برخی مصادیق قتل توسط روان‌پریشان شیشه
رئیس بخش روانپزشکی استان تهران در ادامه به برخی مصادیق قتل‌های اتفاق افتاده به دست افراد شیشه‌ای اشاره می‌کند و می‌گوید: در یک نمونه از معاینات روانپزشکی فردی شیشه‌ای به پزشکی قانونی ارجاع شده بود که فرزند 4 ساله‌اش را به شکل فجیعی به قتل رسانده بود. در لحظه وقوع حادثه، او فرزند خود را به شکل یک عروسک می‌دیده که باید با پیچ گوشتی حرکات او را تنظیم کند. متأسفانه بر اثر ضربات وارد شده، این کودک خردسال به بدترین شکل ممکن جانش را از دست داده بود.
در نمونه‌ای دیگر، پدر شیشه‌ای کودک خود را به شکل عروسک چوبی در حال حرکت می‌دید که از بیرون برای کنترل رفتار او در خانه‌شان قرار داده شده است. بنابراین تصمیم می‌گیرد آن را منهدم کند و متأسفانه تحت‌تأثیر این تصورات فرزندش را تکه‌تکه می‌کند.
صابری به مورد دیگری اشاره می‌کند و می‌افزاید: در نمونه‌ای دیگر مادری شیشه‌ای تصور می‌کرد در آینده دختری با سنگ آسیاب افراد مهمی را خواهد کشت و چون فکر آن دختر فرزند خودش است در اقدامی ناباورانه دخترش را به بدترین شکل ممکن به قتل رساند.
عضو هیأت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور ادامه می‌دهد: این نمونه‌هایی از افراد معاینه شده در بخش روانپزشکی قانونی است که تحت‌تأثیر توهمات شیشه مرتکب قتل نزدیکانشان شده‌اند. علاوه بر این، افراد زیادی نیز به این بخش ارجاع می‌شوند که تحت‌تأثیر توهمات شیشه با اطرافیان خود درگیر شده و زد و خورد داشته‌اند.
 افسردگی و ناامیدی پس از ارتکاب به قتل
این متخصص روانپزشکی خاطرنشان می‌کند: روان‌پریشان شیشه معمولاً 3 روز تا یک هفته پس از ارتکاب به قتل متوجه جنایت انجام شده می‌شوند و به دنبال آن به افسردگی و ناامیدی شدید دچار خواهند شد. برخی از آنها نیز پس از آگاهی از عملشان دست به خودکشی می‌زنند.
وی یادآور می‌شود: افراد تحت‌تأثیر مصرف شیشه دچار واقعیت گسیختگی می‌شوند و رفتارهایی خشن و بعضاً تکان‌دهنده از خود نشان می‌دهند. این ماده 3 بخش از سیستم‌های شیمیایی حساس در مغز را که باید به صورت متعادل با یکدیگر عمل کنند تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و به تبع آن فرد دیگر درک درستی از محیط اطراف ندارد و بعضاً به اعمالی خشن و ناباورانه دست می‌زند.
 گرایش به مصرف شیشه در افراد بالای 50 سال
صابری با بیان اینکه مصرف شیشه بیشتر در افراد جوان دیده می‌شود، می‌گوید: متأسفانه اخیراً مواردی از مصرف شیشه در افراد 50 تا 60 ساله نیز مشاهده شده که مشکلات بسیاری را برای خانواده و به ویژه همسران این افراد به وجود آورده است.
وی می‌افزاید: افراد ممکن است در سنین بالا برای رهایی از افسردگی و یا به دست آوردن توانایی برای انجام کارهای بدنی به مصرف شیشه روی آورند اما تبعاتی که این ماده برای آنها به دنبال خواهد داشت بسیار خطرناک و مشکل‌آفرین است. به نحوی که در نمونه‌ای مردی 50 و چندساله تحت‌تأثیر مصرف شیشه به همسر خود بدبین شده و به دنبال آن مشکلاتی برای همسر و خانواده او ایجاد شده بود.
 ترک شیشه عوارض جسمی ندارد
صابری در پایان با بیان اینکه ترک شیشه عوارض جسمی ندارد، تصریح می‌کند: متأسفانه استفاده از این ماده وابستگی شدیدی در فرد ایجاد می‌کند به نحوی که اگر تصمیم به ترک داشته باشند هر چند عوارض جسمی برای آن وجود ندارد اما حس لذت و هیجان کاذبی که به دنبال مصرف این ماده به وجود می‌آید فرد را دوباره به سمت مصرف این محرک روان می‌کشاند.
/ 0 نظر / 11 بازدید