محمدحسین شاملو- بازپرس پرونده
جسد مرد میانسالی در راه پله‌ها افتاده بود. هیچکدام از ساکنان او را نمی‌شناختند. مقتول هدف یک ضربه چاقو قرار گرفته بود. همسایه تنها صدای "دزد. دزد. بگیریدش."را شنیده بودند. در ابتدا هویت مقتول مشخص نبود. رد خون را دنبال کرده و به 2 طبقه بالاتر رسیدیم در واحد آپارتمانی باز بود. در میان واحد سجاده‌ای پهن بود که شواهد نشان می‌داد، مقتول هنگام نماز از پشت سر هدف چاقو قرار گرفته است. در کنار سجاده یک صندلی قرار داشت که مقتول برای بلند شدن از آن کمک گرفته بود و رد خون بر روی دسته آن مشهود بود. سرانجام پس از 15 ساعت به ریحانه رسیدیم. البته نام او در دفتر تلفن ریحانه نوشته نشده بود. او در ابتدا درباره انگیزه‌اش حرفی نمی‌زد و بعدها موضوع دفاع از ناموس را مطرح کرد. 6 ماه در دادسرا بر روی این پرونده کار شد تا هیچ نکته مبهمی وجود نداشته باشد. پس از طی تشریفات قانونی پرونده برای محاکمه به دادگاه کیفری فرستاده شد. ریحانه هیچوقت انگیزه اصلی خودش از قتل را نگفت. اما شواهد موجود در صحنه انگیزه دفاع مشروع را قاطعانه رد می‌کند. ریحانه در برابر انگیزه‌اش از قتل سکوت کرده و امید دارد فردی در آخرین لحظات به کمک او بیاید.
 حسن تردست- قاضی پرونده
خانم جباری در دادگاه، پس از زدن ضربه چاقو مقتول گفت منو زدی؟؟!! و صندلی را به‌ طرف من پرتاب کرد و سپس مقتول از پله‌ها پایین رفت و من‌ هم با آسانسور خارج شدم. اگر در قفل بود چطور می‌توانست بلافاصله خارج شود؟ به‌ علت شدت جراحات که بریدگی ناف اصلی ریه بود، مقتول فقط از طبقه پنجم تا پله‌های طبقه سوم می‌تواند برود و پس از چند بار گفتن دزد! دزد! در همان‌ جا جان می‌دهد. خانم جباری حداقل 3 بار در دادگاه گفت من به مقتول سرویس می‌دادم تا او هم به من خدمات بدهد. اصلاً رابطه کاری مطرح نبود.
ریحانه در دادگاه گفت که می‌ترسیدم به من تجاوز کند. چند بار از من خواست روسری‌ام را بردارم اما من این کار را نکردم. متأسفانه متهمه هیچ حرف و رفتاری از خود نشان نمی‌دهد که مقتول را متوجه اکراه وی کند. از وی سؤال می‌شود «آیا مقتول خشونتی نشان داد یا عملی انجام داد که نشان دهد قصد دارد به‌ زور تجاوز کند؟» وی جواب می‌دهد «خیر.» و نیز از وی پرسیده شد «وقتی امتناع تو را از دست زدن دید چرا پشت به‌ تو کرد؟» جواب می‌دهد «رفت نماز دیگرش را بخواند».
 ریحانه جباری در دادگاه
من دختری خودبرتربین نیستم. یک دختر معمولی هستم که اجازه ندادم نسبت به من هتک حرمت شود. این اتفاق در مورد افراد خودبرتربین نمی‌افتد. من یک طراح هستم و مرا به بهانه طراحی به آن خانه بردند. اما موضوع چیز دیگری بود و قصد تعرض به من را داشتند که مقاومت کردم.
 عبدالصمد خرمشاهی- وکیل سابق متهم
موکل من زمان قتل از خود دفاع کرده و این ادعایش هم ثابت شده است. خریدهایی که مقتول از داروخانه کرده و از سوی پلیس کشف شده و آبمیوه موجود در صحنه و محتویات آن نشان می‌دهد قصد تعرض نسبت به موکل وجود داشته است و او در این‌باره دروغ نمی‌گوید. موکل من به جز دفاع از خود انگیزه‌ای برای قتل و هیچ کینه و عداوتی با مقتول نداشته، ضمن اینکه فرار از محل حادثه نیز برایش ممکن نبود. امکان دسترسی به نیروی انتظامی هم نداشته و او مجبور بوده است که دست به چنین کاری بزند. در شرایطی که فردی قصد تعرض به دختری را دارد چطور می‌توان انتظار داشت آن دختر بتواند منطقی تصمیم بگیرد و در آن لحظه به این فکر کند که باید ضربه را چطور بزند، چنین شخصی فقط می‌خواهد تهدید را از خود دور کند.
حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی- وزیر دادگستری
تلاش‌ها در ارتباط با این پرونده ادامه دارد و 10 روز برای تعیین وضعیت این پرونده مهلت داده شده است.
حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای- معاون اول قوه قضائیه
اگر ملتزم به قانون باشیم به نفع همه است. قصاص قانون مسلم اسلام است و حق شخصی برای صاحبان دم است. اگر اولیای دم تقاضای قصاص نکنند با عنوان دیگری پرونده رسیدگی می‌شود. اما اگر درخواست قصاص داشته باشند و ارتکاب قتل ثابت و به قطعیت برسد و در دیوان عالی کشور حکم تأیید شود پا درمیانی برای رضایت آغاز خواهد شد. حال اگر اولیای دم رضایت ندهند، حکم باید اجرا شود.
 پرونده در مرحله مصالحه است
تلاش‌ها برای کسب رضایت از خانواده سربندی همچنان ادامه دارد و در صورتی که رضایت ندهند حکم قصاص ریحانه جباری به اجرا درخواهد آمد.
غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران، درباره علت اجرا نشدن حکم قصاص ریحانه جباری با بیان این مطلب گفت: پرونده در مرحله مصالحه است و چهارشنبه هفته گذشته، مذاکراتی با اولیای دم در این مورد داشتیم و امیدواریم رضایت خود را اعلام کنند.
در صورت اعلام رضایت اولیای دم، حکم قصاص تغییر می‌کند. اما اگر خانواده مقتول رضایت ندهند، حکم را اجرا می‌کنیم.
 وی افزود: همانگونه که از حکم قصاص دفاع می‌کنیم تلاش خواهیم کرد که براساس آموزه‌های قرآنی و دینی اولیای دم را راضی به گذشت کنیم. کمتر ماهی است که در تهران شاهد رضایت اولیای دم نباشیم.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: توقف اجرای حکم به دلیل این است که پرونده در مرحله مصالحه است و ادعای رسانه‌های بیگانه در خصوص توقف حکم به دلیل فشارهای سیاسی صحت ندارد.

/ 0 نظر / 4 بازدید