وی با اشاره به اینکه کسب این رتبه به دلیل مجاهدت‌ها در برخورد میدانی با سوداگران مرگ بوده است، اظهار کرد: بیشترین درخواست مردم از پلیس در حوزه مواد مخدر بوده و از ابتدای سال جاری تاکنون 4 هزار و ۱۰۰ کیلوگرم مواد مخدر توسط پلیس استان همدان کشف شده است.

 

فرمانده انتظامی استان همدان به ظرفیت تشکل‌های مردمی در راستای مبارزه با اعتیاد و کاهش آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد وافزود: خوشبختانه استان همدان دارای ظرفیت‌های زیادی در حوزه تشکل‌های مردمی و سمن‌های مبارزه با اعتیاد است که فعالیت مؤثری در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی در استان انجام می‌دهند.

 

وی ادامه داد: چنانچه ظرفیت این مرکز زیاد شود، شاهد کاهش بیشتری از تعداد معتادان در استان و در همدان خواهیم بود؛ زیرا میانگین متوسط بهبود معتاد در این مراکز در کشور 7 درصد اما در همدان ۱۸ درصد بوده که از میانگین کشوری بیشتر است.

 

 همدان پیشرو در مبارزه با مواد مخدر

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان نیز گفت: استان همدان همواره یکی از استان‌های پیشرو و فعال در زمینه مبارزه با مواد مخدر در کشور بوده است.

 

وی با بیان اینکه سالانه در کشور ۷۷ میلیارد دلار در بحث مبارزه با مواد مخدر، پیشگیری و درمان اعتیاد هزینه می‌شود، اظهار کرد: با توجه به اینکه کشور ایران در همسایگی افغانستان و پاکستان قرار دارد، قاچاقچیان مواد مخدر برای تبادل مواد مخدر به کشورهای دیگر از مرزهای ایران استفاده می‌کنند.

 

عبدالحسین مرادی در ادامه سخنانش با تأکید بر اهمیت مبارزه با مواد مخدر، افزود: ۷۰ درصد مواد مخدر در مرزها کشف و ۳۰ درصد باقی‌مانده نیز در داخل کشور کشف می‌شود. وی نقش خانواده‌ها در پیشگیری از مواد مخدر را مهم دانست و ادامه داد: خانواده و جامعه 2 عنصر مهم برای مبارزه با مواد مخدر هستند که شناسایی فرصت‌ها و تهدیدها در این حوزه از برنامه‌های شوراست.

 

مرادی با بیان اینکه براساس آمارهای کشور حدود ۷۱ درصد از زندانیان را معتادان تشکیل می‌دهند، افزود: در استان همدان سمن‌ها و تشکل‌های مردمی متعددی در راستای مبارزه با مواد مخدر فعالیت می‌کنند که تأثیرات زیادی در این حوزه دارند.

 

وی با بیان اینکه تشکل‌ها در 2 بخش فرهنگ پیشگیری و کاهش درمان و کاهش آسیب اعتیاد در استان همدان فعالیت می‌کنند، افزود: ۱۵ تشکل مردمی در حوزه پیشگیری و ۴۰ تشکل در حوزه کاهش درمان و آسیب اعتیاد در استان همدان فعالیت دارند.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان در ادامه با بیان اینکه شاهد تلاش مؤثر سمن‌ها و تشکل‌های مردمی استان در راستای کاهش آسیب‌پذیری اعتیاد و آگاه‌سازی مردم هستیم، گفت: فعالیت تشکل‌های مردمی مبارزه با اعتیاد در استان مؤثر بوده و سیاست ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز استفاده از توان و تمام ظرفیت‌های مردمی در راستای مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد است.

 

 فعالیت گسترده سمن‌های استان در مبارزه با اعتیاد

 

دبیر شورای هماهنگی تشکل های غیردولتی استان همدان نیز در گفت‌وگو با مهر، اظهار کرد: در مجموع در استان همدان ۶۶ تشکل در زمینه اعتیاد فعال هستند که شامل ۲۵ تشکل فرهنگی و ۴۹ تشکل درمانی و مراکز غیردولتی و کمپ‌های ترک اعتیاد می‌شوند.

