کشور جزیره‌ای نیووی
کشور جزیره‌ای «نیووی» در اقیانوس آرام جنوبی و در 2400 کیلومتری نیوزیلند قرار دارد. این کشور جزیره‌ای در سه گوشه میان «تونگا»، «ساموآ» و جزایر «کوک» قرار گرفته است. جمعیت این کشور تنها هزار و 200 نفر است و با این جمعیت اندک تصورش را هم نمی‌شود کرد که این کشور سالانه شاهد از دست دادن افراد زیادی در تلفات جاده‌ای باشد. نرخ رشد جمعیت این کشور نیز منفی است. به طوری که جمعیت این کشور حدفاصل سال‌های 2010 تا 2014 میلادی حدود 200 نفر کاهش داشته است. نرخ تلفات این کشور در سوانح رانندگی به ازای هر 100 هزار نفر 3/68 نفر است. اینگونه شیوه‌های رانندگی سبب تلفات رانندگی فراوانی در این کشور می‌شود که بیشتر این تلفات بر اثر برخورد خودروها به‌ویژه از قسمت جانبی اتومبیل رخ می‌دهند. گویا در این کشور که با داشتن 7/41 کشته به ازای هر 100 هزار نفر در رتبه دوم بیشترین تلفات حوادث رانندگی قرار دارد، روش بوق زدن بیش از ترمز گرفتن به کار گرفته می‌شود.
 تایلند
این کشور به داشتن آب‌وهوای حاره‌ای و استوایی معروف است اما چند منطقه کوهستانی نیز دارد. در یک سانحه رانندگی که در فوریه 2014 میلادی بین یک دستگاه اتوبوس مدرسه و یک دستگاه کامیون رخ داد، 15 تن کشته و بیش از 30 نفر مجروح شدند. در این کشور استانداردهای ایمنی وجود ندارد و قوانین راهنمایی و رانندگی نیز به بدترین شکل ممکن اجرا می‌شوند. تایلند سابقه بدی در حوادث جاده‌ای دارد. بنابر آمار WHO، نرخ تلفات سوانح جاده‌ای در این کشور به ازای هر 100 هزار نفر 1/38 نفر است.
 ونزوئلا
در ونزوئلا نیز مانند سایر کشورهای استوایی و حاره‌ای، ماشین‌های فرسوده و قدیمی زیادی به چشم می‌خورند. حتماً می‌دانید که در صورت پیدا نشدن قطعات یدکی این خودروها چه اتفاقی می‌افتد. در این صورت تعمیرکاران، قطعات معیوب را نگه داشته و در ماشین‌ها استفاده می‌کنند. این نکته را باید در نظرگرفت که ونزوئلا یکی از خطرناک‌ترین کشورهای جهان از نظر بالا بودن نرخ جرم و جنایت است پس اینگونه اقدامات غیرقانونی در این کشور دور از ذهن نیست. این کشور همچنین با نرخ 2/37 کشته به ازای هر 100 هزار نفر، یکی از خطرناک‌ترین مکان‌ها برای رانندگی محسوب می‌شود.
 ایران
ایران از نظر جغرافیایی شباهت بسیاری با کشور همسایه خود عراق دارد. میانگین سن در این کشور 28 سال است و 10 درصد از جمعیت آن را نیز افراد بالای 55 سال تشکیل می‌دهند. اما تنها شباهت ایران با عراق، وضعیت جغرافیایی نیست بلکه این دو کشور از نظر تلفات رانندگی نیز وضعیت تقریبا مشابهی دارند. نرخ تلفات حوادث رانندگی در ایران به ازای هر 100 هزار نفر، 1/34 نفر برآورد شده است.
 نیجریه
پرجمعیت‌ترین کشور آفریقایی که بیش از 250 قومیت را در خود جای داده، نیجریه است. نرخ تلفات جاده‌ای در این کشور به ازای هر 100 هزار نفر، 7/33 نفر است، اما تنها متهم اصلی مرگ‌و‌میر در این کشور سوانح رانندگی محسوب نمی‌شود؛ چراکه این کشور شاهد تلفات بسیاری ناشی از بیماری ایدز و مرگ و میر نوزادان است. عوامل دیگری مانند خشونت‌های داخلی و کمبود امکانات پزشکی در بالا بودن نرخ مرگ‌و‌میر در این کشور دخیل هستند. بنابراین در نیجریه تنها جاده‌های مرگبار نیستند که مردم باید مراقب آنها باشند.
 عراق
این کشور نیز مانند سایر کشورهای حاضر در این فهرست کمترین جمعیت بالای 55 سال را دارد. جمعیت افراد بالای 55 سال در این کشور تنها 4/6 درصد است اما سن تا چه اندازه می‌تواند بر میزان این تلفات حوادث رانندگی مؤثر باشد؟ آمارها نشان می‌دهد هرچه جمعیت افراد مسن کمتر باشد یا به نسبت جمعیت افراد جوان بیشتر باشد، این عامل احتمالاً بر افزایش تلفات رانندگی مؤثر است. به عنوان مثال در کانادا که یک‌سوم جمعیت آن را افراد بالای 55 سال تشکیل می‌دهند، نرخ تلفات ناشی از حوادث رانندگی به ازای هر 100 هزار نفر تنها چهار نفر است.
مطالعات رفتارشناختی و روانشناسی نیز نشان می‌دهد که جمعیت جوان در هنگام رانندگی بی‌دقت‌تر هستند که این مساله چاشنی اصلی سوانح رانندگی است. بنابر آمار از هر 100 هزار نفر در عراق، 5/31 نفر قربانی سوانح رانندگی می‌شوند.
 گینه بیسائو
این کشور با گینه و سنگال هم‌مرز است و یک میلیون و 700 هزار نفر جمعیت دارد. نرخ تلفات جاده‌ای در این کشور به ازای هر 100 هزار نفر، 2/31 نفر است.
  عمان
این کشور ساحلی خلیج فارس درست پایین عربستان سعودی و امارات متحده عربی قرار دارد. جاده‌های این کشور در شمال کوهستانی و در جنوب کویری و مستقیم است. بسیاری از سوانح جاده‌ای در این کشور بر اثر طوفان شن یا گرد و غبار و محدود شدن دید رانندگان رخ می‌دهند. یکی دیگر از عوامل مؤثر بر افزایش تلفات رانندگی در این کشور می‌تواند برتری نامتعادل جمعیت مردان نسبت به زنان باشد. نرخ تلفات ناشی از سوانح رانندگی در این کشور به ازای هر 100 هزار نفر، 4/30 نفر است.
 چاد
«چاد» با 11 میلیون نفر جمعیت نسبت به سایر کشورهای آفریقایی، کشور نسبتاً کوچکی است. این کشور 40 هزار کیلومتر جاده دارد. این کشور فقیر از ضعف‌ امکانات زیرساختی مانند جاده‌ها رنج می‌برد که این مسأله نرخ تلفات حوادث رانندگی را در آن‌ افزایش داده است به طوری که از هر 100 هزار نفر 7/29 نفر در این کشور قربانی سوانح رانندگی می‌شوند.

/ 0 نظر / 4 بازدید