آتش‌نشانان با استفاده از 15 رشته شیلنگ و سایر تجهیزات از چند نقطه اقدام به خاموش کردن آتش نمودند و پس از حدود دو ساعت تلاش مداوم موفق به مهار کامل آتش و پیشگیری از سرایت آن به ساختمان‌های اطراف شدند.
در این عملیات دو ساعته 14 نیروی عملیاتی با چهار خودروی سنگین و دو خودروی سبک حضور داشتند و با استفاده از 20 هزار لیتر آب، 15 رشته شلنگ، هشت دستگاه تنفسی و تجهیزاتی از قبیل فرز، بتن‌بر و نردبان‌های مخصوص آتش را مهار کردند.
وحید گلی‌پور که فرماندهی این عملیات را نیز به عهده داشت با انتقاد از وضعیت طبقات دوم مغازه‌های خیابان شهدا و بخش زیادی از بازار همدان که دارای سقف چوبی هستند، گفت: این موضوع خطر بالقوه‌ای برای کسبه و اهالی این محل‌هاست.
وی افزود: آتش‌سوزی اخیر چند مورد از حوادث مشابه در بافت‌های قدیمی بازارست و علی‌رغم تذکرات متعدد به مالکان این بناها به دلیل ممانعت سازمان میراث فرهنگی از هرگونه تغییر و دستکاری در وضعیت آنها هیچ تغییری در آنها برای افزایش سطح ایمنی و جلوگیری از حوادث ناگوار گرفته نشده است.
 روایت شاهدان حادثه
یکی از شاهدان عینی که در زمان وقوع آتش‌سوزی در محل حاضر بوده است، در رابطه با این حادثه به خبرنگار ما گفت: ساعت نزدیک 21 و 30 دقیقه بود.
جوانی که در این انبار کار می‌کرد به بیرون آمد و از ما سؤال کرد آیا برق شما هم قطع شده است؟ قبل از اینکه جواب او را بدهم شعله‌های آتش شروع به زبانه کشیدن کرد. پسر جوان به سرعت به درون انبار رفت و کنتور برق و گاز را قطع کرد. طولی نکشید که آتش همه جا را فرا گرفت و همه افراد داخل انبار مجبور شدند به بیرون بیایند.
امیر ر، اداره میراث فرهنگی را در این آتش‌سوزی مقصر دانست که اجازه نمی‌دهد مغازه‌داران سقف‌های چوبی را تعویض کنند.
به گفته وی، از آنجا که تمام سقف مغازه‌ها در آن ناحیه از چوب است با کوچک‌ترین جرقه، آتش بزرگی به وجود می‌آید. یکی دیگر از شاهدان عینی می‌گوید: در سال گذشته نیز آتش‌سوزی مشابهی در همین منطقه رخ داده بود.
 غلام یکی دیگر از کسبه آن محل است که در این ارتباط می‌گوید: جا دارد از آتش‌نشانان که با حضور به موقع خود مانع از این شدن که آتش به دیگر مغازه‌ها سرایت کند و موجب بروز فاجعه‌ای بشود، قدردانی کنم.
 آتش‌سوزی در انبار لوازم قنادی
همچنین در حادثه‌ای دیگر پنج‌شنبه شب سی‌ام مردادماه ساعت 23 و 39 دقیقه یک مورد حریق واقع در میدان شیرسنگی به سامانه 125 اعلام شد. بلافاصله نیروهای عملیاتی ایستگاه‌های مرکزی 2 و 8 در موقعیت بلوار چیت‌سازیان و انبار نفت با چهار دستگاه خودروی آتش‌نشانی و 10 نفر مأمور آتش‌نشان بعد از دو دقیقه به محل مراجعه کردند.
پس از حضور در محل حادثه مشخص شد آتش‌سوزی متعلق به انبار کالاهای قنادی است که این انبار داخل حیاط یک منزل مسکونی بوده و با توجه به نبود دسترسی مناسب از طریق حیاط، آتش‌نشانان با شکست قفل دو مغازه و در نهایت از سمت سفره‌خانه که به حیاط راه داشت به کانون حریق راه یافتند.
به گزارش روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی، با توجه به اینکه افراد حاضر در منزل مسکونی به سرعت وقوع حادثه را به آتش‌نشانی اعلام کرده بودند و حضور بموقع آتش‌نشانان مانع از این شد که آتش به منزل سرایت کند.

/ 0 نظر / 4 بازدید