عامل حادثه بعد از دستگیری انگیزه خود را از عمل ضدانسانی‌اش انتقام از همسر قربانی عنوان کرده و می‌گوید: از یک سال قبل با همسر قربانی که راننده مینی‌بوس است آشنا شدم و او با دادن قول ازدواج از من سوءاستفاده کرد. وقتی از او خواستم به قولش عمل کند ادعا کرد همسرش راضی به طلاق نمی‌شود. من نیز با تهیه مقداری اسید روز حادثه راهی خانه آنها شدم و وقتی همسرش در را باز کرد ظرف اسید را به صورت او پاشیدم که مقداری از آن هم روی دست خودم ریخت.

این حادثه دومین مورد اسیدپاشی در سال‌های گذشته در همدان است. تأثیر ناخوشایندی در افکار عمومی شهروندان همدانی گذاشته است.

اسیدپاشی که در سال‌های اخیر دوباره در جامعه ما رواج یافته است از جمله جرائمی است که در هر بار ارتکاب انزجار افکار عمومی را به شدت برمی‌انگیزد. علت این انزجار علاوه بر صدمات جدی و بعضاً جبران‌ناپذیری که به قربانی وارد می‌شود، انگیزه‌های مجرمین از ارتکاب آن است.

این جرم که معمولاً روی صورت قربانیان انجام می‌گیرد، عموماً به انگیزه تباه ساختن آینده و گوشه‌نشین کردن دائمی قربانی صورت می پذیرد که متأسفانه در عمل نیز چنین شده و فرد قربانی تا مدت‌های طولانی و حتی گاهی تا پایان عمر از بند لطمات جسمانی و روانی این جرم خلاصی نخواهد یافت.

تاریخچه اسیدپاشی

همدان‌پیام: اگر چه به درستی مشخص نیست که اولین بار کی و کجا فردی قربانی اسیدپاشی شده است اما بر اساس اطلاعات موجود در فاصله سال‌های 1334 تا 1337 مواردی از این جنایت هولناک در تهران و برخی از شهرهای کشور اتفاق افتاد و با توجه به تأثیر مخرب آن در جامعه، نهاد قانون‌گذاری کشور قانونی تحت عنوان «قانون مجازات پاشیدن اسید» تصویب کرد و در آن صراحتاً برای کسانی که مرتکب این جنایت می‌شوند برحسب شدت آسیب‌های وارده به قربانی، مجازات‌هایی را در نظر گرفت که تأثیر بسیار زیادی در کاهش جرم در این دوره زمانی داشت اما در دوره‌های زمانی مختلف نمونه‌هایی از انجام این عمل غیرانسانی گزارش شده است.

در یک حادثه اسیدپاشی پر سر و صدا که قبل از انقلاب روی داد یکی از خوانندگان مشهور آن سال‌ها به نام «د- ا» هنگام برگزاری کنسرت توسط یک زن با اسید مورد حمله قرار گرفت و قسمتی از صورت و گردن وی دچار سوختگی شد که علی‌رغم عمل‌های متعدد جراحی و بعد از سالها هنوز هم آثار آن حادثه روی صورت و گردن وی باقی مانده است.

بعد از انقلاب تا چند سال به خاطر فضای فرهنگی و فکری حاکم بر جامعه، اسیدپاشی نیز مانند اکثر جرائم بسیار کمرنگ شد به نحوی که تقریباً با آغاز دهه هفتاد گزارشی از وقوع آن در جامعه دیده نشد و در موارد نادری هم که گزارش شد آسیب‌ها و عوارض آن آنقدر نبود که بر فضای جامعه تأثیر بگذارد اما از آغاز دهه هشتاد به بعد وقوع این جرم به نحو چشمگیری افزایش یافت و موارد متعددی از جنایت اسیدپاشی در کشور و اغلب در تهران روی داد که در بعضی موارد آنقدر هولناک و تکان‌دهنده بود که افکار عمومی جامعه مدت‌ها از عوارض آن رنج می‌برد.

در یکی از آخرین نمونه‌ها، دختر جوانی به نام «آمنه» از سوی پسر شروری که مدت‌ها قبل به او پیشنهاد ازدواج داده و جواب رد شنیده بود با اسید مورد حمله قرار گرفت و علاوه بر  سوختگی وحشتناک صورت و قسمتی از بدن وی،  پزشکان مجبور شدند چشمان او را نیز تخلیه کنند.

