نکته دیگر این است که دیدن این فیلم فجیع از انسانی که اجزای بدنش متلاشی شده است، اذهان عمومی را مغشوش می‌کند و وقتی به مخاطبان گفته می‌شود که این فیلم مربوط به اسیدپاشی است ترس و وحشت عمومی را نسبت به مجرم یا مجرمان این حادثه که هنوز دستگیر نشده‌اند، چند برابر می‌کند.
علاوه بر این مشاهده صحنه‌های فجیع تأثیر بسیار نامطلوبی بر سلامت روان دارد و شاید در ظاهر مخاطب از دیدن آنها واکنش آنی نداشته باشد. اما این تصاویر در ناخودآگاه ثبت می‌شود و می‌تواند باعث کابوس‌های شبانه، احساس نارضایتی شدید از زندگی، ترس بیمارگونه، افسردگی، اضطراب، نشخوارهای ذهنی و خشونت‌طلبی شدید در بیننده شود.
 دروغ دوم: انتشار اخبار از قول پلیس
اگر کسی همین حالا برای شما خبری مخابره کند و بگوید که فردا نباید از خانه بیرون بروید، چون اسیدپاشی انتظارتان را می‌کشد بیشتر وحشت‌زده می‌شوید و تبعیت می‌کنید یا اگر همان خبر را به دروغ به عنوان هشداری از سوی پلیس 110 منتشر کنند تأثیرش بیشتر می‌شود؟!.
مسلماً وقتی مرجعی قدرتمند مانند پلیس 110 در این باره هشدار بدهد شما بیشتر تحت‌تأثیر قرار می‌گیرید و بلافاصله از توصیه پلیس تبعیت می‌کنید. این همان ترفندی است که منتشر کنندگان اخبار دروغ درباره اسیدپاشی از آن استفاده کردند و بسیاری از اخبار را به نقل از مراجع قانونی و رسمی به گوش مخاطبان بی خبر فضای مجازی رساندند.
در یکی از این خبرها که بیشتر از بقیه در اتاق‌های گفت‌وگوی وایبر و واتس آپ منتشر شده، به این شرح است:
«یک نفر از کسانی که اسید می‌پاشه دستگیر شده و اعتراف کرده که فردا روزیه که مهمترین نقشه را داشتند و فردا روز خیلی خطرناکیه. خواهشاً بیرون نروید حتی مدرسه یا دانشگاه نروید. بابای یکی از دوستام که پلیسه این خبرو رو بهمون داد.»
در خبری دیگر نیز آمده است: « بچه‌‌ها نمیدونم که شایعه‌اس یا واقعیت ولی مثل اینکه ١١٠ اعلام کرده که فردا دخترا و پسرا از خونه‌ها بیرون نرن، یعنی در اصل اونایی که گرفتن اعتراف کردن فردا جنایی‌ترین روزشونه و به هیچ‌کس رحم نمی‌کنن و اونایی که آزادن قراره این حرکتو اجرا کنن.»
 دروغ سوم: بیا هموطن! بیا نظم عمومی را مختل کنیم
اینکه برخی پیامک‌ها به مردم هشدارهای دروغ می‌دهند و به آنها می‌گویند اوضاع کشور در حدی خطرناک است که باید کار و زندگی را تعطیل کنند و در خانه بنشینند. علاوه بر این که مردم را وحشت زده می‌کند بهره‌وری عمومی را نیز کاهش می‌دهد و عملاً فعالیت‌های حرفه‌ای و شغلی را تعطیل می‌کند و نوعی اختلال در نظم عمومی به حساب می‌آید.
با این همه کسانی که از آب گل آلود ماهی می‌گیرند به انتشار پیام‌هایی از این دست بسنده نکرده‌اند و به شکل مستقیم نیز پیام‌هایی منتشر می‌کنند که مردم را دعوت به آشوب‌طلبی و تجمعات غیرقانونی کرده‌اند.
جالب است که برخی هموطنان هنوز نمی‌دانند که هر تجمعی باید مجوز وزارت کشور داشته باشد و در غیر این صورت غیر قانونی محسوب می‌شود و ممکن است دستگیر شوند و آن وقت حکایت رفع اتهام و آزاد شدنشان مدت‌ها طول بکشد!
