پزشک به نوبت مراجعان را به اتاق معاینات صدا می‌زند؛ نوبت به مرد دستبند زده می‌رسد. به همراه سرباز به اتاق می‌رود و بدون معطلی روی اولین صندلی خالی که می‌بیند، می‌نشیند. به دنبال شکایت همسایگانش بازداشت و به دلیل نداشتن تعادل روانی به پزشکی قانونی ارجاع شده است. به سؤالات پزشک پس و پیش جواب می‌دهد در گفته‌هایش بیان می‌کند که به ماده مخدر شیشه اعتیاد داشته اما مدتی است ترک کرده و پاک زندگی می‌کند هرچند گفته‌ها و رفتار غیرعادی‌اش نشان می‌دهد هنوز مصرف شیشه را ادامه می‌دهد.
می‌گوید: «همسایگان به شکل‌های مختلف خانه‌‌ام را دید می‌زنند.» تنها زندگی می‌کند اما همسایگانش را متهم می‌کند که برایش مشکلات ناموسی ایجاد کرده‌اند. مدعی است از در و دیوار خانه صداهایی به گوش می‌رسد که همسایگان مسبب آن هستند. به گفته خودش، متولد سال 1340 است و مادرش را یکسال پیش از دست داده ‌است.
آنچه مسلم است این فرد تحت‌تأثیر توهمات ناشی از مصرف شیشه از در و دیوار خانه خود صداهایی می‌شنود و یا تصور می‌کند مدام یک نفر خانه او را زیر نظر دارد و به دنبال همین افکار با همسایگانش به شدت درگیر شده و آسیب‌هایی هم به آنها وارد کرده است. ظاهراً پیش از این نیز چند بار به دلایل مختلف بازداشت شده است و سابقه کیفری دارد. او پیش از اعتیاد به شیشه در بازار تهران کار می‌کرده و منبع درآمدی داشته ‌است. اما امروز که به دلیل اعتیاد به شیشه هر چه را داشته از دست داده در پاسخ به پزشک که می‌پرسد منبع درآمدت چیست؟ پلاستیک سیاهی را نشان می‌دهد که در دستش مچاله شده و می‌گوید: «این برایم شانس می‌آورد.»
 بیشتر بدانیم!
متأسفانه در سال‌های اخیر گرایش به مصرف شیشه در کشور به‌ویژه در بین جوانان با تصور اینکه مصرف شیشه اعتیادآور نیست رو به افزایش بوده و بسیاری از خانواده‌ها با این معضل مواجه هستند، در حالی که مصرف شیشه موجب اختلال در عملکرد شغلی، خانوادگی و اجتماعی فرد می‌شود، به شدت عملکرد مغز و روان فرد را تخریب می‌کند. پرخاشگری و عصبیت نیز از جمله عوارض حتمی مصرف این ماده است. واحدهای معاینات پزشکی قانونی نیز همه روزه شاهد ارجاع افرادی است که تحت‌تأثیر توهم‌های ناشی از مصرف شیشه دست به جنایات یا جرایمی زده‌اند که شاید پیش از اعتیاد به این ماده هیچ‌گاه تصورش را هم نمی‌کردند.
سلطانی‌نژاد، مسئول آموزش آزمایشگاه‌ها و عضو هیأت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به تبعات و آثار استفاده از این ماده می‌گوید: «در سال‌های اخیر به‌رغم مبارزه قاطع با توزیع کنندگان این ماده در کشور، تولید غیرقانونی آن در آزمایشگاه‌های زیرزمینی و حتی در خانه‌های موسوم به آشپزخانه نیز رواج یافته است.» این امر سبب شده که از چند سال گذشته الگوی سوء مصرف مواد در کشور تغییر یابد و در مقطع حاضر با افزایش قابل توجه سوء مصرف شیشه مواجهه باشیم، به طوری که براساس گزارش‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر، بعد از تریاک و کراک، شیشه به عنوان یکی از مهمترین مواد مورد سوء‌مصرف در کشور به‌ویژه در نوجوانان و جوانان است.
وی ادامه می‌دهد: افزایش سوء‌مصرف این ماده در کشور سبب شد مراجع قانونگذار کشور با هدف پیشگیری و مبارزه با قاچاق و تولید و توزیع و مصرف این ماده، قوانین و مجازات‌های مبارزه با مواد مخدر و محرک و روانگردان را به تناسب آن در کشور اصلاح کنند. هرگونه تولید، خرید، فروش، توزیع، صادرات، واردات و حمل شیشه در کشور غیرقانونی بوده و مجرمان و قاچاقچیان حسب مورد و بر طبق قانون، به مجازات‌های شدید (تا اعدام) محکوم می‌شوند.