اسیدپاشی در همدان

اولین نمونه اسیدپاشی در همدان در سال‌های گذشته در 29 خردادماه سال 86 اتفاق افتاد. در این حادثه 3 دختر دانشجو به نام‌های «مرضیه» و «کلثوم» و «فاطمه» هنگامی که در چهارراه تختی منتظر اتوبوس بودند تا به دانشگاه بروند از سوی جوان موتورسواری که صورتش را پوشانده بود با اسید مورد حمله قرار گرفتند.

دختران مصدوم در جریان تحقیقات به مأموران پلیس گفتند که فرد اسیدپاش احتمالاً جوانی است که علی‌رغم شنیدن جواب رد از مرضیه با سماجت خواسته‌اش را مبنی بر ازدواج با او تکرار کرده است.

با شناسایی پسر جوان، وی در تحقیقات ابتدا ارتکاب جرم را انکار کرد اما در ادامه با اقرار به جنایت گفت: با توجه به اینکه مرضیه بارها به من جواب رد داده بود قصد انتقام از او را داشتم که روز حادثه ناخواسته مقداری اسید روی دوستان او هم پاشید. متهم در دادگاه به 5 سال حبس و پرداخت دیه در حق مصدومان حادثه، محکوم شد و اکنون در زندان تحمل کیفر می‌کند.

مجازات اسیدپاشی

همدان پیام: محمدرضا کوروش آرامی، وکیل پایه یک دادگستری درباره مجازات اسیدپاشی در قانون می‌گوید: وقوع چند مورد اسیدپاشی در سال‌های آغازین دهه سی قانونگذار را بر آن داشت که در سال 1337 ماده واحده‌ای را با عنوان «مجازات پاشیدن اسید» تصویب کند که در آن به طور خاص به مجازات مرتکبین این عمل ضداجتماعی و غیرانسانی پرداخته شده است.

براساس این ماده واحده «هرکس با پاشیدن اسید یا هر نوع ترکیب شیمیایی دیگر موجب قتل کسی شود به مجازات اعدام و اگر موجب مرض دائمی یا فقدان یکی از حواس مجنی‌علیه (بزه دیده) به حبس جنایی درجه یک محکوم می‌شود.» همچنین «اگر موجب قطع یا نقصان یا از کارافتادگی عضوی از اعضا شود به حبس جنایی درجه 2 از دو سال تا 10 سال و اگر موجب صدمه دیگر شود به حبس جنایی درجه 2 از دو تا 5 سال محکوم می‌گردد.»

برای شروع به جرم اسیدپاشی نیز در این قانون حبس جنایی از دو تا 5 سال در نظر گرفته شده است که در تمامی موارد مذکور در این ماده در صورت اجرای ماده 44 قانون کیفری عمومی بیش از یک درجه تخفیف مجازات نیست.

کورش آرامی در ادامه می‌افزاید: اگرچه ماده واحده فوق تقریباً تمام جوانب جرم را در نظر گرفته است، اما تصریح به فعل پاشیدن اگرچه منتهی به همان نتایج مندرج در ماده واحده شوند را از شمول این جرم خارج ساخته لذا خورانیدن یا تزریق ماده شیمیایی از شمول این ماده خارج و مشمول عموم سایر موارد است در عین حال نباید به «منطوق» واژه پاشیدن تسلیم محض بود. بنابراین اقداماتی مانند ریختن یا فرو کردن اعضای بدن مجنی‌علیه در اسید مترادف پاشیدن محسوب و منطبق با نظر قانونگذار است.

علاوه بر آن در صورتی که بزه دیده زنده بماند مجرم علاوه بر حبس به پرداخت وجه نیز محکوم خواهد شد.

این وکیل دادگستری بیان می‌دارد: علی‌رغم خلأهای موجود مجازات سنگینی برای کسانی که مبادرت به اسیدپاشی می‌کنند در نظر گرفته شده است، اما هیچ‌گونه مجازاتی برای کسانی که مواد شیمیایی را در اختیار جنایتکاران قرار می‌دهند در نظر گرفته نشده است که لازم است با اتخاذ تدابیر مناسب دسترسی به اسید و مواد شیمیایی توسط جنایتکاران محدود و حتی غیرممکن شود.

معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران نیز در این زمینه می‌گوید: متأسفانه با توجه به اینکه در این پدیده شوم، بسیاری از عاملان توجهی به عواقب اقدام خود ندارند، برای مسائلی چون انتقام‌گیری و دیگر مسائل احساسی به اسیدپاشی و آسیب رساندن به طرف مقابل خود اقدام می‌کنند.

