پس از گذشت حدود 8 ماه از صدور حکم قصاص و بیش از 15 روز از مهلت داده شده به ریحانه جباری برای اخذ رضایت صبح شنبه حکم قصاص وی در زندان رجایی شهر اجرا شد. دادستان تهران پس از اجرای حکم قصاص ریحانه جباری، اطلاعیه‌ای درباره روند پرونده وی منتشر کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، متن کامل این اطلاعیه به شرح زیر است:
در پی انتشار مطالبی در برخی سایت‌های خبری در خصوص پرونده موضوع محکومیت ریحانه جباری ملایری فرزند فریدون و با عنایت به اجرای حکم قصاص نفس در مورد وی در تاریخ 3/8/1393، پایگاه اطلاع‌رسانی دادستانی تهران برای تنویر افکار عمومی، شرحی از پرونده قضایی نامبرده را اعلام می‌کند.
در پی گزارش ارتکاب یک فقره قتل عمد فردی به نام مرحوم مرتضی عبدالعلی سربندی در تاریخ شانزدهم تیرماه سال 1386 و پس از کشف تلفن همراه مقتول و دسترسی به آخرین تماس وی با فردی به نام ریحانه جباری، نامبرده به عنوان مظنون ارتکاب قتل تحت تعقیب قرار می‌گیرد. با مراجعه مأموران به محل اقامت ریحانه جباری، از منزل او یک عدد کارد آشپزخانه آغشته به خون و جلد آن و یک عدد روسری آغشته به خون کشف می‌شود.
ریحانه جباری متولد 1366 در تمام مراحل تحقیق نزد ضابطان، بازپرس و دادگاه به ارتکاب قتل از سوی خود اقرار کرده و برای توجیه اقدام خود مدعی شده بود مرحوم قصد تجاوز به وی را داشته، این در حالی است که:
1. اظهارات بعدی متهمه خلاف این ادعا را ثابت کرده است؛
2. محل اصابت ضربه کارد به مرحوم (میان دو کتف) نشان از آن دارد که قتل در حالت دفاع نبوده است.
گزارش معاینه جسد در سراسر بدن و دست‌ها آثار ضرب‌وجرح را گواهی کرده است. در پشت تنه یک بریدگی عرضی به طول 8 سانتیمتر، در سمت راست ناحیه میانی خلف تنه و فاصله 2 سانتیمتر از خلف وسط و 8 سانتیمتری در استخوان کتف راست دیده شده است.
3. خریدن کارد به منظور ارتکاب قتل، پیش از حادثه حکایت از سبق تصمیم ریحانه جباری بر قتل دارد. در بازرسی از منزل متهمه، جلد مقوایی کارد آشپزخانه کشف می‌شود که نشان می‌دهد آلت قتاله را خود خریداری کرده است. وی به خرید کارد آشپزخانه 2 روز پیش از جنایت اقرار کرده است.
4. مفاد پیامک ارسالی از سوی ریحانه جباری برای دوست خود مبنی بر اینکه قصد کشتن فردی را دارد، دلالت بر سبق تصمیم وی برای قتل و نیز کذب بودن ادعای دفاع در مقابل تجاوز است.
 قاتل در تاریخ 13/4/1386 (3 روز پیش از ارتکاب قتل)، با ارسال پیامکی به یکی از دوستان خود نوشته است: «فکر کنم امشب بکشمش»؛
5. ساکنان مجتمع محل ارتکاب جنایت اظهار کرده‌اند که با شنیدن سروصدا، بیرون آمده و مشاهده کرده‌اند مقتول در حالی که زخمی و خون آلود بوده، با فریاد «دزد دزد» از طبقه پنجم به پایین آمده و در جلوی واحد طبقه سوم بیهوش می‌شود. این در حالی است که در صورت صحت ادعای قاتل، موجبی برای فرار وی نبوده و نامبرده ‌باید با ایجاد سروصدا، همسایگان را آگاه می‌کرده و با حضور آنها احساس امنیت می‌کرده است.
