از ترس اعتراف کرده‌ام

مطابق موارد مشابه مأموران پلیس پس از مشاهده محل جنایت، موضوع را به مقام قضایی اطلاع داده و تحقیقات خود را برای شناسایی عامل یا عاملان جنایت آغاز کردند.

در تحقیقات مقدماتی ردپای فردی به هویت «عباس» 44 ساله در ماجرای جنایت به دست آمد و یک روز بعد از جنایت، فرد مظنون دستگیر و به پلیس آگاهی انتقال یافت.

فرد دستگیرشده در بازجویی‌های انجام شده در پلیس آگاهی شهرستان ملایر، اقرار کرد ناخواسته باعث شلیک گلوله از اسلحه دست‌ساز متعلق به مقتول و مرگ وی گردیده است.

«عباس» در تمام مراحل تحقیقات از جمله در جلسات متعدد بازپرسی، اعتراف کرد که شب حادثه به درخواست مقتول به خانه‌باغ محل جنایت رفته و هنگامی که می‌خواسته اسلحه دست‌ساز را به دست او بدهد ناخواسته شلیک کرده و مرگ خونین وی را رقم زده است.

بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب ملایر پس از تکمیل پرونده و اخذ آخرین دفاعیات متهم، پرونده را همراه کیفرخواست صادره به دادگاه کیفری استان ارسال کرد.

 

* متهم در دادگاه

در جلسه محاکمه متهم به قتل که به ریاست قاضی شریفی در دادگاه کیفری استان برگزار شد، ابتدا همسر مقتول به عنوان قیم قانونی فرزند صغیر وی با شکایت از متهم به اتهام قتل عمد برای او تقاضای قصاص نفس کرد.

سپس نماینده دادستان با دفاع از کیفرخواست صادره برای متهم در صورت احراز مجرمیت تقاضای اشد مجازات کرد.

در ادامه با حضور متهم در جایگاه، مفاد کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب ملایر مبنی بر اتهام قتل عمد «علی» با سلاح گرم و شکایت اولیای دم برای وی قرائت شد که متهم اظهار داشت: قبول ندارم، من قاتل نیستم.

متهم در پاسخ به سؤال دادگاه مبنی بر ارتباطش با مقتول گفت: عصر روزی که شب آن «علی» به قتل رسید در مزرعه فردی به نام «محمد» مشغول کار بودم که مقتول هم به آنجا آمد و کار مرا دید و موقع صرف چای از من خواست، دو سه روز برای او کارهایی در   باغ انگور انجام دهم. من هم با دادن شماره تلفن به او قول دادم هر وقت که نیاز شد برای او کار کنم. شب همان روز مقتول به من زنگ زد و از من خواست به خانه‌باغ او بروم چون همسرش آنجا نیست و او تنهاست. من هم در پاسخ به او گفتم چون همسرم بیمار است و مهمان دارم نمی‌توانم بیایم.

ریاست دادگاه با قرائت اوراقی از پرونده متهم که شامل اعترافات متهم در پلیس آگاهی و جلسات متعدد بازپرسی که مبنی بر حضور در محل حادثه و مرگ ناخواسته مقتول بود را برای وی قرائت کرد که در آن متهم با شرح جزئیات، حادثه مرگ مقتول با اسلحه دست‌ساز در شب حادثه و انداختن آلت قتاله در چاه مزرعه‌ای را اقرار کرده بود که متهم در پاسخ اظهار داشت: این اظهارات را قبول ندارم. من نه اسلحه داشته‌ام و نه در محل حادثه بوده‌ام. تحت شکنجه مأموران آگاهی و از ترس ادامه شکنجه‌ها هر چه را که آنان گفتند تأیید کرده‌ام و در واقع خودم هم نفهمیدم چه گفتم.

در ادامه وکیل مدافع متهم با بیان مواردی از جمله نبود انگیزه برای جنایت از سوی متهم، عدم وجود رابطه بین متهم و مقتول، عدم تناسب شرایط متهم با حمل اسلحه و استفاده از آن، عدم کشف اسلحه و عدم تطابق اقرار متهم با حقیقت از محضر دادگاه برای او تقاضای صدور حکم برائت کرد.

در جریان دادگاه برادر مقتول که به عنوان مطلع در دادگاه حاضر بود، اظهار داشت: روز 12/7/88 (آخرین روز زندگی مقتول) به اتفاق برادر بزرگترم مبلغی در حدود دوازده و نیم میلیون تومان مربوط به فروش مینی‌بوس را در خانه‌باغ به برادرام تحویل دادیم و عصر همان روز متهم به آنجا رفته و با انگیزه سرقت آن مبلغ برادرم را به قتل رسانده است. متهم در مقام آخرین دفاع با بیان اینکه هیچ اطلاعی از این مبلغ نداشته است، اتهام خود مبنی بر قتل را انکار کرد.

براساس این گزارش حکم متهم در چند روز آینده صادر و ابلاغ می‌شود

/ 0 نظر / 10 بازدید