۱۰ درصد زنان ایرانی در شهرها معتادند

ه گفته خانم بنیانیان، «تنها ۱۲ درصد زنان به جرم سرقت و ۱۰ درصد زنان به دلایل منکراتی راهی زندان می‌شوند و ۶۰ درصد آنها در نتیجه جرائم مرتبط با مواد مخدر به زندان می‌روند».
 

او همچنین از میزان بیشتر اعتیاد زنان در شهرها به نسبت روستاها خبر داد و گفت: «در طرح شیوع‌شناسی سال ۹۰ تعداد زنان معتاد شهرها ۹.۷ درصد و روستاها ۵.۴۱ درصد بوده است. البته باید گفت که هر اندازه شهرها کوچک می‌شوند اعتیاد زنان نیز به همان میزان پنهان می‌شود.»
 
مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین افزود که «بیش از ۵۰ درصد از زنان معتاد سن شروع مصرف مواد مخدر [خود را] بین ۱۵ تا ۱۹ سال یعنی در میان دختران دبیرستانی و دیپلمه عنوان کرده‌اند.»
 
اعلان و انتشار عمومی آمار رسمی مربوط به آسیب‌های اجتماعی در ایران به‌ویژه در حوزه زنان کمتر صورت می‌گیرد. رسانه‌های داخل ایران نیز برای تهیه گزارش درباره این آسیب‌ها معمولا با محدودیت‌های زیادی مواجه‌اند.
 
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، روز یک‌شنبه، ۲۴ آذر، آمار معتادان در ایران را حدود یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر اعلام کرده بود.
 
او با اشاره به این که شش میلیون ایرانی به طور مستقیم با مسئله اعتیاد درگیرند همچنین از «دو برابر» شدن تعداد زنان معتاد «در مدت بسیار کوتاهی» خبر داده بود.
 
سیگار، فعالیت‌های نامشروع و تبلیغات ماهواره‌ای

در آماری که مشاور آقای رحمانی فضلی در امور زنان و خانواده ارائه داده، اگرچه تاکید شده که «قلیان از مصادیق اعتیاد نیست»، اما آمده است که در نظرسنجی که از افراد معتاد انجام شده ۸۳.۶۸ درصد از زنان گفته‌اند که قبل از اعتیاد به مواد مخدر، سیگار یا قلیان کشیده‌اند.
 
خانم بنیانیان توضیح داد در آمارهای به دست آمده، سه درصد از زنان معتاد بی‌سواد مطلق، ۱۵ درصد سواد ابتدایی، ۱۵ درصد راهنمایی، ۴۱ درصد دیپلمه، ۹ درصد فوق دیپلم و ۱۰ درصد مدرک کارشناسی دارند.

به گفته این مقام، این آمار نشان‌دهنده آن است که «اعتیاد دیگر تنها به سراغ افراد بی‌سواد و ناآگاه نمی‌رود بلکه تمام آحاد جامعه به ویژه افراد تحصیل‌کرده را تهدید می‌کند».
 
مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، عواقب اعتیاد زنان را «به مراتب بیشتر» از اعتیاد مردان دانسته و گفت: «زن معتاد مجبور است با ابزار مختلف پول و یا مواد مخدر خود را تهیه کند و گاه در این میان دست به فعالیت‌های نامشروع می‌زند که این خود خطری برای جامعه است. چرا که افزایش روابط نامشروع منجر به افزایش بیماری‌های مقاربتی هم برای زن و هم برای مرد می‌شود.»
 
زهرا بنیانیان در پایان گفت که «بسیاری از افراد مرفه جامعه صرفا برای لذت کنجکاوی به سمت اعتیاد می‌روند» و افزود: «بسیاری از زنان تحت تاثیر تبلیغات ماهواره‌ای برای لاغری و یا جوانی پوست‌شان از داروهای اعتیادآور استفاده کرده و بسیاری از آنها با این روش معتاد می‌شوند.»
/ 0 نظر / 7 بازدید