در حوزه سرقت شاهد کاهش 31 درصدی رشد سرقت در کشور بودیم.
وی خاطرنشان کرد: امسال مدیریت جرم را مدنظر قرار دادیم و با عوامل تأثیرگذار در جرم برخورد کردیم. 75 درصد جرائم در 14 استان کشور رخ می‌داد که ما این استان‌ها را به عنوان استان‌های هدف قرار داده و در آن قرارگاه سرقت راه‌اندازی کردیم.
مقیمی در مورد استان‌هایی که بیشترین جرم در آنجا رخ می‌دهد؛ اظهار کرد: تهران، خراسان رضوی، فارس، لرستان، مازندران و آذربایجان شرقی و غربی از جمله استان‌هایی هستند که بیشترین جرایم در آنجا رخ می‌دهد.
وی در خصوص آمار سرقت منزل نیز گفت: در حالی که در 6 ماهه نخست سال 92 نسبت به سال 91 سرقت منزل 24 درصد افزایش داشته است این رقم در 6 ماهه ابتدای سال 93 به یک درصد رسید.
مقیمی تأکید کرد: ما تلاش می‌کنیم در 6 ماهه ابتدای امسال نرخ رشد جرایم را ثابت کرده و در 6 ماهه دوم آن را کاهش دهیم.
رئیس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به اقدامات پلیس برای کاهش آمار جرائم در کشور گفت: یکی از اقدامات ما کنترل مجرمان بود که در 6 ماهه نخست امسال توانستیم مجرمان را کنترل کرده و حتی مجرمان فراری را دستگیر کنیم.
پی جویی پرونده‌های معوقه را در برنامه‌های خود قرار داده و در حوزه جرایم جنایی در این حوزه توفیقات خوبی داشتیم. بیش از 95 درصد جرایم جنایی در 6 ماهه نخست امسال کشف شد که 26 درصد کشفیات متعلق به سال‌های گذشته بود. هیچ پرونده‌ای در پلیس آگاهی بسته یا بایگانی نمی‌شود مگر اینکه کشف شود.
وی ادامه داد: مقابله با جرایم باندی و سریالی یکی دیگر از اقدامات ما بود و متهمان را پس از دستگیری مورد تحقیق قرار می‌دهیم تا پس از مشخص شدن سرقت‌های آنها پرونده به حوزه قضایی ارسال شود.
مقیمی افزود: در حوزه اطلاعات جنایی و تشخیص هویت نیز اقدامات خوبی صورت گرفت و تشخیص هویت مبنای کشف علمی جرم در پلیس آگاهی است. امسال سامانه جامع اطلاعاتی پلیس آگاهی را به بهره‌برداری رساندیم که در این سامانه اقدامات خوبی برای مقابله با مجرمان انجام شده است. در حوزه انگشت نگاری نیز تأکید شده و با کمک تشخیص هویت یک پرونده مهم تجاوز به عنف به روش علمی کشف شد. در سقوط هواپیمای آنتونف نیز بررسی صحنه حادثه به مأموران تشخیص هویت سپرده شد. مقیمی خاطرنشان کرد: مشارکت با سایر سازمان‌ها را در دستور کار قرار داده و در این زمینه جلسات مستمری را با بانک‌ها، وزارت صنایع و سازمان استاندارد داشتیم. بعضی موارد را به شورای عالی امنیت انتقال دادیم تا از طریق وزارت کشور به سازمان‌های دیگر انتقال داده شود.
وی درخصوص جرایم اقتصادی نیز گفت: در این حوزه سعی کردیم امنیت سرمایه‌گذاران را تأمین کنیم و زمین‌خواری در اولویت ما قرار گرفت. در حوزه جعل و کلاهبرداری هم برخورد با شرکت‌های هرمی، لیزینگ و کلاهبرداری‌های تلفنی در دستور کار قرار گرفته است.
رئیس پلیس آگاهی ناجا در پایان به شهروندان توصیه کرد توجه بیشتری به شرکت‌های لیزینگ خودرو داشته باشند و فریب تبلیغات این شرکت‌ها را نخورند و توجه داشته باشند هیچ ارزانی بی‌حکمت نیست و این شرکت‌ها تنها می‌توانند به نفراتی که در ابتدا ثبت‌نام کرده‌اند سرویس دهند. این فضاها فضای خوبی برای سرمایه‌گذاری نیست.

/ 0 نظر / 6 بازدید