 توهم ناشی از شیشه:
عضو هیأت علمی سازمان با بیان اینکه یکی از مهمترین عوارض این ماده در مصرف‌کنندگان حاد و مزمن این ماده بروز توهم است، تصریح می‌کند: این توهم‌ها می‌تواند با هر میزانی از ماده و حتی در ‌نخستین‌بار مصرف رخ دهد. از این رو مت آمفتامین به عنوان یک ماده "روانگردان" و "توهم‌زا" است. بروز انواع توهم‌های شنیداری (مانند شنیدن صداها و نجواها از افراد، اجسام، درختان و حیوانات)، توهمات دیداری (دیدن تصاویر غیرواقعی مانند دیو و اجنه)، توهمات احساسی (مانند حس راه رفتن مورچه روی پوست، وجود کرم در زیر پوست بدن و...) از جمله این وارد است.
به گفته وی، این توهمات به همراه بروز حس خودبزرگ‌بینی، اختلالات قضاوت، احساس افزایش قدرت به همراه پرخاشگری، رفتارهای ضد اجتماعی و افزایش میل جنسی فرد را مستعد بروز انواع جرایم خشن مانند قتل‌های خشن و خانوادگی، تجاوزهای جنسی، سرقت به عنف، سقوط از ارتفاع، تخلفات رانندگی و در نهایت تصادفات مرگبار رانندگی می‌کند. متأسفانه گزارش‌هایی از قتل فجیع افراد خانواده توسط فرد مصرف کننده شیشه وجود دارد. بروز اختلالات روانی ناشی از مصرف شیشه سبب شده که یکی از مهمترین علل بروز اختلالات حاد و حملات سایکوز در افراد نیازمند زمینه‌ای در بخش‌های روانپزشکی کشور، سوء‌مصرف شیشه باشد.
 شیشه اعتیاد دارد
سلطانی‌نژاد با تأکید بر اینکه این ماده دارای خاصیت اعتیادزایی بالایی است و برخلاف تصور بسیاری از افراد، می‌تواند منجر به وابستگی و اعتیاد شدید در مصرف‌کنندگان شود، می‌افزاید: کاهش مقدار مصرف و یا قطع ناگهانی آن می‌تواند با بروز افسردگی، خواب‌آلودگی، افزایش میل به خودکشی، کاهش میل جنسی، بی‌قراری، اختلالات خواب، دیدن رؤیا در حالت بیداری، اختلالات حرکتی و خستگی شده و به علت ایجاد وابستگی روانی شدید با آن، فرد مجبور به مصرف دوباره این ماده می‌شود. با توجه به بروز تحمل به آثار سرخوشی‌زایی این ماده در صورت تداوم مصرف، فرد مجبور به افزایش مقادیر مصرفی شده و در نهایت این امر منجر به بروز عوارض شدید جسمی و روانی در فرد می‌شود. گفتنی است، درمان معتادان به شیشه دارای روندی طولانی مدت بوده و نیازمند اقدامات خاص روانپزشکی است و در برخی از موارد شدید، نیازمند بستری افراد معتاد در بخش‌های روانپزشکی است.
 شیشه، قرص لاغری نیست
مسئول آموزش آزمایشگاه‌ها سازمان ادامه می‌دهد: یکی از اثرات این ماده بروز بی‌اشتهایی و در مصرف طولانی مدت لاغری است که می‌تواند در طولانی مدت سبب بروز سوء‌تغذیه در فرد شود. با توجه به این خاصیت، متأسفانه در سال‌های اخیر عده‌ای از افراد سودجو، اقدام به تولید، قاچاق و فروش فرآورده‌های غیرقانونی تحت عنوان "قرص‌های لاغری" در کشور کرده‌اند و این فراورده‌ها را از طریق مجاری غیرقانونی و شبکه‌های قاچاق در آرایشگاه‌ها و باشگاه‌ها به خانم‌های جوان عرضه می‌کنند.
بنابراین لزوم توجه به این موضوع و افزایش آگاهی جامعه و عدم خرید هرگونه فرآورده موسوم به "لاغری" بدون داشتن مجوزهای وزارت بهداشت و یا از مراکز غیرقانونی، اقدامی عملی در مبارزه با اعتیاد به شیشه و عوارض غیرقابل جبران اعتیاد بر آن در کشور است. از طرفی با توجه به خواص انرژی‌زایی و رفع خستگی این ماده، رواج سوء‌مصرف شیشه تحت عنوان "داروها و فرآورده‌های انرژی‌زا" در برخی از باشگاه‌های ورزشی کشور از جمله باشگاه‌های بدنسازی و پرورش اندام در بین جوانان مشاهده شده است. از این رو، توجه و آگاهی‌بخشی هرچه بیشتر خانواده‌ها در زمینه جلوگیری از مصرف فراورده‌های غیرمجازی که در برخی از این باشگاه‌ها با چنین عناوینی توزیع می‌شود، بسیار حایز اهمیت است.

   

/ 0 نظر / 7 بازدید