توصیه‌هایی برای آماده کردن خودرو در زمستان  
اگر باطری خودرو ضعیف است آن را شارژ یا تعویض کنید. سامانه احتراق و سیم‌های رابط و محفظه توزیع بنزین (انژکتور) را بررسی کنید. همه چراغ‌ها شامل چراغ جلو، چراغ بغل، فلاشرها ،چراغ عقب، چراغ راهنما، چراغ مه‌شکن و چراغ ترمز را بررسی کنید.
سامانه ترمز خودرو و به‌ویژه لنت ها و لوله‌های انتقال، روغن ترمز و... را از لحاظ سلامت بررسی کنید.
انتخاب لاستیک مناسب بسیار مهم است. درمناطقی که برف سبک می‌بارد، از لاستیک‌های 4 فصل رادیال استفاده کنید. در مناطقی که برف سنگین می‌بارد از لاستیک‌های مخصوص برف استفاده و در برف شدید و یخبندان برای هر 4 محور خودرو از زنجیر چرخ استفاده کنید.
فشار باد لاستیک‌ها و تایر یدکی را بررسی و در صورت لزوم آنها را به مقدار پیشنهادی تولیدکننده، تنظیم و چرخ‌ها را بالانس کنید. تراز بودن چرخ‌ها را بررسی کرده و در صورت لزوم آن را اصلاح کنید.
اگزوز را از نظر وجود پوسیدگی بررسی کنید. مراقب باشید لوله اگزوز با برف و یخ مسدود نشود. مسدود شدن دریچه خروجی اگزوز موجب ورود منواکسید کربن به داخل خودرو می‌شود.
رادیاتور و شلنگ‌ها را از نظر وجود سوراخ و نشتی بررسی کنید. مطمئن شوید که رادیاتور خودرو به مقدار مناسب ضدیخ دارد. بخاری و گرمکن های شیشه جلو و عقب خودرو را بررسی و از کارکرد صحیح‌شان مطمئن شوید.
مطمئن شوید عملکرد برف‌پاک‌کن درست است. اگر کهنه و فرسوده شده‌اند، آنها را تعویض کرده و مخزن آب آن را از محلول ضد انجماد پر کنید.
پیش از سفر و رانندگی طولانی، باک سوخت خودرو را پر کنید و اجازه ندهید سطح سوخت خیلی پایین بیاید. ممکن است زمان رانندگی تا پمپ بنزین یا پمپ گاز بعدی از آن چه تصور می‌کنید بیشتر طول بکشد، اگر در برف گیر بیفتید موتور خودرو تنها منبع گرمایشی شما خواهد بود.
وجود جعبه زمستانی رانندگی به کنترل شرایط اورژانس کمک می‌کند. وسایلی که در این جعبه می‌گذارید شامل زنجیر چرخ مناسب، یک کیسه نمک یا ماسه، گونی، بیلچه یا پاروی کوچک، فرچه برف، یخ‌شکن، سیم یدک‌کش، علایم هشدار دهنده مانند چراغ‌های اضطراری، مایع برف‌پاک‌کن شیشه مناسب برای دمای خیلی سرد، یک بسته دستمال کاغذی، چراغ قوه و باطری اضافی، پتو، لباس گرم اضافه شامل کلاه، لباس‌های بادگیر و کفش گرم، جعبه کمک‌های اولیه، مقداری آب، بیسکوییت و غذای کنسرو شده، نقشه جاده، کبریت، شمع و فندک (هنگام باز بودن پنجره‌ها برای پیشگیری از مسمومیت با گاز منواکسید کربن از آنها استفاده کنید)، تابلوی احتیاط و پرچم‌هایی با رنگ روشن که قابل دید است.
  نحوه رانندگی در شرایط جوی زمستانی 
پیش از آغاز به رانندگی‌، کمربند ایمنی را ببندید و در طول رانندگی همیشه آن را بسته نگه دارید.
آهسته برانید اغلب تصادف‌ها به دلیل سرعت زیاد و دید ناکافی در شرایط نامساعد جوی رخ می‌دهد.
