کامیون هوو باز هم فاجعه آفرید

شاهدان حادثه موضوع را با سازمان‌های امدادی و نیروی انتظامی درمیان گذاشتند که بلافاصله دو گروه امدادی از ایستگاه دوازده آتش‌نشانی و یگان‌هایی از پلیس در محل حادثه حاضر شدند.

آتش‌نشانان بلافاصله بعد از حضور در محل به اطفای حریق اقدام کردند و پس از اطفای حریق با همکاری گروه‌های کمکی که از ایستگاه‌های دیگر به محل حادثه اعزام شده بودند و همچنین امدادگران جمعیت هلال احمر اقدام به خارج کردن افراد گرفتار در آوار و در خودروهای آسیب‌دیده کردند.

با تلاش نیروهای امدادی 3 نفر از افراد آسیب‌دیده زنده از زیر آوار بیرون کشیده شدند که وضعیت جسمی یکی از آنان وخیم گزارش شده است.

همچنین 6 جسد که چند نفر آنان از جمله سرنشینان پراید کاملا سوخته بودند از محل حادثه بیرون آورده شدند.

به گفته شاهدان عینی کامیون هووی آبی رنگ که حامل بار سنگ بود با سرعت سرسام‌آوری از بلوار امیریه به سمت رسالت در حرکت بود که راننده پس از ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه قبل از رسیدن به میدان، خود را از کامیون به بیرون پرتاب کرد.

عملیات امداد و نجات که بلافاصله بعد از فاجعه و با حضور چندین اکیپ از آتش‌نشانان و امدادگران هلال احمر آغاز شده بود در میان ازدحام جمعیت کنجکاو با دشواری بسیار همراه بود تا لحظه مخابره این خبر (ساعت 20) ادامه داشت و امدادگران با استفاده از تجهیزات مختلف امداد و نجات مشغول انتقال خودروهای آسیب‌دیده و جستجو برای یافتن مجروح یا کشته‌های احتمالی در زیر آوارهای دو مغازه و منزل تخریب شده بودند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار همدان که با اطلاع از موضوع در محل حادثه حاضر شده بود در گفتگویی تعداد افراد کشته شده و مجروح حادثه را حدود 10 کشته و 5 زخمی عنوان کرد و افزود: البته تعداد دقیق قربانیان حادثه بعد از پایان عملیات امداد و نجات مشخص می‌شود.

علی‌اکبر فامیل‌کریمی در بیان علت حادثه گفت: اگرچه علت دقیق حادثه نیازمند بررسی‌های دقیق و فعالیت‌های کارشناسی است اما ورود غیرمجاز کامیون به محدوده مسکونی شهری، نقص فنی و احتمالا بی‌احتیاطی از دلایل وقوع این فاجعه است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی همدان نیز کشته شدن حداقل 4 نفر و زخمی شدن 9 نفر را تأیید کرد.

حسین اشرفی، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز در گفتگو با ایسنا تعداد کشته‌های حادثه را 6 نفر و مجروحان را شش نفر ذکر کرد.

فاجعه میدان رسالت همدان یادآور فاجعه مشابهی است که مهرماه سال گذشته در چهارراه آیت‌ا... نجفی رخ داد و در آن بی‌احتیاطی راننده یک دستگاه کامیون و ناتوانی او در کنترل وسیله نقلیه باعث وقوع آتش‌سوزی و انفجار چندین خودرو شد که در آن 14 نفرکشته و مجروح شدند.

علاوه بر آن مدت‌هاست که کارشناسان و مسئولان مختلف هشدار می‌دهند سیستم ترمز کامیون‌های هوو فاقد کارایی و استانداردهای اولیه است و روز یا هفته‌ای نیست که فاجعه‌ای با محوریت نقص فنی هوو روی ندهد اما کماکان خیابان‌ها و جاده‌های کشور جولانگاه این هیولای مرگ‌آفرین است.

راستی چه کسی باید زنجیره این فجایع انسانی را که به سادگی قابل کنترل است، پاره کند. یک بار برای همیشه از وقوع این حوادث دردناک و تأسف‌آور جلوگیری کند.

/ 0 نظر / 6 بازدید