جرم خیزی خانه‌های مجردی

 

  در حالی که پدیده زندگی در خانه‌های مجردی در جامعه رو به افزایش است جامعه‌شناسان معتقد هستند، کسانی که در خانه‌های مجردی زندگی می‌کنند از لحاظ روانی، روحی و رفتارهای فردی و اجتماعی دچار مشکل می‌شوند.
در مردادماه جنایتی به بازپرس شعبه سوم دادسرای ناحیه 3 تهران گزارش شده است. در این گزارش دختری به نام «سولماز» در خانه مجردی زندگی کرده است و پس از مدتی با دختری به نام مهان که مشکلات مشابهی با هم داشتند آشنا می‌شود و پس از رفت‌‌و‌آمد‌های مکرر با فرد معتادی به نام «علیرضا» آشنا شده بودند و سولماز و مهان را هم به مصرف مواد مخدر شیشه سوق داد، مهان و علیرضا برای مصرف مواد مخدر شیشه در خانه سولماز زیاد رفت‌و‌آمد داشتند که در روز 21 مرداد بین مهان و علیرضا دعوایی در می‌گیرد و مهان با کارد میوه‌خوری به دست علیرضا ضربه وارد می‌کند و سپس فرار می‌کند و سولماز علیرضا را به بیمارستان می‌رساند و با اعترافش عامل این جنایت را که مهان 16 ساله است دستگیر می‌کنند و اعتراف می‌کند که دچار توهم شده و علیرضا قصد کرد او را با چاقو بزند که چاقو از دستش می‌افتد و او برداشته و برای دفاع از خود به دست علیرضا ضربه زده است، بنابر این مهان پس از اعتراف روانه کانون اصلاح و تربیت شده است.
جامعه ما در حال حاضر 2 ویژگی بارز دارد؛ یک جوان بودن جامعه و دوم گذر زندگی سنتی به مدرن، که بیشترین آسیب را دیده است و حالا دیگر جوانانی هستند که تمایل ندارند که در کنار خانواده زندگی خود را سپری کنند و از سلطه خانواده رها شده‌اند.
امروزه جوانان به دلیل مشکلات کاری، طلاق و چالش‌های زندگی مستقل از خانواده‌ها زندگی‌ می‌کنند و هنگامی که گروه دوستان بیشتر از خانواده مورد توجه جوانان قرار گیرد آسیب‌ها آغاز می‌شود.
همان‌طور که آمار نشان می‌دهد در سال 91 با کاهش 7/9 درصدی آمار ازدواج مواجه شدیم و براساس آمارهای پایگاه اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال در سال 92 نیز 726 هزار و 390 واقعه ازدواج رخ داده در حالی که در سال 91 این آمار 804 هزار و 789 بوده است، کاهش آمار ازدواج زنگ خطری برای افزایش زندگی مجردی در کشورمان است.
در گذشته آپارتمان‌های کوچک را به افراد مجرد اجاره نمی‌دادند و در آگهی‌ها نیز درج می‌شد فقط به زوج اجاره داده می‌شود. اما این روزها با شیوع زندگی مجردی در شهرها 40 درصد آپارتمان‌های 35-55 متری داخل کادر‌های کوچک آگهی‌های اجاره خانه قید می‌شود "حتی به مجرد‌ها داده می‌شود" همین مسأله موجب بروز برخی نگرانی‌ها از سوی خانواده شده است.
یک جامعه‌شناس با بیان اینکه زندگی مجردی تهدید و خطری برای خانواده و جامعه محسوب می‌شود، اظهار کرد: با خانه‌های مجردی کاملاً مخالف هستم زیرا معقتدم که بنیان خانواده را از بین می‌برد و موجب آموزش نادرست نسل جوان می‌شود.
قرائی‌مقدم با توجه به فرهنگ جامعه بیان کرد: خانه‌های مجردی اثرات فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی نامناسبی دارد. دختران در خانه‌های مجردی با خطرات بیشتری مانند دوستان ناباب، اعتیاد، روابط نامشروع، ازدواج‌های ناموفق و... مواجه هستند.

 

این جامع‌شناس گفت: بیشتر افرادی که در خانه‌های مجردی زندگی می‌کنند از نظر روحی و روانی دچار مشکل می‌شوند و مداوم از دلهره، استرس و... برخوردار هستند که گاهی موجب حوادث جبران‌ناپذیری می‌شود.
/ 0 نظر / 12 بازدید