3 تن مواد مخدر در 9 ماه
افزایش بیش از هزار برابری کشف حشیش در همدان
  در 9 ماهه نخست سال 93، 3 هزار و 90 کیلوگرم انواع مواد مخدر در شهرستان همدان کشف شده است.
فرمانده پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان همدان با بیان این مطلب در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان گفت: مواد مکشوفه در سال جاری به ترتیب 2 هزار و 449 کیلوگرم تریاک، بیش از 286 کیلوگرم حشیش، 58 کیلوگرم هروئین، 23 کیلو و 700 گرم شیره و مرفین و 11 کیلو و 500 گرم شیشه بوده است.
هادی نجاریان اضافه کرد: مجموع مواد کشف شده در 9 ماهه نخست سال جاری 3090 کیلو و 975 گرم بوده است که نسبت به سال گذشته در همین مدت 89 درصد رشد داشته است.
وی از رشد 105 درصدی کشف حشیش در 9 ماه نخست سال جاری خبر داد و افزود: میزان کشف حشیش در 9 ماهه نخست سال 92 میزان 272 گرم بوده است که امسال 286 کیلو و 728 گرم افزایش یافته است.
نجاریان دلیل این افزایش قابل توجه را کشف یک محموله 186 کیلوگرمی حشیش که به مقصد یک استان غرب بارگیری شده بود و همچنین انهدام یک باند کشوری توزیع حشیش دانست.
وی از افزایش دستگیری مجرمان مرتبط با مواد مخدر در سال جاری خبر داد و اضافه کرد: در 9 ماهه نخست امسال 2 هزار و131 فروشنده و حمل‌کننده و 461 نفر مصرف‌کننده مواد مخدر در شهرستان همدان خبر داد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 29 درصدی داشته است.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان همدان با اشاره به 11 مرکز عمده تجمع معتادان در سطح شهر همدان گفت: برخوردهای ضربتی و جمع‌آوری در این حوزه جوابگو نیست و باید اقدامات همه‌جانبه‌ای برای تغییر وضعیت این اماکن صورت گیرد.
وی یکی از مشکلات اساسی در بحث جمع‌آوری معتادان را نپذیرفتن معتادان و افراد مبتلا به HIV عنوان کرد و افزود: هیچ‌کدام از مراکز نگهداری و کاهش آسیب این افراد را پذیرش نمی‌کنند و این موضوع بدون شک مشکلاتی را برای جامعه در پی خواهد داشت.
 شناسایی 29 معتاد مبتلا به HIV در همدان
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان همدان نیز در این نشست ضمن تشریح فعالیت‌های 2 مرکز DIC زنان و مردان شهر همدان از شناسایی 23 مرد و 6 زن مبتلا به HIV در نمونه‌گیری از معتادان مراجعه‌کننده به این مراکز خبر داد.
وی اضافه کرد: در 6 ماهه نخست سال جاری در نمونه‌گیری از 93 معتاد دارای پرونده در مرکز DIC مردان 23 مورد مثبت و در نمونه‌گیری از 61 زن معتاد در مرکز DIC زنان 6 مورد مثبت مبتلا به HIV شناسایی شدند.
 همدن رتبه نخست کشور در مرگ معتادان
فرماندار همدان نیز در این نشست با تقدیر از تلاش نیروی انتظامی در برخورد با سوداگران مرگ گفت: سودآوری تجارت مواد مخدر آن را به معضلی بین‌المللی تبدیل کرده است که مبارزه و برخورد با آن مشکلات و دشواری‌های فراوانی دارد.
علی تعالی افزود: قرار گرفتن ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر از افغانستان به اروپا و همچنین وجود عوامل اجتماعی مانند بیکاری در سطح جامعه از عوامل اصلی رشد گرایش به مواد مخدر در جامعه است. وی با بیان اینکه همدان به دلیل نبود گرمخانه رتبه نخست کشور را در مرگ‌ومیر معتادان دارد، از شهرداری و سایر دستگاه‌های مربوط خواست تا در اسرع وقت  نسبت به احداث گرمخانه و مراکز مشابه جهت نگهداری معتادان اقدام کنند.

 

/ 0 نظر / 4 بازدید