گزارش

بر اساس این گزارش مالباختگان پس از شکایت قضائی ابتدا درمقابل استانداری همدان سپس صبح روز پنجشنبه هفتم شهریور ماه سال جاری مقابل دادسرای عمومی و انقلاب همدان تجمع نمودند و خواستار پیگیری سریع پرونده فوق از سوی مقامات قضائی شدند.
سعید.ک  یکی ازمالباختگان در گفتگو با خبرنگارما در این باره گفت:من قبلا هم از این نمایندگی خودرو گرفته ام  اما آن زمان پول را به حساب آقای (ف. ز) واریز می‌کردم مدتی بعد به ما گفتند تا مهر 1393 این نمایندگی در رهن کسی دیگر است و باید به مبالغ را به حساب (ش. م) واریز کنید ودر این مرحله نیز مبلغی در حدود 400میلیون تومان از طریق دستگاه کارتخوان به حساب نمایندگی که ظاهرابه نام خانم(ش.م)بوده واریز کردم وقرار بود تا15 مرداد6دستگاه خودرو مگان و ال90تحویل بگیرم که از تاریخ فوق هر بار به آنجا مراجعه کردم به من وعده چند روز دیگر را دادند و در نهایت 6شهریور ماه متوجه شدم که افراد فوق متواری شده اند وی ضمن نشان دادن حواله ای یکی از خودروهایی که ثبت نام کرده می افزاید: نام این نمایندگی در سایت شرکت اصلی نیز ثبت شده است است وهمانطور که میبینید تمام مدارک ما هم مُهر و آرم نمایندگی مجاز شرکت خودروساز را دارد.
یکی دیگر از مالباختگان نیز به خبرنگار جمهوری اسلامی گفت:چندی پیش به منظور ثبت نام خودرو به یکی از نمایندگی‌های سایپا در همدان مراجعه نمودم و از آنجا که وجود تابلوی سردرب و درج کد نمایندگی"2409 " این شرکت در سامانه خودرو سازی سایپای مرکزی را مؤید مجاز بودن این نمایندگی یافتم، مبلغ هنگفتی را به منظور خریداری چهار خودرو به شرکت "سامان گستر زند" که نمایندگی سایپا در همدان است پرداخت نمودم، پس از گذشت مدتی من و جمع دیگری از مالباختگان متوجه شدیم که شرکت مذکور در عملی ناجوانمردانه اقدام به واگذاری رسید و حواله جعلی به متقاضیان نموده و یا طی کلاهبرداری برخی از خودرو‌های قابل واگذاری را به چندین نفر فروخته است.
وی اضافه کرد: امروز در شرایطی اندوخته خود را از دست داده‌ام که کمپانی سایپا، این نمایندگی را غیر مجاز و لغو امتیاز شده اعلام می‌دارد و این در حالی است که ما با اعتماد به تابلوی سردرب، لوگو و مهر این کمپانی اقدام به واریز مبالغ نقدی خود به این شرکت نموده ایم.
یکی دیگر از مالباختگان، در ادامه سخنان این فرد با بیان اینکه ما گروه خودرو سازی سایپای مرکزی را در این خصوص مقصر می‌دانیم و خواهان پاسخ از سوی آنان هستیم، اظهار می دارد: سایپا در شرایطی مدعی لغو امتیاز 9 ماه پیش این شرکت است که نمایندگی مذکور در اسفند ماه سال گذشته اقدام به واگذاری خودرو به متقاضیان نموده و این موضوع مؤید عدم لغو امتیاز این شرکت از سوی سایپای مرکزی می‌باشد.در حال حاضر درخواست دریافت خودروی من در شرایطی در سامانه سایپا به ثبت رسیده که کد درخواست خودروی من متعلق به شخص دیگری است و این خودرو چندی پیش توسط این شرکت به نام فرد دیگری ثبت شده است.
