بانک ژنتیک، ابزار پیشگیری از جرم

 

 مطالعات نشان می‌دهد ارتکاب به جرم توسط مجرمان سابقه‌دار به مراتب بیش از افراد فاقد سابقه کیفری است؛ بنابراین بانک اطلاعات هویت ژنتیک تا حد قابل توجهی از تکرار عمل مجرمانه افراد جلوگیری کرده و به نوعی از ابزار پیشگیری از جرم محسوب می‌شود.
مدیرکل امور آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به تجربه موفق کشورهای دارنده بانک اطلاعات ژنتیک در کنترل و کاهش جرایم گفت: از آنجا که بخش قابل توجهی از جرایم توسط مجرمان سابقه‌دار اتفاق می‌افتد و به نوعی این افراد عمل مجرمانه خود را تکرار می‌کنند، ذخیره اطلاعات ژنتیکی آنها می‌تواند در کشف جرایم و همچنین پیشگیری از تکرار آن کمک‌کننده باشد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، پیام بلوایه با تأکید بر اینکه 12 درصد افراد مجرم پس از یکسال و 48 درصد پس از 5 سال عمل مجرمانه خود را تکرار می‌کنند، تصریح کرد: به طور قطع اگر مجرمان بدانند اطلاعات ژنتیکی آنها در یک بانک ذخیره شده و احتمال دستگیری آنان در صورت ارتکاب جرم به مراتب بیشتر است از تکرار جرم خودداری خواهند کرد آنچنان که براساس پژوهش‌ها آمار جرایم در کشور انگلستان پس از تأسیس بانک ژنتیک 26 درصد کاهش یافت.
به گفته بلوایه، در حال حاضر در 56 کشور دنیا بانک اطلاعات ژنتیک راه‌اندازی شده در کشور ما نیز تمامی زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی بانک فراهم است و به محض اختصاص بودجه، کار بانک به شکل عملیاتی آغاز می‌شود.
مدیرکل امور آزمایشگاهی سازمان با اشاره به اینکه زیرساخت‌های لازم برای فعالیت بانک ژنتیک اعم از سخت‌افزاری و نرم‌افزاری فراهم شده است، گفت: هم‌اکنون در 9 استان کشور آزمایشگاه ژنتیک قانونی راه‌اندازی شده است و تا پایان سال یک آزمایشگاه دیگر نیز در استان گیلان به بهره‌برداری می‌رسد. از سویی در جلسات هیأت امنای بانک نیز اولویت‌های نمونه‌گیری برای ذخیره در بانک تعیین شده تا به محض اختصاص بودجه کار آغاز شود.
وی با بیان اینکه مجرمان سابقه‌دار در تمامی کشورها نخستین اولویت برای ذخیره پروفایل ژنتیکی در بانک هستند، اظهار کرد: در کشور ما نیز مجرمان سابقه‌‌دار نخستین گروه از مشمولان دریافت و ذخیره اطلاعات در بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران هستند که در مورد نوع جرم این افراد و اینکه کدام گروه از مجرمان باید در اولویت باشند در جلسات هیأت امنای بانک تصمیم‌گیری نهایی صورت می‌گیرد.
به گفته بلوایه، تاکنون پیشنهادهایی در این مورد در جلسه هیأت امنای بانک از سوی اعضا ارائه شده و بزودی به شکل نهایی جمع‌بندی می‌شود.
مدیرکل امور آزمایشگاهی سازمان با اظهار امیدواری در خصوص تخصیص اعتبار مورد نیاز برای آغاز فعالیت بانک ژنتیک گفت: براساس برآورد صورت گرفته تهیه هر پروفایل ژنتیکی بین 500 تا 600 هزار تومان هزینه دارد؛ بنابراین برای تهیه 10 هزار پروفایل و ذخیره آن در بانک در فاز نخست حداقل به 5 میلیارد تومان اعتبار نیازمند هستیم که امید است با رایزینی‌ها و نیز توجه به اهمیت بانک در کنترل جرایم و پیشگیری از تکرار جرم، این مبلغ هر چه زودتر به سازمان اختصاص داده شود.
 

 

/ 0 نظر / 27 بازدید