و غیرمجاز به حساب مشتریان 3 - افزایش امنیت در انجام تراکنش‌های آنلاین اشاره کرد.
این سرویس به صورت یک دستگاه سخت‌افزاری توسط بانک‌ها به مشتریان ارائه می‌شود البته با توجه به ویژگی "USSD" (ارسال پیام از طریق کد دستوری) در تلفن‌های همراه این سرویس نیز قابل دریافت است. سیستم"OTP" مبتنی بر تلفن همراه دارای مزایای بیشتری نسبت به استفاده از دستگاه‌های جانبی است که به عنوان نمونه می‌توان به مزایای زیر اشاره کرد:
1- نیاز نبودن به حمل دستگاه اضافی 2- کاهش مخاطره کاربران در نگهداری دستگاه 3- کاهش هزینه‌ها 4- مقبولیت و اعتماد کاربران

/ 0 نظر / 34 بازدید