وی در مقام شاکی از گروه خودرو سازی مذکور، یادآور شد: اگر قرار باشد هر گوشه این کشور یک نمایندگی غیر مجاز از این گروه خودرو ساز وجود داشته باشد، مردم چگونه می‌توانند به نام و نشان این خودرو ساز ایرانی اعتماد نمایند و در این بین تکلیف واحدهای بازرسی به منظور شناسایی و لغو امتیاز شرکت‌های متخلف چیست؟
این مالباخته ادامه داد: آیا این وظیفه دستگاه‌های نظارتی استانی و واحدهای بازرسی مجموعه خودرو سازی سایپا نبوده است که غیر مجاز بودن این شرکت را برای عموم روشن و از فعالیت آن با پلمپ شرکت جلوگیری نمایند.
یکی دیگراز مالباختگان اظهار میکند: این نخستین بار نبود که از این شرکت با نمایندگی و مدیریت آقای(ح.ز) خودرو خریداری می‌نمودم و حال خودرو سازی سایپا اعلام می‌نماید که این مدیریت شرکت خود را به غیر واگذار نموده و سوال اینجاست که چگونه این شرکت 9 ماهه پیش بر مبنای ادعای سایپای مرکزی لغو امتیاز گردیده که تا همین چند وقت پیش با آرم، تابلو و حواله‌های این کمپانی اقدام به ثبت نام از متقاضیان نموده است.اگر مدیریت این مجموعه شرکت را با کاربری غیر به مستاجرین خود واگذار نموده، چگونه اطلاعات خریداران، مهر، سربرگ لوگو‌دار و تابلوی این کمپانی در اختیار مستاجر وی بوده است؟
مالک نمایندگی:متوجه تخلفشان شده بودم!
آقای (ف.ز)صاحب‌امتیاز و مالک نمایندگی این خودروساز می‌گوید: این مکان را در اول مهرماه سال 1391 با قرارداد محضری اجاره داده‌ام که در 27 مهرماه 1391 این قرارداد را با دادن یک مرحله آگهی به روزنامه لغو کردم و تاکنون نیز پیگیر آن هستم چراکه متوجه کلاهبرداری آنها شده بودم.وی می‌گوید: پولی به حساب وی واریز نشده است و در قرارداد نیز قید شده بود که باید در چارچوب فعالیت‌های شرکت خودروساز انجام خدمت شود و امور آنها بدون اجازه بنده صورت نگیرد.وی با اشاره به مشکل ثبت قانونی این نمایندگی گفت: این موضوع به دلیل اختلاف بین شرکای این نمایندگی روی داده است و ربطی به کلاهبرداری ندارد.
پاسخ سایپا :به مامربوط نیست!
شرکت سایپا پس از انتشار خبر کلاهبرداری منتسب به یکی از نماینگی های خود درهمدان واکنش نشان داده و طی اطلاعیه ای اعلام کرد نمایندگی کلاهبردار ارتباطی با سایپا ندارد! متن اطلاعیه سایپا بدین شرح است:
با سلام و احترام.
نمایندگی شرکت سایپا با کد 2409 در استان همدان به دلیل تخلف از 9 ماه قبل لغو امتیاز گردیده است و این مرکز از آن تاریخ هیچگونه ارتباط کاری با شرکت سایپا نداشته است، لازم به ذکر است پس از لغو امتیاز نمایندگی از سوی سایپا محل این نمایندگی از سوی نماینده سابق به اشخاص دیگری اجاره داده شده است که این موضوع توسط مستاجر رخ داده و آنگونه که در خبر نیز آمده است ربطی به نماینده سابق شرکت سایپا ندارد.
همچنین مدیر اطلاع رسانی و رسانه‌ای گروه خودرو سازان سایپا در گفتگو یی اظهار داشت: نمایندگی این کمپانی با کد نمایندگی "2409"، 9 ماه پیش از سوی کمپانی سایپا لغو امتیاز گردیده و مجاز به فعالیت نبوده است.
وی با بیان اینکه مدیریت این نمایندگی پس از لغو امتیاز ملک خود را بابت کاربری غیر از نمایندگی سایپا به مستاجرین واگذار نموده است افزود: طی کلاهبرداری مذکور از سوی مستاجرین و نه نماینده این کمپانی رخ داده است و این در شرایطی است که هر کجای این کشور ممکن است با عناوین مختلف کلاهبرداری اتفاق افتد.
