به بیان دیگر عامل اصلی تصادفات در جاده نقص فنی یا فقدان استانداردهای ایمنی خودرو نیست، بررسی‌ها نشان می‌دهند برخی از دلایل وقوع تصادفات رانندگی از سایر عوامل مهم‌تر هستند.
این موارد شاید بدیهی و ساده به نظر برسند اما در 20 سال گذشته بیش از نیم میلیون نفر از هموطنانمان به دلیل رعایت نکردن این موارد در تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده‌اند، ما در اینجا به تعدادی از مهم‌ترین آنها خواهیم پرداخت.
 صحبت کردن با تلفن‌همراه، خوردن و آشامیدن هنگام رانندگی
برخلاف تصور همگانی، دلیل اصلی تصادفات رانندگی عبور از چراغ قرمز یا داشتن سرعت غیرمجاز هنگام رانندگی نیست؛ رتبه اول تصادفات رانندگی متعلق به رانندگانی است که در هنگام رانندگی تمرکز کافی ندارند. اغلب این رانندگان در هنگام تصادف در حال صحبت کردن با تلفن‌همراه، فرستادن پیامک، خوردن یا آشامیدن هستند.
 سرعت غیرمجاز
بسیاری از رانندگان به تابلوی حداکثر سرعت مجاز بی‌توجه هستند و اغلب سرعتشان 20 تا 30 کیلومتر در ساعت بیشتر از حد مجاز است، تصادفات ناشی از سرعت غیر مجاز می‌تواند پیامدهای جبران‌ناپذیری مثل مرگ‌‌و‌میر و معلولیت دائم به همراه داشته باشد، هر چقدر سرعت بیشتر باشد، کنترل راننده در متوقف ‌کردن خودرو کمتر است.
 نداشتن دقت و تمرکز کافی در حین رانندگی
رانندگان بی‌دقت افرادی هستند که بسیار سریع و بدون زدن چراغ راهنما خط رانندگی خود را تغییر می‌دهند و در بیشتر مواقع نسبت به تابلوها و علائم رانندگی بی‌توجه هستند‌، این دسته از رانندگان احتمال دارد در یک تصادف ساده جان خود را از دست بدهند، سایر رانندگان باید در مواجه ‌شدن با این دسته از رانندگان با احتیاط بیشتری رانندگی کنند.
 رعایت نکردن فاصله مجاز با خودروی جلویی
رانندگانی که هنگام رانندگی فاصله مجاز با خودروی جلویی را حفظ نمی‌کنند قادر نخواهند بود در مواقع مورد نیاز سریع عکس‌العمل نشان داده و ترمز کنند، این فاصله به این خاطر است که اگر به هر دلیلی خودروی جلویی ترمز کرد و ایستاد، بتوانید از وقوع تصادف جلوگیری کنید.
تغییر ناگهانی خط رانندگی عبور از چراغ قرمز، نداشتن تجربه کافی در رانندگی، رانندگی پس از مصرف دارو، سبقت غیر مجاز، بارش برف و یخ ‌زدگی سطح جاده، خواب ‌آلودگی رانندگان و رانندگی در هوای مه ‌آلود نیز از جمله عوامل مهم و تأثیرگذار در تصادفات ایران است.
هر چند تاکنون اقدامات زیادی در خصوص فرهنگ‌سازی برای بهبود نحوه رانندگی ما ایرانی‌ها انجام شده اما واقعیت این است که حتی دیگر از دست «سیا ساکتی» هم کاری بر نمی‌آید؛ زیرا استقبال از این انیمیشن‌های جالب، الزاماً به معنای آن نیست که مردم، پیام‌های آن را نیز دریافت و عملی می‌کنند، زیرا گروهی از ما همیشه تصور می‌کنیم که حادثه فقط برای دیگران رخ می‌دهد و خودمان راننده‌های با تجربه و ماهری هستیم

/ 0 نظر / 4 بازدید