6. دَرِ آپارتمان از نظر قفل فاقد تخریب بوده و این امر نشان می‌دهد که قصد تجاوزی در میان نبوده است. متهم در خصوص بسته بودن در و نبود امکان فرار می‌گوید: «در ابتدای ورود در را باز گذاشتم. ولی او پس از آمدن به سمت من در را بست، اما قفل نکرد». متعاقباً در ادامه تحقیقات ریحانه جباری مدعی شده قتل از ناحیه فردی به نام شیخی برنامه‌ریزی شده بود.
متهمه همچنین ادعا کرده که پس از ایراد ضربه به پشت مقتول، شیخی وارد خانه شده و با مقتول درگیر شده است.
وی می‌گوید: «شیخی فقط دنبال مدارکی در منزل مقتول می‌گشته و نقشی در قتل نداشته است». در این راستا بازپرس اقدامات بسیاری را برای شناسایی شخص مذکور به عمل آورده است و پس از شناسایی افرادی با نام‌های مشابه و مواجهه حضوری بین ریحانه جباری با آنها، در نهایت جباری با اعلام اینکه افراد مذکور را نمی‌شناسد، اقرار کرده که اظهاراتش در خصوص فردی به نام شیخی صرفاً به منظور انحراف مسیر پرونده بوده است.
اگرچه ادعای ریحانه جباری در خصوص شیخی به هیچ‌وجه اثبات نشده و در مرحله‌ای نیز توسط محکوم انکار شده است، اما با فرض صحت موضوع، وی نقش نامبرده را صرفاً حضور در محل جنایت اعلام کرده و به صراحت ارتکاب قتل به تنهایی از ناحیه خود را پذیرفته است.
متهمه اقرار کرده برای قتل از پیش کارد تهیه کرده بود. همچنین فروشنده کارد ضمن مواجهه حضوری با جباری، او را شناسایی کرده بود. در ادامه تحقیقات، صاحبکار و همکاران متهمه به دروغگو بودن وی اذعان نموده و گفته‌اند: در روز وقوع قتل اعلام کرد که پدرش یک اتومبیل تویوتا کمری خریده این درحالی است که خودروی مذکور متعلق به مرحوم بوده است. آنها وی را فردی دروغگو توصیف کرده‌اند که دوست داشت خود را بزرگ‌تر از آنچه هست نشان دهد.
پس از انجام تحقیقات توسط بازپرس ویژه قتل و برگزاری جلسات رسیدگی در دادگاه کیفری استان، دادگاه در نهایت با اعلام ختم رسیدگی با احراز اتهام قتل عمد، ریحانه جباری را به قصاص نفس محکوم کرد که رأی صادره از سوی شعبه 27 دیوان عالی کشور نیز ابرام شد.
نظر بر اینکه در چند ماه اخیر و پس از قرار گرفتن پرونده در مرحله اجرا، قاتل ادعاهای قبلی خود را که برای احراز صحت یا سقم آنها، تحقیقات بسیاری صورت گرفته و برای مدت زمان طولانی نیز پرونده را از مسیر اصلی منحرف کرده بود، بار دیگر مطرح کرده و به این طریق تلاشی وافر برای مظلوم‌نمایی و ایجاد شائبه اشتباه در صدور حکم صورت داد، اعلام می‌شود تمامی ادعاهای فوق در جریان پرونده بررسی شده و کذب بودن آنها در مراحل مختلف دادرسی توسط بازپرس، قضات دادگاه کیفری استان (5 نفر) و قضات دیوان عالی کشور احراز شده است.
به‌رغم موارد فوق این دادستانی برای حصول سازش و کسب رضایت اولیای دم تلاش کرده و با وجود برگزاری جلسه‌ای با حضور اولیای دم و قاتل و خانواده وی، اولیای دم در نهایت خواستار اجرای حکم قصاص شدند که حکم صادره سحرگاه شنبه به موقع اجرا گذارده شد.

   

/ 0 نظر / 6 بازدید