وی در پاسخ به سوالی درباره نقش واحدهای بازرسی وابسته به خودرو سازی چیست، بیان داشت: این موضوعی قابل پیگیری است که البته در این میان نباید از سهم ارگان‌های نظارتی استانی غافل شد.
خاکی همچنین در اعتراض به مبلغ درج شده در خصوص کلاهبرداری، عنوان داشت: آنچه در ستون جهت اطلاع این روزنامه به عنوان مبلغ کلاهبرداری درج گردیده، جای تامل و بررسی بیش از این دارد.
وی همچنین خطاب به شاکیان بیان داشت: مجموعه خودرو سازی سایپا بارها از طریق رسانه‌های دیداری و شنیداری اقدام به صدور اطلاعیه‌هایی مبنی بر عدم پرداخت وجوه نقد به حساب نمایندگی‌ها نموده که کلاهبرداری مذکور نشان از عدم توجه متقاضیان به این گونه اطلاع رسانی‌ها دارد.
مدیریت اطلاع رسانی گروه خودرو سازایی سایپا گفت: چنانچه متقاضیان فیش واریزی مبالغ نقدی خود به حساب سایپا را دارا باشند، این گروه خودرو سازی خود را مکلف به واگذاری خودرو به آنان می‌داند. وی در پایان در خصوص تابلوی نصب شده بر سردرب این نمایندگی نیز اظهار داشت: این وظیفه نهادهای نظارتی استان همدان است که پاسخگوی سوء استفاده مستاجرین از این نشان باشد.
واکنش سایپا و سوالات بی جواب
شرکت سایپا در حالی خود را از این تخلف مبرا می داند که سوالات بی پاسخ بسیاری در ذهن افراد مرتبط با ماجراشکل گرفته است از جمله اینکه چرا بعد از تاریخ مورد ادعای سایپا مبنی بر لغو مجوز نمایندگی مذکورباز هم در آن ثبت نام و تحویل خودرو انجام شده است وچرا هیچ گونه اصلاع رسانی درباره ابطال مجوز نمایندگی(ف.ز)انجام نشده است و اینکه در نهایت تکلیف مالباختگانی که با اعتماد به تابلو،کد نمایندگی ومهر و سربرگ نماینده آن شرکت سرمایه زندگیشان را باخته اند چیست؟
ضعف اطلاع رسانی رسمی وبازار داغ شایعات
 در حالی که اخبار مربوط به این ماجراحتی در شبکه های تلویزیونی خارج از کشور نیزانتشار یافته است پیگیری های خبرنگار ما برای اطلاع از وضعیت نهایی این کلاهبرداری به جایی نرسید.مراجع انتظامی با بیان اینکه پرونده در مرحله تحقیقات است عنوان کردند اطلاع رسانی در این باره در حیطه اختیارات دستگاه قضایی است دادگستری نیز بدون هیچ توضیح قانع کننده ای از دادن هر گونه اطلاعاتی درباره پرونده فوق خودداری می کند.در حالی که منابع رسمی از شفاف سازی و اطلاع رسانی درباره ماجرای این کلاهبرداری خودداری می کنند شایعات متعددی و غیر قابل باوری از این ماجرا در میان شهروندان رواج یافته است که در صورت ادامه لطمات جبران ناپذیری به اعتماد عمومی مردم خواهد زد.
آخرین خبر
آخرین اطلاعات بدست آمده درباره این کلاهبرداری حاکی است پرونده ای در شعبه 5 بازپرسی دادسرای همدان در این رابطه تشکیل شده است به گفته یک فرد مطلع 3 نفر از جمله دو زن در این رابطه دستگیر شده اند همچنین شنیده شده هیأتی به نمایندگی از شرکت سایپا جهت بررسی موضوع در همدان حضور دارند.

/ 0 نظر / 4 بازدید