به خاطر حرف مردم اعتراف کرده‌ام

* شرح پرونده

حوالی ساعت 23 سیزدهم بهمن‌ماه سال 88 مأموران انتظامی شهرستان کبودراهنگ از طریق سامانه 110 در جریان درگیری خونینی مقابل یک هنرستان پسرانه قرار گرفتند.

مأموران با حضور در محل حادثه و در بررسی‌های اولیه، پی بردند چند نفر که یکی از آنان سرایدار همان مدرسه بوده است با هم درگیر شده‌اند که پس از پایان درگیری، مجروحان حادثه به وسیله اتومبیل‌های شخصی به مراکز درمانی منتقل گردیده‌اند.

مأموران در تحقیقات تکمیلی پی بردند مجروحان حادثه به بیمارستان امام رضا (ع) منتقل شده و تحت اقدامات درمانی قرار گرفته‌اند اما اقدامات درمانی در مورد 2 نفر از آنان که آغازکنندگان درگیری نیز بوده‌اند، مؤثر واقع نشده و هر دو نفر آنان به هویت علیرضا و جلال جان خود را از دست داده‌اند.

در تحقیقات مأموران پلیس از شاهدان و سایر افراد درگیر در ماجرا، مشخص شد درگیری اولیه بین جلال و علیرضا (مقتولان حادثه) روی داده که در جریان آن علیرضا با ضربات قمه جلال را به شدت مجروح کرده و در حالی که قصد ترک صحنه درگیری را داشته، جواد (برادر جلال) از راه رسیده و با قمه ضربه‌ای به سینه علیرضا زده است.

جواد (متهم) در بازجویی اولیه به حضور در درگیری و مجروح کردن علیرضا اعتراف کرد اما ادعا کرد که هنگام رسیدن به صحنه درگیری که قصد انتقال برادر مجروحش به بیمارستان را داشته است،   از طرف مقتول با چاقو مورد حمله قرار گرفته و هنگامی که قمه‌اش را برای دفاع از زیر صندلی برداشته است، قمه لای در ماشین گیر کرده و مقتول که قصد آسیب رساندن به او را داشته با آن برخورد کرده و مجروح شده است.

متهم چندین مرحله در بازجویی‌ها و جلسات بازپرسی، اظهارات خود را تکرار می‌کند اما در آخرین جلسه بازپرسی و با اطلاع از مرگ برادرش، اعترافات خود را پس می‌گیرد و ادعا می‌کند هیچ درگیری با مقتول نداشته است.

دادسرای عمومی و انقلاب کبودراهنگ با تکمیل تحقیقات، پرونده را به همراه کیفرخواست صادره برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان ارسال می‌کند.

* متهم در دادگاه

در جلسه رسیدگی به اتهام جواد در دادگاه کیفری استان که به ریاست قاضی شریفی و با حضور متهم و وکیل قانونی او، وکیل اولیای دم، نماینده دادستان و تعدادی از شهود برگزار شد، ابتدا وکیل اولیای دم مقتول (علیرضا) با اعلام شکایت از متهم برای او به اتهام قتل عمد تقاضای قصاص کرد. سپس نماینده دادستان در دفاع از کیفرخواست صادره برای متهم تقاضای مجازات قانونی کرد. در ادامه تعدادی از شهود با حضور در جایگاه، مشاهدات خود را از صحنه جنایت برای دادگاه بیان کردند.

در ادامه جواد 25 ساله (متهم) در جایگاه حاضر شد و با رد اتهام گفت: شب حادثه با وانت نیسان مقداری از اثاثیه منزل برادرم جلال (یکی از مقتولان) را از مدرسه محل درگیری به مکان دیگری منتقل می‌کردم که بعد از رسیدن اولین سرویس لوازم به محل جدید، برادرم زنگ زد و گفت که سه نفر قصد کشتن او را دارند. من ابتدا با پلیس تماس گرفتم مشغول بود سپس با عجله به همراه دامادمان به سمت مدرسه حرکت کردیم و وقتی رسیدیم رسول، برادر مقتول (علیرضا) به من حمله کرد و ضربه‌ای به من زد. قمه‌ای روی زمین افتاده بود آن را برداشتم و با او درگیر شدم که ناگهان یک نفر گفت که جلال دارد می‌میرد. من هم به سمت مدرسه رفتم و با کمک دیگران برادرم را به داخل ماشین منتقل کردم و او را به بیمارستان بردم در آن لحظات من علیرضا را دیدم که پشت فرمان پراید سفیدرنگ که کمی جلوتر پارک کرده بود، نشسته است.

متهم در پاسخ سؤال دادگاه مبنی بر اعترافات قبلی‌اش مبنی بر اینکه ضربه‌ای به مقتول زده است، گفت: در شرایط نامناسب روحی اعتراف کرده‌ام و نمی‌دام چه کسی ضربه کشنده را به علیرضا زده است. شاید برادرم جلال این کار را کرده باشد.

وی ادعا کرد: به خاطر عصبانیت از مقتول برای درگیری با برادرم و ترس از حرف مردم، اعتراف کرده‌ام، می‌ترسیدم مردم به من وصله بی‌غیرتی بزنند!

وی در مورد علت درگیری جلال و علیرضا گفت: چند سال پیش علیرضا مرا به خاطر اینکه پسرش را زده بودم کتک زد و برادرم هم در حمایت از من با او درگیر شد به همین خاطر با هم کدورت داشتند.

در ادامه وکیل متهم دفاعیات خود را در لایحه‌ای تقدیم دادگاه کرد و متهم نیز در مقام آخرین دفاع گفت: نمی‌توانم چیزی را اثبات کنم ولی من کسی را مجروح نکرده‌ام.

بعد از پایان جلسه دادگاه، هیأت حاکمه برای صدور حکم وارد شور شدند که حکم صادره ظرف چند روز آینده صادر و ابلاغ می‌گردد.

/ 0 نظر / 4 بازدید