یادداشت من در روزنامه همدان پیام

در جامعه امروز ما که به اذعان صاحبنظران فضای آن هنوز بین سنت و مدرنیسم در نوسان است و دوران به اصطلاح گذار را طی نکرده است روزنامه‌ها حضور پررنگی در زندگی مردم دارند که این حضور پررنگ در حیطه روزنامه‌های محلی نمود عینی‌تری دارد.
روزنامه همدان‌پیام به عنوان یک رسانه پیشرو در محدوده جغرافیایی استان همدان از ابتدای فعالیت خود تلاش کرده است با ایجاد یک ارتباط دوسویه و شناسایی خواست‌ها و نیازهای مخاطبان خود در حد بضاعت و امکانات خود در مسیر پاسخ به این نیازها حرکت کند.
یکی از بخش‌هایی که براساس نظرسنجی‌ها و بررسی‌های انجام شده مورد توجه و علاقه قشر زیادی از مخاطبان روزنامه‌های مختلف از جمله همدان‌پیام قرار داشته و دارد بخش حوادث است که همدان‌پیام برای پاسخ به خواسته خوانندگان خود در دوره‌هایی از فعالیت رسانه‌ای خود به طور تخصصی به آن پرداخته و در دوره‌هایی نیز بنا به دلایلی آن را در حاشیه سایر بخش‌ها به مخاطبان خود ارائه داده است. این روزنامه در خط مشی جدید خود که با تغییرات عمده در ظاهر و محتوای روزنامه با هدف ارتقای کمی و کیفی همراه بوده بنا دارد بخش حوادث و آسیب‌های اجتماعی را به طور تخصصی و با رویکردی جدید به مخاطبان خود ارائه کند. بی‌شک یکی از بخش‌های جذاب رسانه‌های مکتوب برای مخاطبان آنها اخبار و گزارش‌های حوادث است علاقه‌ افراد به پیگیری اخبار حوادث و رویدادهای باارزش خبری برخورد و درگیری را می‌توان در انتخاب فیلم هم مشاهده کرد به طوری که فیلم‌ها و سریال‌های پلیسی و جنایی بیش از ژانرهای دیگر طرفدار دارند. از جمله دلایل این موضوع به عقیده صاحبنظران میل غریزی انسان به هیجان و همچنین غیرکلیشه‌ای بودن و نزدیک‌تر بودن آن به واقعیت‌های جاری زندگی مردم است موضوعات غیرمترقبه و غیرعادی به طور کلی جذابیت‌های ویژه‌ای دارند و این موضوع نه‌تنها در مورد اخبار رسانه‌ها که در سطح جامعه نیز قابل مشاهده است به طوری که صحنه‌های تصادف، درگیری و... همواره موجب تجمع رهگذران بسیاری می‌شود.
 گروه حوادث روزنامه همدان‌پیام که فعالیت خود را به طور رسمی از امروز آغاز می‌کند قصد دارد با رویکردی جدید و با نگاهی گسترده‌تر اخبار مربوط به حوادث و آسیب‌های اجتماعی را با هویت و عملکردی مستقل از سایر حوزه‌ها به مخاطبان خود ارائه کند. در این رویکرد حاشیه‌ساز، جنجال‌آفرینی و سیاه‌نمایی جایی نخواهد داشت.آنچه ما در گروه حوادث همدان‌پیام به دنبال آن هستیم رصد اخبار، گزینش تخصصی آنها و در صورت لزوم بررسی و تحلیل کارشناسی آنها با استفاده از دیدگاه‌های متخصص و صاحبنظران است.
ما تنها راوی و گزارشگر صرف حواث اغلب تلخ و ناخوشانید نخواهیم بود اما از کنار حوادث و آسیب‌هایی که امنیت روانی جامعه را به چالش می‌کشد نیز بی‌تفاوت نخواهیم گذشت.
ما نه می‌خواهیم در جنجال‌ها و حاشیه‌ها غرق شویم و نه در رخوت و سکون، زنگار کسالت و فرسایش بگیریم. نه قصد داریم به طمع نام و نان بر موج حادثه‌ها سوار شویم و از نمد رنج و مرارت هموطنانمان کلاهی برای سر خود بدوزیم و نه می‌خواهیم در باتلاق پنهان‌کاری وخودسانسوری و نامحرم دانستن مردم فرو رویم.
قصد ما تنها این است که در حد بضاعت و امکاناتمان آیینه‌ای باشیم برای نشان دادن رویدادهای تلخ و شیرینی که در اطرافمان اتفاق می‌افتد. حادثه‌هایی که بدون توجه به موقعیت‌ جغرافیای‌شان به ما خیلی دور و خیلی نزدیکند.
برای طی این مسیر دشوار و پر از فرازونشیب نه‌تنها خودمان را دانای کل ندانسته و نمی‌دانیم بلکه دست یاری‌خواهی به سمت مسئولان، کارشناسان و صاحبنظران این حوزه دراز می‌کنیم و می‌خواهیم با همراهی، همفکری و همکاری ارزشمند و ضروریشان ما را یاری کنند تا با رعایت موازین موجود نیاز هم‌استانی‌های عزیز و فهیم را به شکل صحیح و اصولی پاسخ دهیم و از افتادن آنان در دام شایعه‌های مغرب جلوگیری کنیم. سخن آخر خطاب به مخاطبان و خوانندگان فهیم و همیشه همراه روزنامه است که در شرایط مختلف لطف همراهی‌شان را از ما دریغ نکرده‌اند. گروه حوادث همدان‌پیام آمادگی کامل دارد تا از پیشنهادها، انتقادها و نظرات ارزشمند مخاطبان خود در حوزه حوادث و آسیب‌های اجتماعی استفاده کند از این رو از خوانندگان فهیم روزنامه درخواست می‌کنیم با استفاده از تلفن، پست الکترنیکی، مراجعه حضوری و... با گروه حوادث در ارتباط باشند و مطالب و خواسته‌های خود را با ما در میان بگذارند.

/ 0 نظر / 4 بازدید