به نظر می‌رسد که اگر اطلاع‌رسانی مناسب و اعلام شفافی در زمینه چگونگی مجازات عاملان اسیدپاشی در رسانه‌ها و افکار عمومی شود، تا اندازه بسیاری مانع از تکرار این گونه کارها خواهد شد؛ چرا که آگاهی از سرانجام و چگونگی مجازات مرتکبان، بازدارندگی زیادی در تکرار فجایع اجتماعی دارد.

وی در زمینه تناسب جرم و مجازات و این‌که آیا شایسته نیست با اندیشیدن تدابیر شدیدتر و اعمال مجازات‌های اساسی از ادامه چنین اقداماتی جلوگیری کرد، می‌گوید: این گونه جرایم، دارای دو جنبه شخصی و اجتماعی و عمومی است. در کنار جنبه شخصی جرم که مجازات قصاص را به دنبال دارد، قانونگذار مجازات سنگینی نیز برای جنبه عمومی جرم در نظر گرفته است.

به نظر می‌رسد، با توجه به وجود قوانین موجود، مشکل خاصی برای برخورد با این‌گونه مجرمان نباشد و پیامدهای ناگواری برای متخلفان در نظر گرفته شده باشد.

معاون دادستان تهران در امور زندان‌ها و اقدامات تأمینی، با هشدار به خانواده‌ها ـ که نقش اساسی در جلوگیری از چنین فجایعی دارند ـ می‌گوید: تقاضای من از خانواده‌ها این است که در روابط فرزندان خود دقت بیشتری داشته باشند و آنان را با راهنمایی به چارچوب‌های شرعی و اخلاقی موجود، نسبت به پیامدهای بسیاری از دوستی‌ها و ارتباطات آگاه کنند. در این صورت است که خواسته‌ها و احساسات آنی و گذرا، منجر به وقوع فجایع و مشکلاتی چون اسیدپاشی نمی‌شود.

با توجه به تجربیات موجود و تحقیقات صورت گرفته، خانواده‌ها می‌توانند نقشی اساسی و اصولی در پیشگیری از وقوع چنین جرایم و وقایع ناگواری داشته باشند.

سالارکیا، تهدیدها و مقدمات‌ ایجاد حوادث اینچنینی را نیز جرم اعلام کرده و می‌گوید: با توجه به این‌که برخی جوانان احساسی، گمان می‌کنند که می‌توانند با تهدید‌ها و هشدارهای اینچنینی، طرف‌های خود را تحت تأثیر قرار دهند، باید بگویم که بنا بر تصریح قانون‌گذار، تهدید به اسیدپاشی نیز جرم به شمار می‌رود و جوانان بدانند که در صورت بر زبان راندن سخنان تهدید‌آمیز یا کارهای اینچنینی، تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

به همین دلیل از خانواده‌ها می‌خواهیم، در صورت بروز چنین تهدیداتی به مراجع قضایی و قانونی رفته و از طریق قانون با تحت پیگرد قرار دادن چنین افرادی، از وقوع فجایع اسیدپاشی جلوگیری کنند.

چه باید کرد؟

اسیدپاشی از جمله جرایم غیرانسانی و پلیدی است که هر چند وقت یک بار در گوشه‌ای از این کشور اتفاق می‌افتد و افکار عمومی را جریحه‌دار می‌کند. نکته تأسف‌برانگیز اینکه در اغلب موارد قربانیان حادثه را افراد بی‌گناهی تشکیل می‌دهند که به هیچ عنوان مستحق مجازات آن هم از نوع غیراخلاقی و غیرانسانی‌اش نیستند.

اگرچه دامنه اسیدپاشی در کشور ما زیاد نیست اما با توجه به تأثیر روانی مخربی که بر ذهن افراد جامعه دارد لازم است که قانون با اتخاذ رویکردی مناسب از جمله رفع خلأهای موجود در مجازات مجرمان، برخورد جدی و قاطعانه و بدون اغماض با مجرمان، از بین بردن سهولت دسترسی به اسید و مواد شیمیایی و برخورد با متخلفان از این قانون زمینه‌های ارتکاب این جرم بالاتر از جنایت را از بین ببرند. جنایتی که علاوه بر فرد قربانی تمام جامعه را تحت تأثیر امواج روانی مخرب خود قرار می‌دهد.

 

/ 0 نظر / 17 بازدید