استفاه از ظرفیت‌های فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برای مبارزه با مواد مخدر
معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه مترقی‌ترین قوانین و سیاست‌ها را در دنیا در عرصه مبارزه با مواد مخدر داریم، گفت: دست ما برای اجرای برنامه‌های جدید و اثربخش باز است اما متأسفانه سنت‌شکنی در این حوزه‌ها سخت شده است؛ تمایل داریم برنامه‌های سنتی نخ‌نما را اجرا کنیم که برخی از آنها 20 سال است در حال اجراست و اثرگذاری چندانی ندارد.
وی تأکید کرد: باید شیوه‌های غیرمؤثر سنتی را کنار بگذاریم و برنامه‌های نوین مؤثر را به اجرا در بیاوریم که از جمله آنها می‌توان به استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد.
 جذابیت مواد مخدر را به راحتی کتمان می‌کنیم در حالی که واقعیت دارد
دین‌پرست با بیان اینکه ما ساده‌انگارانه از کنار این ظرفیت‌ها می‌گذریم و چون خودمان در این شبکه‌های اجتماعی حضور نداریم تصور می‌کنیم مردم هم در این شبکه‌ها حضور ندارند، گفت: گزارشی را از یکی از دستگاه‌های متولی دریافت کردیم که غیرقابل تصور بود. در واقع تولید، توزیع، کشت مواد مخدر و مانند آن به راحتی در شبکه‌های اجتماعی آموزش داده می‌شود. جذابیت مواد مخدر را به راحتی کتمان می‌کنیم در حالی که واقعیت دارد.
معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به وجود 243 میلیون مصرف‌کننده مواد مخدر در دنیا گفت: هیچ کس مصون از این پدیده شوم نیست. بررسی‌هایی را انجام و مصوبات اولیه را دریافت کردیم و قرار شده است به صورت نظام‌مند، هوشمندانه و قانونمدار در فضای مجازی حضور پیدا کنیم. هدف از این حضور، کاهش تقاضا و مقابله اقدامات مذبوحانه‌ای است که چرخه قاچاق و توزیع موادمخدر برای ترغیب جوانان ما انجام می‌دهد. پیشنهاد می‌کنم کارگروهی تشکیل شود تا فرایند کار را تبیین کنیم و تیم‌های متخصص و آشنایی به موضوع در این فضا حضور یابند.
وی بر ضرورت کنترل عوامل مؤثر در گرایش افراد به مواد مخدر تأکید و بیان کرد: براساس مطالبات شیوع‌شناسی که در سال 90 انجام شد، 4 عامل اول مؤثر در گرایش افراد به مواد مخدر کسب لذت، کنجکاوی، تفریح و رفع مشکلات روحی و روانی است.
باید برای ایجاد فضای نشاط و شادی در چارچوب قانون تلاش کنیم و بتوانیم جایگزین‌هایی به جای مواد مخدر در زمینه‌های کسب لذت و تفریح و... بیابیم.
 لزوم پاسخگویی معاونت نظارت ریاست جمهوری برای تخصیص اعتبار اجرای سند جامع پیشگیری از اعتیاد به استان‌ها
دین‌پرست در ادامه با بیان اینکه اگر برنامه‌های در حال اجرای کاهش تقاضا و مبارزه با آسیب‌های ناشی از اعتیاد اثربخشی چندانی ندارد باید حذف شوند، گفت: اکنون سند جامع پیشگیری از اعتیاد در حال اجراست و معاونت راهبردی نظارت ریاست جمهوری موظف است 80 درصد از اعتبار مورد نیاز برای اجرای سند را در اختیار وزارتخانه‌ها قرار دهد و تأمین 20 درصد از اعتبار مورد نیاز برای اجرای سند بر عهده ستاد مبارزه با مواد مخدر است.
معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: این در حالی است که نمایندگان وزارتخانه‌ها در استان‌ها از ما گلایه می‌کنند که برای اجرای سند اعتبار ندارند.
معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری باید در این زمینه پاسخگو باشد.
 چرا هرچه هشدار می‌دهیم باز هم مواد مخدر مصرف می‌شود؟
وی با اشاره به اینکه در تبیین مضرات و هشدارهای مربوط به منع مصرف موادمخدر در کشور با مشکل مواجهیم، با طرح این پرسش که چرا هرچه هشدار می‌دهیم باز هم مواد مخدر مصرف می‌شود؟ گفت: آیا مصرف مواد مخدر مربوط به نبود آگاهی است یا از نبود باور نشأت می‌گیرد؟ ما در بیان واقعیت‌های مربوط به اعتیاد، دچار افراط و تفریطیم و منطقی با آن برخورد نمی‌کنیم. من از برخی زندان‌ها و مراکز اقامتی که دیدار می‌کنم، همانند دبیرستان‌های پسرانه هستند و متأسفانه جوان‌ها را می‌بینیم که گرفتار اعتیاد شدند.
 آخرین آمارها از معتادان متجاهر مراکز ماده 16
دین‌پرست با بیان اینکه از سال 90 تاکنون 64 هزار معتاد متجاهر و فاقد گواهی درمان به مراکز ماده 16 ارجاع شدند، اظهار کرد: 12 هزار نفر از این آمار مربوط به 6 ماهه نخست سال 93 است. از این تعداد نزدیک به 3 هزار نفر در تهران جمع‌آوری شده‌اند که 10 درصد از آنها بین 18 تا 20 سال و 40 درصد بین 30 تا 40 سال سن داشتند. 39 درصد از این افراد بی‌خانمان بودند و 4 درصد نیز مدرک لیسانس به بالا دارند.

/ 0 نظر / 12 بازدید