به متن یکی از این پیامک‌ها که در ابتدای این هفته منتشر شد توجه کنید، «در پی اسیدپاشی‌های اخیر در چند روز گذشته و جراحت‌ها و فاجعه‌های به جای مانده و همچنین خودجوشی مردمی در خیابان تصمیم گرفته شد شنبه مورخ 3 آبان‌ماه همه مقاطع تحصیلی از دبستان تا دانشگاه‌های ایران اعتصاب کرده و تعطیل شود. نگران غیبت‌های غیرموجه و حذف واحد نباشید زیرا معلمان، دبیران و استادان نیز خود بچه و ناموس دارند و نگران امنیت آنان هستند... یکبار هم ما غیرت نشان دهیم و بخواهیم در برابر جان و امنیت ناموسمان دیگر سکوت نمی‌کنیم! لطفاً از هر کجای ایران هستید این خبر را کپی و اطلاع‌رسانی کنید...کپی اجباری برای افرادی که نگران امنیت ناموس و بچه‌هایشان در سراسر ایران هستند.»
دروغ چهارم: اسیدپاش را گرفتند، خیالتان تخت!
در ماجرای اشاعه اخبار کذب فقط دست‌های پنهان و دشمنان خارجی دخیل نیستند. خیلی از سایت‌های خبری هم برای جذب مخاطب بیشتر دست به اشاعه اخبار دروغ زدند.
برای مثال چند سایت خبری با تیترهایی دروغین به مردم اعلام کردند که عوامل اسیدپاشی دستگیر شده‌اند در حالی که این نوع شایعه پراکنی‌ها از سوی منابع خبری رسمی باعث می‌شود مردم اعتمادشان را به رسانه‌ها از دست بدهند. اینک اخبار این نوع سایت‌ها هم زیاد در وایبر و واتس آپ دست به دست شد.
عناوین برخی از این خبرها عبارتند از «خبر خوش برای مردم اصفهان، اسیدپاشی به خط پایان رسید» و «متهم اصلی اسیدپاشی دستگیر و توسط قربانیان شناسایی شد.»
 دروغ پنجم: خبر اسیدپاشی در تهران و مشهد
در چند خبر وایبری دیگر که در سطحی بسیار گسترده در رسانه‌ها منتشر شد اعلام شده است که اسیدپاشی‌ها در شهرهای دیگر کشور از جمله تهران و مشهد ادامه دارد.
برخی از این پیامک‌ها درباره اسیدپاشی در تهران می‌نویسند: «خبر فوری....مرد اسید پاش در پایتخت، دختر 26ساله طعمه مرد اسید پاش.»
 ساعت47/8 صبح
میدان قدس تجریش، این حادثه سومین جنایت این مرد بود بعد از میدان توحید و هفت تیر.» و «امروز بیرون نروید.»
از صبح تا الان میرداماد، تجریش، ستارخان اسیدپاشی شده تو رو خدا مواظب باشید» در خبری دیگر حتی نام فرد اسیدپاشی شده به نقل از خبرگزاری ... نوشته شده است در حالی که این خبرگزاری چنین خبری را منتشر نکرده است.
علاوه بر این با اشتباه حرفه‌ای یکی از سایت‌های خبری نیز، پیامی مربوط به اسیدپاشی 2 سال پیش در مشهد به عنوان اسیدپاشی جدید در این شهر در فضای اتاق‌های گفت‌وگو به فراوانی منتشر شد که مردم این شهر را به شدت نگران کرد و حتی احساس امنیت را از زائران شهرهای دیگر هم گرفت.
به گزارش جام جم آنلاین، هر یک از این اخبار دروغ که هنوز هم در فضای مجازی در حال انتشار است تاکنون توانسته‌اند احساس امنیت و آرامش را از تعداد زیادی از ایرانی‌ها سلب کنند و خیلی‌ها را به دردسر بیندازند.
این اخبار از طریق فضای مجازی و به ویژه نرم‌افزارهای ارتباطی مانند وایبر و واتس آپ منتشر شده و ساده‌لوحانه است اگر گمان کنیم همه این خبرها، بدون نقشه و غرض خاص فرستاده شده است.
به هر حال محدود کردن دسترسی مردم به نرم افزارهای ارتباطی، روش درستی برای پیشگیری از انتشار چنین اخباری به نظر نمی‌آید و شاید بهترین راه کنترل و نظارت بیشتر پلیس فتا بر فضای مجازی و خبررسانی سریع مسئولان از عملکردشان در پرونده‌های مهم مانند پرونده اسیدپاشی باشد تا مردم در خلأ اطلاع رسانی هر خبری را باور نکنند.

/ 1 نظر / 13 بازدید
طراحي سايت

طراحي سايت به صورت حرفه ايي دوست عزيز اگه دوست داري سايت داشته باشي ما ميتونيم با کمترين قيمت ممکن براي شما هر نوع سايت با موضوع دلخواه ايجاد کنيم و يا ميتونيم وبت رو به سايت تبديل کنيم . ساخت انواع سايت هاي : خبري تفريحي ورزشي چت روم و... راهاي تماس : Mail : MrDarvishi[at]Yahoo.com iD Yahoo : MrDarvishi 09175519630