 

تشکل‌ها به‌رغم تمام مشکلات و کمبودها فعالیت گسترده‌ای برای کاهش اعتیاد و مبارزه با این معضل اجتماعی دارند.

 

محمدرضا غلامی‌پارسا با بیان اینکه تشکل‌های مبارزه با اعتیاد فعالیت خوبی دارند، افزود: این تشکل‌ها به‌رغم تمام مشکلات و کمبودها فعالیت گسترده‌ای برای کاهش اعتیاد و مبارزه با این معضل اجتماعی دارند.

 

وی با تأکید بر اینکه تشکل‌های غیردولتی کاهش آسیب‌های اجتماعی منافع عمومی را دنبال می‌کنند، بیان کرد: فعالیت اجتماعی تشکل‌های مردمی در راستای مبارزه با معضل اعتیاد می‌‌تواند صدادار و تأثیرگذار باشد.

 

دبیر شورای هماهنگی تشکل‌های غیردولتی استان همدان با اشاره به اینکه تشکل‌ها در سال جدید موفقیت‌های بیشتری را در حوزه مبارزه با مواد مخدر کسب کردند، بیان کرد: بیش از ۸۵ طرح ملی در حوزه اعتیاد از سوی تشکل‌ها به معاونت اجتماعی انتظامی و ستاد مبارزه با مواد مخدر ارسال شده است.

 

دبیر شورای هماهنگی تشکل‌های غیردولتی استان همدان در ادامه به مشکلات تشکل‌ها اشاره کرد و گفت: کمبود بودجه، نداشتن امکانات لازم و کافی و نبودن خانه‌ای برای فعالیت تشکل‌ها از جمله مشکلات تشکل‌های مردمی استان همدان است.

 

غلامی‌پارسا در ادامه به برخی فعالیت‌های تشکل‌ها در راستای کاهش اعتیاد اشاره کرد و افزود: ایجاد نشاط اجتماعی، غنی‌سازی اوقات فراغت، برگزاری دوره‌های آموزشی و فیلم‌سازی و پژوهش و گفتمان با جوانان و انتشار نشریات و بروشور از جمله برنامه‌های تشکل‌ها برای کاهش آسیب اجتماعی از جمله اعتیاد است.

 

وی با بیان اینکه اثرات فعالیت تشکل‌ها در راستای کاهش معضل اعتیاد فرهنگی بوده و آماری نیست، اظهار کرد: متأسفانه نقش دستگاه‌ها و ارگان‌های دولتی در کمک به تشکل‌های مردمی در راستای مبارزه با مواد مخدر یک سویه بوده و کار خاصی انجام نشده است.

 

دبیر شورای هماهنگی تشکل‌های غیردولتی استان همدان با اشاره به اینکه صدا‌و‌سیما در زمینه مبارزه با مواد مخدر و یا فعالیت سمن‌ها برنامه خاصی تهیه نمی‌کند، گفت: متأسفانه برخی از مسئولان نگاه مدیریتی به اعتیاد دارند در حالی که برای مبارزه با اعتیاد باید این نگاه تغییر کند.

 

با توجه به مطالب بیان شده می‌توان به اهمیت مبارزه با مواد مخدر در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی پی برد و از سویی به نقش مهم و تأثیرگذار تشکل‌های مردمی در کاهش معضل اعتیاد در جامعه تأکید و باور کرد که کاهش معضل خانمانسوز اعتیاد در استان همدان نیاز به همت همگانی دارد و تشکل‌های مردمی می‌توانند در این راستا یاری‌گر دولت در کاهش اعتیاد در جامعه باشند.
/ 2 نظر / 8 بازدید
مينا

سلام از وبلاگت خيلي خوشم اومد به منم سر بزن و آدرس وبلاگتو واسم بزار تا بتونم هر روز من و بقيه بازديد کنندگان بهت سر بزنيم محلي که وبلاگتو ثبت ميکني بزرگترين دايرکتوري وبلاگ نويسان ايران است و فوق العاده پر بازديد.حتما بيا و لينکتو ثبت کن .مرسي.

نمايشگاه هاست www.hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran هاست,هاست رايگان,هاستينگ,فروش هاست,خريد هاست,سرور مجازي,وي پي اس با تشکر[گل] [گل]