<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:SimSun; panose-1:2 1 6 0 3 1 1 1 1 1; mso-font-alt:宋体; mso-font-charset:134; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:3 135135232 16 0 262145 0;} @font-face {font-family:"B Lotus"; panose-1:0 0 4 0 0 0 0 0 0 0; mso-font-charset:178; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:24577 -2147483648 8 0 64 0;} @font-face {font-family:"\@SimSun"; panose-1:2 1 6 0 3 1 1 1 1 1; mso-font-charset:134; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:3 135135232 16 0 262145 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:justify; text-justify:kashida; text-kashida:0%; line-height:150%; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; mso-bidi-font-size:16.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:SimSun; mso-bidi-font-family:"B Lotus"; mso-bidi-language:FA;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

در جلسه دادگاه که با حضور متهم و وکیل قانونی او، اولیای دم مقتول و نماینده دادستان برگزار شد، ابتدا اولیای دم مقتول با بیان شکایت خود از متهم برای او به جرم قتل فرزندشان تقاضای قصاص کردند؛ سپس نماینده دادستان از کیفرخواست صادره دفاع کرد و در ادامه متهم با حضور در جایگاه ضمن دفاع از خود به بیان جزییات ماجرا پرداخت.

شرح پرونده

بر اساس محتویات پرونده دوازدهم مهرماه سال 88 بین دو خانواده ساکن در یکی از شهرک‌های حاشیه‌ای شهر نهاوند بر سر جدول‌کشی کوچه محل سکونتشان اختلاف و درگیری پیش می‌آید.

بعد از درگیری اولیه که با دخالت تعدادی از همسایگان خیلی زود به پایان می‌رسد یکی از طرفین ماجرا که مرد جوانی به نام «علی» است با وعده آغاز مجدد درگیری و تهدید همسایگانش به مرگ صحنه را ترک و ساعتی بعد در حالتی که یک قبضه اسلحه کلاشینکف در دست دارد شروع به فحاشی و تیراندازی هوایی می‌کند.

باباملکی «پدر مقتول» که خود او نیز در جریان همان حادثه از ناحیه دست راست مورد اصابت گلوله قرار گرفته است، می‌گوید: قرار بود با همکاری‌ اهالی، کوچه را جدول‌گذاری کنیم. روز حادثه، یکی از همسایه‌ها به نام عزیز که بنّا بود برای انجام چند مورد تعمیرات در منزل ما حضور داشت. قرار شد جدول کوچه را هم او درست کند. به همین دلیل از علی (متهم) خواستیم اجازه دهد جای لوله فاضلاب آشپزخانه‌اش را کمی تغییر دهیم اما او با پرخاش و تندی مخالفت کرد که بر سر همین موضوع بین او و یکی از پسرانم مشاجره‌ لفظی در گرفت اما پیش از وقوع درگیری همسایه‌ها دخالت کردند و اجازه ندادند ماجرا بالا بگیرد. بعد از اینکه همسایه‌ها ما را به داخل منزلمان راهنمایی کردند متهم با توهین و فحاشی گفت می‌روم و برای تنبیه‌تان برمی‌گردم.

کمتر از نیم ساعت بعد در حالی که ما آماده ناهار خوردن شده بودیم ناگهان صدای فریادهای متهم و شلیک گلوله از کوچه به گوش رسید که با رکیک‌ترین الفاظ از ما می‌خواست از منزل خارج شویم برای چند لحظه که صدای شلیک قطع شد عزیز (معمار) که در منزل ما بود در را باز کرد که ناگهان متهم در حالی که فریاد می‌کشید و همزمان به سمت در و دیوار شلیک می‌کرد وارد منزل شد، در آستانه ورود به قسمت پذیرایی برای چند لحظه تعادل خود را از دست داد و من به قصد گرفتن اسلحه به او نزدیک شدم که وی پس از شلیک یک گلوله به دست راست من با رها کردن اسلحه متواری شد اما ما خبر نداشتیم که بیرون از منزل، او به سمت یکی از پسرانم شلیک کرده و باعث مرگ او شده است.

متهم در دادگاه

علی 32 ساله «متهم پرونده»، در جلسه دادگاه با پذیرفتن اتهامات خود می‌گوید: اینها از وقتی که وارد محله ما شدند با چند نفر از اهالی درگیر شده‌اند و خود شاکی (باباملکی پدر مقتول) هم سابقه کیفری دارد. روز حادثه هم بعد از بروز مشاجره لفظی او و دو نفر از پسرانش به من حمله کردند که همین موضوع باعث عصبانیت شدید من شد. به همین دلیل بعد از اینکه به آنان اعلان جنگ دادم! به باغمان در اطراف شهر رفته و اسحله کلاشینکفی را که پدرم زمان جنگ تهیه کرده بود برداشتم و به قصد کشتن بابا و پسرانش به محل برگشتم که آنها داخل منزل رفته بودند. من چند تیر هوایی شلیک کردم و از آنان خواستم که از منزل خارج شوند. در همین حال یکی از پسران بابا ملکی که ساکن محل دیگری بود باخودروی پژو وارد کوچه شد و مقابل منزل پدریش توقف کرد و وقتی از خودرو پیاده شد من چند گلوله به سمت او شلیک کردم. بعد عزیز در منزل را باز کرد و من با استفاده از آن فرصت وارد منزل آنها شدم و در حالی که به سمت در و دیوار تیراندازی می‌کردم بابا به من نزدیک شد که یک گلوله به دست او اصابت کرد. در ادامه من با رها کردن اسلحه به سرعت از منزل آنان خارج شدم.

متهم در پاسخ به سؤال دادگاه درباره علت شلیک به سوی مقتول که هیچ نقشی در درگیری نداشت، می‌گوید: وقتی که جنگل آتش می‌گیرد خشک و تر با هم می‌سوزند مقتول هم به قصد کمک به خانواده‌اش و درگیر شدن با من آمده بود وگرنه باید با دیدن من فرار می‌کرد.

متهم در آخرین دفاعش با پذیرش مجدد اتهام قتل و ضرب و جرح از دادگاه می‌خواهد حکم قصاص او را با سلاح گرم صادر کند.

بر اساس این گزارش بعد از آخرین دفاع متهم، جلسه دادگاه به پایان رسید که حکم صادره برای متهم ظرف چند روز آینده ابلاغ می‌گردد.

/ 0 نظر / 4 بازدید