به گزارش ایرنا، فرماندار شهرستان همدان برای پیگیری این موضوع و جانمایی این مرکز به اتفاق جمعی از مسئولان شهرستان، رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر شهرستان همدان و تعدادی از خبرنگاران برای بازدید به این مرکز مراجعه کردند.

مسئول واحد مبارزه مرکز بهداشت همدان در این باره گفت: برخی از ساکنان این منطقه و نیروی انتظامی از جانمایی این مرکز گله‌مند هستند اما اگر مکان دیگری در اختیار مرکز بهداشت قرار گیرد، برای جابجایی اقدام خواهد شد.

مرضیه اصدق افزود: اولویت شرایط برای ایجاد این مرکز در دسترس بودن معتادان است و این منطقه به دلیل اینکه در حاشیه شهر قرار گرفته بیشتر در دسترس معتادان است.

وی اضافه کرد: در مرکز DIC خضر 107 پرونده وجود دارد که 31 نفر از آنها از معتادان کارتن‌خواب هستند و به صورت گذری نیز روزانه 38 نفر به این مرکز مراجعه می‌کنند.

وی اظهار کرد: در این مرکز بسته‌های کاهش آسیب، غذای گرم و پوشاک در اختیار آنها قرار می‌گیرد و همچنین زمینه استحمام برای معتادان نیز فراهم است.

وی افزود: علاوه بر انجام مشاوره برای معتادان، تست سریع ایدز از آنها گرفته می‌شود که در 3 ماهه پاییز از 62 نفر معتادی که تست ایدز گرفته شده 6 نفر به ویروس ایدز مبتلا بودند.

به گفته وی، 2 مرکز DIC در همدان برای مردان و زنان فعال است که تا ساعت 14 آماده ارائه خدمات است.

در این بازدید 3 نفر از معتادان برای دریافت خدمات به این مرکز مراجعه کرده که از خدمات آن راضی بودند.

رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر شهرستان همدان، هادی نجاریان گفت: باید شرایطی فراهم شود تا اطراف این مرکز از وجود معتاد خالی باشد و شهرداری نسبت به مسطح کردن این منطقه که موجب تجمع معتادان شده اقدام کند.

یکی از اهالی این منطقه نیز با ابراز نارضایتی از راه‌اندازی مرکز کاهش آسیب در این منطقه گفت: «معتادان هنگام استفاده از خدمات این مرکز ساعت‌ها در این منطقه تردد دارند و آسایش ساکنان مسکن مهر جامعه معلولان که روبه‌روی این مرکز قرار گرفته، سلب شده است.»

این بانوی خانه‌دار ادامه داد: «با وجود این معتادان در ساعت‌های مختلف در این مکان دیده می‌شوند. فرزندان ما هنگام رفت‌و‌آمد به مدرسه با مشکل مواجه هستند و خانواده‌های آنها مجبور هستند در رفت‌و‌آمد فرزندان را مشایعت کنند تا آسیبی به آنها وارد نشود.

فرماندار همدان نیز گفت: مرکز کاهش آسیب در منطقه خضر تعداد قابل توجهی مراجعه‌کننده دارد و نیروی انتظامی نیز معتقد بود که این مرکز در مکانی قرار گرفته که موجب اعتراض ساکنان محل شده است.

علی تعالی افزود: در منطقه خضر درصد افراد معتاد زیاد است و مرکز کاهش آسیب نیز باید در جایی باشد که تراکم افراد معتاد بالا باشد. وی اضافه کرد: اطراف این مرکز که بسیار ناهموار است باید از سوی شهرداری ساماندهی و مناطق مسکونی جداسازی شود تا معتادان نتوانند در این منطقه تجمع کنند.

تعالی اظهار کرد: برای تکمیل مرکز کاهش آسیب زنان نیز باید مرکز متادون‌تراپی نیز در آن انجام شود.

مسئول مرکز کاهش آسیب زنان هم گفت: در این مرکز روزانه 15 تا 20 نفر مراجعه می‌کنند و 20 نفر کارتن‌خواب زن وجود دارد که شب‌ها به مرکز سرپناه شبانه منتقل می‌شوند.

فهیمه یگانه افزود: در بین مراجعه‌کنندگان 6 نفر مبتلا به ویروس ایدز شناسایی شدند که به کلینیک مثلثی معرفی شدند.

   

/ 0 نظر / 6 بازدید