پزشکی قانونی اعلام کرد
618 مورد همسرآزاری در همدان 86 شوهر آزاردیده


  براساس مراجعات انجام شده به پزشکی قانونی همدان از ابتدای امسال 618 مورد همسرآزاری تاکنون در استان ثبت شده است.
مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان گفت: خشونت فیزیکی و بدنی، روانی و کلامی، اجتماعی، اقتصادی نمونه‌هایی از همسرآزاری است که در استان به ثبت رسیده است.
علی‌احسان صالح گفت: براساس این آمار همسرآزاری در همدان 22 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است و از ابتدای امسال تا پایان مردادماه 618 مورد همسرآزاری ثبت شده که 532 مورد زنان و 86 مورد مردان شاکی بوده‌اند.
وی تأکید کرد: تاکنون آمار دقیقی در زمینه همسرآزاری ارائه نشده است، چون بیشتر زوجین به دلیل شرم و حیا و تلاش برای جلوگیری از هم‌گسیختگی خانواده، آزارها را تحمل می‌کنند.
صالح گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته میزان همسرآزاری در مردانی که مواد مخدر استفاده می‌کنند و یا سابقه بیماری روانی دارند بیشتر از دیگر افراد است.
وی افزود: همچنین مؤلفه‌هایی چون مصرف الکل، اختلالات شخصیتی، زمینه‌های ژنتیکی، فشارهای اقتصادی و اجتماعی در همسرآزاری مؤثر است.
به گزارش روابط عمومی پزشکی قانونی مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان درباره رابطه همسرآزاری با سطح سواد افراد نیز توضیح داد: هر چه سطح فرهنگ پایین‌تر و سواد افراد کمتر باشد، آزار همسران بیشتر به صورت آزار جسمی شایع می‌شود. البته این امر ناپسند در گروه‌های مرفه و تحصیلکرده به صورت آزار روانی بروز می‌کند.
 صدور 43 مجوز سقط درمانی
مدیرکل پزشکی قانونی همدان در ادامه گفت: 75 مورد مجوز سقط‌درمانی در 5 ماهه امسال صادر شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است.
علی‌احسان صالح افزود: یکی از نکات ضروری برای بررسی تقاضای سقط درمانی در مراکز پزشکی قانونی سن جنین است به این نحو که اگر سن جنین از 19 هفته بیشتر باشد و یا براساس سونوگرافی بیش از 4 ماه از زمان لقاح گذشته باشد به هیچ‌وجه برای فرد متقاضی مجوز سقط صادر نمی‌شود.
وی وجود خطر جانی برای مادر در صورت ادامه بارداری و یا عقب افتاده و ناقص‌الخلقه بودن جنین به نحوی که نگهداری از آن برای مادر ایجاد حرج کند را از جمله مواردی دانست که در صورت درخواست مادر و با تشخیص سه پزشک متخصص و تأیید پزشکی قانونی، مجوز سقط درمانی صادر می‌شود البته به شرط آنکه سن حاملگی کمتر از 4 ماه پس از لقاح باشد.
صالح با تأکید بر اینکه همه ناهنجاری‌های جنینی موجب صدور مجوز سقط درمانی نمی‌شود، گفت: شروط صدور مجوز سقط درمانی در صورت بروز ناهنجاری‌هایی که موجب حرج مادر شود و تأیید آن از سوی سه پزشک متخصص و معتمد صادر شود، امکان‌پذیر است.
وی توصیه کرد مادران متقاضی سقط درمانی بلافاصله پس از مراجعه به پزشکی قانونی به کارشناس مربوطه مراجعه کنند تا مدارک آنها مورد بررسی قرار گیرد.
وی افزود: اگر متقاضی شرط زمانی جنین درمانی را از دست نداده باشد پس از تکمیل مدارک و پرداخت تعرفه برای بررسی بیماری و یا ناهنجاری جنین به 3 پزشک معتمد سازمان معرفی می‌شود تا مراحل کاری آنها به سرعت انجام و در صورت داشتن شرایط، مجوز سقط برایشان صادر شود.

/ 0 نظر / 4 بازدید