جستجوها برای کشف جسد پسر جوان در روزهای بعد هم ادامه یافت. پس از بی‌نتیجه ماندن تمام تلاش‌های امدادگران استان و با پیگیری‌های صورت گرفته، یکی از بهترین غواصان کشور و رکورددار کشف اجساد غرق شده به کمک آنان آمد اما تلاش‌های بهمن پرورش، غواص کرمانشاهی که بارها در موارد مشابه اجساد در آب مانده را کشف و از آب خارج کرده است، نیز تاکنون حاصلی نداشته و عملیات جستجو با کمک 4 نفر از غواصان نیروی دریایی کماکان ادامه دارد.

بهمن پرورش که تاکنون 80 نفر را زنده از آب گرفته است در مورد علت طولانی شدن عملیات و بی‌نتیجه ماندن تلاش‌ها برای نجات جوان غرق شده را مشخص نبودن محل دقیق فرورفتن وی در آب، همچنین وجود موانع متعدد در عمق آب‌های محل غرق شدن عنوان کرد.

وی که از 11 سال پیش داوطلبانه و بدون دریافت هیچ هزینه‌ای به خارج کردن جسد افراد غرق شده در مناطق مختلف کشور اقدام کرده است، می‌گوید: من در طول 11 سال گذشته تعداد زیادی جسد را از اعماق آب‌های سدها، رودخانه‌ها و آبگیرهای کشور خارج کرده‌ام اما در محل غرق شدن مرحوم فلاح به علت وجود درختان کهنسال و پستی و بلندی‌های مختلف در عمق آب، عملیات بسیار دشوار است.

پرورش با استناد به تجربیات مختلفی که در سال‌های مختلف اندوخته است، اظهار می‌دارد: اجساد غرق شده در آب بعد از گذشت مدت زمان مشخصی، خود به خود به سطح آب می‌آیند اما در مورد اخیر احتمالاً جسد لابلای شاخه‌ها گیر کرده باشد.

وی ابراز امیدواری می‌کند که با شیوه جدیدی که از امروز در دستور کار قرار داده است، استفاده از یک چنگک بزرگ برای شخم زدن آب در روزهای آینده جسد به سطح آب بیاید.

لازم به ذکر است روزانه افراد مختلفی برای شنا به سد اکباتان مراجعه می‌کنند که به علت نبود نظارت و کنترل و همچنین در غیاب ناجیان غریق سالانه تعداد قابل توجهی از این افراد جان خود را از دست می‌دهند که تعداد قابل توجهی از آنان را جوانان تشکیل می‌دهند و با توجه به این امر لازم است دستگاه‌های ذی‌ربط با تعیین متولی مشخص برای کنترل و نظارت بر حواشی سد، ایجاد منطقه ویژه شنا و استقرار اکیپ امداد و نجات در فصل شنا، مانع از تکرار حوادث مشابه شوند.

 

/ 0 نظر / 4 بازدید