به گزارش خبرنگار حوادث «همدان‌پیام» از دادگاه کیفری استان همدان که به ریاست قاضی شریفی و هیأت حاکمه متشکل از مستشاران وثیقی، پورمهدی، رمضانی و صدری برگزار شد، پرونده زنی که در یکی از روستاهای شهرستان نهاوند شوهرش را با ضربات سنگ به قتل رسانده بود مورد رسیدگی قرار گرفت.

با توجه به محتویات پرونده، مأموران انتظامی شهرستان نهاوند در جریان وقوع یک فقره قتل در یکی از روستاهای این شهرستان قرار گرفتند.

مأموران با مراجعه به محل وقوع جنایت، جسد شخصی به هویت ب ـ ذ حدوداً 33 ساله را در حالی که از ناحیه سر و صورت مورد ضرب و جرح قرار گرفته و آثار و علائم خون بر روی سر و صورت وی قابل رؤیت بود در منزل شخصی‌اش کشف کردند.

در ادامه مأموران با هماهنگی مقام قضایی جسد را برای مشخص شدن علت مرگ به پزشکی قانونی انتقال دادند که بر اساس گزارش پزشکی قانونی علت مرگ ضربه مغزی و عوارض آن در اثر اصابت جسم سخت و سنگین به ناحیه سر اعلام گردید.

پس از احراز وقوع جنایت، مأموران اقدام به تحقیق از خانواده مقتول نمودند که در جریان تحقیقات همسر متوفی به هویت فرشته ـ ب با تناقض‌گویی خود شک مأموران را برانگیخت و به همین علت مورد بازجویی‌های فنی و تخصصی قرار گرفت.

زن متهم در جریان بازجویی‌ها با اعتراف به قتل همسرش، درباره انگیزه و نحوه وقوع جنایت اظهار داشت: از مدت‌ها قبل بر سر ارتباط همسرش با زنان غریبه از جمله زنی با هویت م ـ ق و همچنین اعتیاد وی اختلاف داشته و بارها از سوی او مورد ضرب و شتم قرار گرفته به نحوی که شب حادثه همسرش قصد خفه کردن وی را داشته است. به همین علت به طور ناگهانی تصمیم به قتل وی گرفته است.

وی در ادامه اظهاراتش گفت: شب حادثه همسرم بعد از اینکه مرا مورد ضرب و شتم قرار داد به خواب رفت و در این شرایط من با استفاده از یک تکه سنگ حدوداً ده کیلویی پنج یا شش بار پشت سر هم ضرباتی را به سر و صورتش وارد کردم و تا اطمینان از مرگ او به این کار ادامه دادم.

پس از اعترافات متهم و بازسازی صحنه توسط وی، پرونده بعد از طرح مراحل اولیه در شعبه پنج دادگاه کیفری استان مورد رسیدگی قرار گرفت که دادگاه با توجه به اعترافات متهم که با گزارش پزشکی قانونی مطابقت کامل داشت، بازسازی صحنه توسط وی، کشف آلت قتاله و سایر شواهد و محتویات پرونده بزه انتسابی را محرز و مسلم دانست.

با توجه به اینکه در ادامه رسیدگی به پرونده، اولیای دم کبیر مقتول (پدر و مادر) با ارائه رضایتنامه محضری به دادگاه اعلام کردند هیچ شکایتی از زن متهم ندارند، همچنین ولی قهری، فرزند مقتول (فرهاد 6 ساله) نیز به نمایندگی از او اعلام انصراف از شکایت نمود. دادگاه به استناد بند دوم ماده 6 آئین دادرسی برای متهم درباره جنبه خصوصی جرم قرار منع تعقیب صادر نمود.

دادگاه کیفری استان متهم را از لحاظ جنبه عمومی جرم که باعث اخلال در نظم و امنیت جامعه گردیده به استناد مواد 208 و 216 قانون مجازات اسلامی به تحمل یک سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت محکوم نمود.

با این حکم زن شوهرکش از مجازات قصاص نفس رهایی یافت. حکم صادره برای تأیید نهایی به دیوان عالی کشور ارسال گردیده است.

 

/ 0 نظر / 4 بازدید