اسکلت‌های کشف شده در همدان متعلق به دوره اشکانی است
تابوتمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: تابوت و اسکلت‌های کشف شده در همدان متعلق به دوره اشکانی است.

به گزارش  مهر، علی مالمیر پیش از ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران بااشاره به آخرین نتایج کاوش در کوچه جراحان همدان گفت:بر اساس نتایج اولیه از کاوش‌های اضطراری باستان‌شناسی در کوچه جراحان همدان در عمق ۳ متر و ۲۰ سانتی متری از سطح معبر، یک تابوت سنگی به طول حدود ۲ متر و عرض ۸۰ سانتی‌متر و به ارتفاع ۵۰ سانتی متر به‌دست آمده است.

وی گفت: نتایج کاوش و بررسی از محتویات تابوت نشان از وجود دو اسکلت داشت که مطالعات اولیه بر روی اسکلت‌های به‌دست آمده مشخص کرد یکی از اسکلت‌ها مربوط به مرد و دیگری مربوط به یک زن است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان عنوان کرد: اسکلت‌ها به صورت تاق باز و کنار هم دفن شده بودند که کارشناسان باستان‌شناس این اداره‌کل بعد از مستندسازی آثار، اسکلت‌ها را برداشت کرده و برای مطالعات بیشتر به آزمایشگاه انتقال دادند.

مالمیر عنوان کرد: مطالعات اولیه تطبیقی صورت گرفته بر روی تابوت‌ سنگی کشف شده و همچنین گونه‌های سفال‌های به‌دست آمده نشان از آن دارد که تابوت مربوط به دوران اشکانی بوده است.

وی گفت: این نتایج نشان دهنده آن است که در دوران تاریخی و به خصوص در دوران اشکانیان (بیش از ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد) ایرانیان دارای فرهنگ تدفین خانوادگی بوده و ارزش و احترام زیادی برای زنان قائل بودند.

/ 0 نظر / 32 بازدید