هوشیار باشید! رؤیت یخ‌های سیاه دشوار است‌، ممکن است سطح جاده شبیه آسفالت، براق و تازه به نظر برسد اما کف خیابان در زمستان باید خاکستری روشن باشد. هنگام نزدیک شدن به تقاطع‌های برفی و یخ‌زده سرعتتان را کم کنید.
اگر هوا نامساعد است، حتی‌الامکان زمان سفر را تغییر دهید.
با روشن کردن چراغ‌های کوچک حرکت کنید. نور این چراغ‌ها برای روز مناسب است وموجب می‌شود خودرویتان دیده شود.
فاصله‌تان را با خودروی جلویی بیشتر کنید. زمان توقف در یک جاده یخ‌زده 2 برابر زمان توقف در جاده خشک است. برای مثال در سرعت 60 کیلومتر در ساعت خودرو پس از حدود 45 متر به طور کامل متوقف می‌شود که این مقدار در جاده لغزنده با سطح یخی به 80 متر هم می‌رسد. 
از سمت راست حرکت کنید هنگام سبقت یا تغییر مسیر از علایم هشداردهنده استفاده کنید.
خودرو را با حرکات آرام و دقیق کنترل کنید. تغییر مسیر سریع و متناوب هنگام ترمز یا گاز می‌تواند موجب سرخوردن و لغزیدن خودرو شود.
به تابلوهای راهنمای جاده توجه داشته باشید و در صورت نزدیک شدن به پل سرعت را کم کنید. پل‌های فلزی و بتونی حتی وقتی یخ روی سطح آسفالت وجود ندارد ممکن است یخ‌زده و لغزنده باشد، چون پل‌ها در معرض هوای سردتر هستند و زودتر از سطح جاده لغزنده می‌شوند.
اگر شرایط جوی نامناسب است سعی کنید پیش از اینکه جاده بسته شود از آن خارج شوید.
به وسایل نقلیه برف‌روب و شن‌ریز نزدیک نشوید.
پیش از وقوع حوادث جوی چگونگی نصب زنجیر چرخ را یاد بگیرید و تمرین کنید.
قبل از حرکت زنجیرچرخ را ببندید تا موجب انسداد معابر و ایجاد خطر برای خودرو و سایرین نباشید.
از مناسب بودن اندازه زنجیرچرخ با تایر خودروی خود اطمینان حاصل کنید.
پس از نصب زنجیر کمی به جلو برانید تا زنجیر به خوبی روی لاستیک قرار گیرد و مجدداً آن را کنترل کند.
در حالی که زنجیرچرخ بسته‌اید نباید با سرعت بیش از 50 کیلومتر در ساعت برانید افزایش و کاهش ناگهانی سرعت همراه با زنجیرچرخ بسیار نامطلوب است.
با وجود زنجیرچرخ هم ممکن است خودروی شما لیز بخورد بنابراین احتیاط را از دست ندیده و بادقت برانید.
 اقداماتی که در صورت گرفتار شدن در برف باید انجام شود:
خونسردی خود را حفظ کنید.
از تماس زیاد با سرما پرهیز کنید. هوای سرد می‌تواند استرس بیشتری به قلب وارد و خطراتی برایتان ایجاد کند. مراقب علایم و نشانه‌های کاهش دمای بدن و یخ‌زدگی باشید.
هنگام طوفان و کولاک در خودرو بمانید؛ برای آوردن نیروی کمکی خودرو را ترک نکنید، مگر اینکه ساختمانی مناسب در آن نزدیکی مشاهده شود که بتوانید در آن پناه بگیرید. مراقب باشید! به دلیل بارش برف فاصله‌ها واقعی به نظر نمی‌آیند، ممکن است ظاهراً ساختمانی نزدیک به نظر برسد ولی برای پیاده‌روی در برف شدید خیلی دور باشد.
چراغ‌های خودرو را روشن کنید. قرار دادن یک لباس یا پارچه روشن روی آنتن رادیو موجب می‌شود تا در روز بهتر دیده شوید.
اگر نمی‌توانید خودرو را از برف خارج کنید در خودرو بمانید.
 
/ 0 نظر / 42 بازدید