برای مقابله با جرایم باید ریشه‌های آن در جامعه شناسایی شود

  برای اینکه بتوانیم سرقت را در جامعه کاهش بدهیم باید در ابتدا ریشه‌های این جرم در جامعه را پیدا کرده و با آنها مقابله کنیم.
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان در حاشیه نشست تخصصی مبارزه با سرقت در این‌باره گفت: سرقت از باسابقه‌ترین جرایم بشری است که از گذشته تا به امروز در جوامع مختلف وجود داشته است و تمامی دولت‌ها و حکومت‌ها با چالشی به نام سرقت در جامعه خود مواجه بودند.
جهانگیر کریمی در ادامه افزود: با گذشت زمان، روش‌های سرقت، نوع اموال و اشیای مسروقه و وسایل مورد استفاده برای ارتکاب سرقت تغییر یافته است، به‌گونه‌ای که امروزه برخی از سارقان از آخرین تکنیک‌ها و تکنولوژی‌ها برای پیشرفت کار خود استفاده می‌کنند.
این مقام مسئول یکی از بدترین شکل‌های سرقت را سرقت به عنف و زور و تهدید سلاح سرد و گرم عنوان کرد و گفت: اینگونه جرایم بیشتر توسط افرادی رخ می‌دهد که تعادل روحی و روانی مناسبی ندارند و با توسل به زور می‌خواهند به خواسته خود برسند.
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان طبقاتی شدن جامعه و وجود نابرابری‌های اجتماعی را یکی از عوامل مؤثر در بروز جرم سرقت عنوان کرد و گفت: وقتی افرادی که مستعد برای ارتکاب جرم هستند و سطح زندگی خود را نسبت به برخی دیگر پایین‌تر می‌بینند و از هر سو نیز تحت فشار قرار می‌گیرند، به سمت این نوع از جرم گرایش پیدا می‌کنند تا به قول خود زندگی ایده‌آلی را برای خود و خانواده‌هایشان دست و پا کنند.
کریمی، ضعف ایمان، اعتیاد، بیکاری، فقر مادی و فرهنگی، سهل‌انگاری مالباختگان، ناکامی، جاه‌طلبی، شهرت‌طلبی، کمبود محبت، حاشیه‌نشینی، همنشینی با دوستان ناباب، از هم‌پاشیدگی خانوادگی، محیط‌های زندگی آلوده، وجود زمینه‌ها و فرصت‌های جرم و وجود افراد مال‌خر را از عوامل مؤثر دیگر در بروز جرم سرقت نام برد و اظهار کرد: وجود هر کدام از این عوامل، افراد مستعد را در برابر ارتکاب جرم قرار می‌دهد.
به نقل از پایگاه خبری پلیس، این مقام انتظامی در پایان خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم جرم سرقت را در جامعه کاهش بدهیم و از وقوع آن جلوگیری کنیم ابتدا باید ریشه‌های این جرم در جامعه را پیدا کرده و با آنها مقابله کنیم زیرا مسلماً در صورت برطرف شدن ریشه جرایم، انگیزه‌ای برای ارتکاب جرم وجود نخواهد داشت و سارقان نیز می‌توانند مانند مردم عادی در جامعه زندگی کنند.

/ 0 نظر / 4 بازدید