انفجار هولناک خانه قدیمی در شیرسنگی


■ تلاش 5/2 ساعته آتش‌نشانان برای مهار آتش
 در پی انفجار و آتش‌سوزی یک خانه قدیمی در محله شیرسنگی همدان آتش‌نشانان 3 ایستگاه در عملیات 5/2 ساعته شعله‌های سرکش آتش را مهار کردند.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان در گفت‌وگو با خبرنگار ما در این‌باره گفت: ساعت 18 و 47 دقیقه روز شنبه 2 اسفندماه‌ وقوع یک مورد انفجار در یک منزل مسکونی واقع در خیابان شیرسنگی همدان به سامانه 125 سازمان آتش‌نشانی همدان گزارش شد.
مسعود دهبانی‌صابر افزود: با دریافت این گزارش بلافاصله 2 اکیپ عملیاتی از ایستگاه‌های 12 و 18 به محل حادثه اعزام و در مدت زمانی کمتر از 5 دقیقه در محل حاضر شدند.
آتش‌نشانان با حضور در محل واقعه مشاهده کردند یک خانه قدیمی 2 طبقه به دلیل انفجار تخریب شده و شعله‌های آتش تمام قسمت‌های ساختمان را در بر گرفته است.
با مشاهده این وضعیت یک گروه از آتش‌نشانان با 2 رشته شیلنگ آبدهی اقدام به مهار آتش کردند و گروه دیگر ضمن اطمینان از نبود ساکنان منزل حادثه‌دیده اقدام به تخلیه ساکنان منزل مجاور کردند.
با توجه به بافت قدیمی ساختمان و استفاده از چوب در سقف و سایر قسمت‌های ساختمان و همچنین وجود حجم زیادی از کالا و اقلام قابل احتراق در طبقه اول، شعله‌های آتش تمام ساختمان را در بر گرفته و همین موضوع عملیات را با کندی مواجه می‌کرد، در حالی که 2 اکیپ حاضر در محل ضمن جلوگیری از گسترش آتش‌سوزی از 2 جهت به سمت کانون آتش حرکت می‌کردند 2 اکیپ دیگر از ایستگاه شماره 12 و مرکزی به یاری آنان شتافتند و عملیات مهار آتش را سرعت بخشند.
 با گذشت 5/2 ساعت از آغاز حادثه، آتش‌نشانان توانستند کاملاً آتش را خاموش کرده و محل حادثه را ایمن‌سازی کنند.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی با بیان اینکه دلیل اولیه وقوع حادثه انفجار در اثر نشست گاز بوده است، گفت: علت دقیق حادثه توسط کارشناسان سازمان در دست بررسی است.
مسعود دهبانی بیان کرد: در این عملیات 12 نفر آتش‌نشان با 3 خودروی سنگین و 2 خودروی سبک مشارکت داشتند و برای مهار آتش‌سوزی از 6 هزار لیتر آب، چندین دستگاه تنفسی و سایر لوازم و تجهیزات استفاده کردند.
وی در پایان از شهروندان خواست تا به طور مرتب لوازم و اتصالات گازی خود را بررسی کرده و هنگام خروج ازمنزل یا زمان استراحت از کارکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنند.
گفتنی است، در این حادثه بیش از 80 درصد ساختمان در اثر شدت انفجار تخریب شد و 3 نفر مجروح شدند اما خوشبختانه تلفات جانی در بر نداشت.


/ 0 نظر / 19 بازدید