جنایت شب عاشورا در حسینیه میرعقیل همدان

فرمانده انتطامی شهرستان همدان در پایان با تأکید بر اینکه اختلافات شخصی بین ضارب و قربانی عامل جنایت بوده است گفت: تعدادی از افراد مرتبط با پرونده مورد بازجویی قرار گرفته‌اند و پلیس در تلاش است تا هر چه سریعتر عامل جنایت را دستگیر کند.

واکنش هیأت‌های مذهبی

زمان و مکان وقوع این جنایت خونین در حالی که مردم بسیاری مشغول عزاداری برای سید و سالار شهیدان بودند واکنش تعدادی از فعالان هیئت‌های مذهبی را بدنبال داشت.جعفر محمدی یکی از اعضای هیئت میرعقیل با ابراز ناراحتی از اینکه این حادثه شب عاشورا اتفاق افتاده است می‌گوید:این ماجرا هیچ ارتباطی به هیئت و حسینیه میر عقیل ندارد طرفین این ماجرا هر دو از اعضای هیئت سائلین المهدی هستند که به شیوه چند سال گذشته شب عاشورا برای پخت غذای نذری هیئت خودشان مهمان حسینیه ما بوده‌اند که بنا به تصمیم هیئت مدیره حسینیه از سال بعد باید به فکر مکان دیگری برای اینکار باشند.

وی می‌افزاید در زمان وقوع حادثه فقط چند نفر از اعضای هیئت سائلین در آشپزخانه بوده‌اند و همه می‌دانند که علت درگیری اختلاف شخصی بین طرفین ماجرا بوده است نه مسائل مربوط به عزاداری و هیئت.

یکی از اعضای هیئت سائلین المهدی هم در گفتگو با خبرنگار ما می‌گوید:همه ما از وقوع این حادثه بهت‌زده و نارحتیم.اینکه در شب شهادت امام حسین(ع) و در یک مکان مقدس مذهبی چنین اتفاق شوم و ناگواری بیفتد برای هیچ‌کس قابل درک و پذیرش نیست اما مهمتر از هر چیز دیگری آگاهی مردم از این نکته است علت این ماجرا درگیری بر مسائل شخصی بوده است و مسائل مربوط به هیئت و عزاداری سیدالشهدا هیچ نقشی در وقوع این جنایت نداشته است.

بنا به گفته وی هیئت سائلین‌المهدی با صدور اطلاعیه‌ای ضمن ابراز تأسف از این حادثه تلخ، اعلام کرده است ارتباط بین افراد درگیر در ماجرا رابا این هیئت مانند ارتباط هزاران نفر دیگری است که در ایام محرم به فعالیت و خدمتگزاری در هیئت‌های عزاداری روی می‌آورند.

بازهم سکوت منابع رسمی وبازارداغ شایعات

وقوع یک جنایت با سلاح گرم در شب عاشورا و در یک مکان مذهبی که میزبان عزاداران حسینی است، انتساب ضارب و قربانی به یکی از هیئت‌های قدیمی همدان و همچنین شناخته‌شده بودن متهم اصلی برای بخشی از شهروندان باعث شد اخبار مربوط به آن در زمانی کوتاه منتشر شده و تبدیل به سوژه اصلی محافل مختلف گردد.

زمان،مکان و سایر شرایط این ماجرا بخصوص همزمانی آن با روز عاشورا و اجتماع گسترده شهروندان باعث شد همزمان با انتشار خبر حجم عظیمی از شایعات نیزپیرامون آن شکل بگیرد که با گذشت زمان نه تنها از میزان ان کاسته نشد بلکه لحظه به لحظه بر عمق و بعد آن افزوده شد.در این میان خلاء اطلاع‌رسانی صحیح و اصولی از سوی منابع رسمی که به روال تمام اخبار و رویدادهای مهم سیاست سکوت و پنهانکاری را در قبال آن اتخاذ کرده بودند تأثیر قابل توجهی در گشترش شایعات و حواشی مربوط به آن داشت.

شایعاتی که هم عفت عمومی و اخلاق اجتماعی را خدشه‌دار می‌کنند مانند برخی گفته‌ها که مسائل اخلاقی را عامل وقوع جنایت می‌دانند و هم هراس اجتماعی و امنیت روانی جامعه را به هم می‌ریزند مانند نقل‌قول‌هایی از متهم مبنی بر اینکه افراد دیگری را هم به قتل خواهد رساند.این روزها هم شایعه تماس تلفنی متهم با پلیس و خانواده‌اش بر سر زبانهاست مبنی بر اینکه بزودی خود را به مراجع قانونی معرفی خواهد کرد.

اینکه پرونده‌ای در مرحله تحقیقات است و برخی اخبار و اطلاعات آن محرمانه و غیرقابل انتشار است قابل درک و پذیرش است اما اینکه به شیوه معمول در تمام رویدادهای مهم به بهانه تحقیقات از دادن هر گونه اخبار و اطلاعات خودداری شود عملا توهین به افکارعمومی و رسانه‌ها به عنوان نماینده آن است.

شاید علت اینکه برخی از مسئولان در قبال اخبار و حوادث مهم سیاست سکوت را در پیش می‌گیرند وجود این رویکرد باشد که گذشت زمان باعث کاهش حساسیت اجتماعی نسبت به یک رویداد و پاک شدن آن از ذهن جامعه می‌شود و رسانه‌ها هم با وقوع اتفاقات جدید پیگیری موضوع را فراموش می‌کنند.اما اگراین افراد از ماندگاری تأثیر مخرب برخی اتفاقات و رویدادها مانند همین جنایت که خاطر تمام علاقه‌مندان و عزاداران شهدای کربلا را مکدر کرده است، در صورت شفاف نشدن آن برای جامعه آگاه باشند بی‌شک در رویه خود تجدیدنظر خواهند کرد.

/ 0 نظر / 18 بازدید