زنگ خطر به صدا درآمده است، مرگ 148 نفر در پنج ماهه امسال
سازمان پزشکی قانونی کشور به استناد آمارهای موجود ضمن هشدار نسبت به افزایش تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در نیمه دوم سال بر رعایت نکات ایمنی در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی در فصل پاییز و زمستان تأکید کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور، امسال در 5 ماهه نخست سال آمار تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 5/14 درصد کاهش یافت. در این مدت 148 نفر بر اثر گازگرفتگی فوت کرده‌اند که از این تعداد 112 نفر مرد و 36 نفر زن بودند.
در این مدت استان‌های تهران با 36،‌ اصفهان با 15 و البرز با 12 فوتی بیشترین آمار تلفات گازگرفتگی را داشتند در حالی که این آمار در سایر استان‌ها کمتر از 8 نفر و در برخی استان‌ها صفر بود.
در استان همدان نیز در 4 ماهه نخست سال 934 نفر جان خود را در اثر مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن از دست داده‌اند که این رقم در مدت مشابه سال 92 نیز 4 نفر و در کل سال 15 نفر شامل 10 مرد و 5 زن بوده است .
آمار فوت ناشی از مسمویت با گاز در سال 91 رقم 17 نفر شامل 9 زن و 8 مرد و در سال 90 تعداد 22 نفر شامل 16 مرد و 6 زن بوده است که بررسی اجمالی آمارهای فوق نشان از روند کاهشی این موضوع مهم در استان همدان دارد.
نکته مهم دیگری که از مطالعه این آمارها به دست می‌آید این است که در استان همدان نیز مشابه بیشتر نقاط کشور میزان زیادی از تلفات ناشی از گازگرفتگی در نیمه دوم سال و پس از سرد شدن هوا اتفاق افتاده است .
براساس این گزارش، در سال گذشته از کل تلفات مسمومیت با گاز 588 نفر مرد و 240 نفر زن بودند که در مقایسه با سال قبل از آن، رشد 8/18 درصدی داشته است. در نیمه دوم سال گذشته هر ماه در مقایسه با مدت مشابه آن در سال 1391 با رشد آمار گازگرفتگی مواجه بودیم. در این مدت بیشترین متوفیات مسمومیت با گاز به ترتیب با 154 و 153 فوتی در ماه‌های دی و بهمن‌ماه گزارش شده است.
گفتنی است، در 10 سال گذشته (1392-1383) 8‌‌هزار و 447 نفر از هموطنان به دلیل مرگ‌های ناشی از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست داده‌اند. در همین بازه زمانی (10 سال گذشته) سال 1386 با یک‌هزار و 24 نفر، بیشترین تعداد وقوع مرگ‌های ناشی از گازگرفتگی را داشته است.
براساس آمارهای موجود تعداد تلفات ناشی از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن عمدتاً در فصل زمستان به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی بیشتر از دیگر روز‌های سال است؛ بنابراین سازمان پزشکی قانونی با تأکید بر رعایت اصول ایمنی در نصب وسایل گازسوز به هموطنان توصیه می‌کند:
در فصل پاییز و زمستان و با سرد شدن هوا، شهروندان اقدام به نصب وسایل گرم کننده می‌کنند که بیشتر مصرف آنها گاز شهری است. رعایت نکردن اصول ایمنی موجب مسمومیت با گاز منوکسیدکربن می‌شود، لذا هم‌میهنان در استفاده از این وسایل نهایت دقت را داشته باشند. به هموطنان توصیه می‌شود ضمن استفاده بهینه از وسایل گرمازا،‌ به توصیه‌های ایمنی در خصوص سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و مسیر خروجی گاز مونوکسیدکربن از دودکش این وسایل توجه کنند.
با توجه به استفاده از وسایل گرمایشی در نیمه دوم هر سال آمار تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در این مدت با رشد قابل توجهی همراه است، به نحوی که در سال گذشته از کل تلفات مسمومیت با گاز که 828 نفر بوده است 645 نفر در نیمه دوم سال ثبت شده و تنها 183 نفر مربوط به نیمه نخست سال است.
 چرا به co قاتل خاموش می‌گویند؟
چون ترکیب شیمیایی گازCO ناقص است و یک مولکول اکسیژن کم دارد تا بتواند به مولکول پایدار گاز CO2 تبدیل شود؛ بنابراین این گاز همواره میل ترکیبی شدید دارد وقتی که مولکولCO وارد خون می‌شود با هموگلوبین خون ترکیب شده و مولکولی بنام کربوکسی هموگلوبین تشکیل می‌شود. علائم عمومی آن در ابتدا سردرد وسرگیجه و سیاهی رفتن چشم است و تقریباً هشیاری فرد و شناخت محیط را دچار مشکل می‌کند. از دیگر علائم این گاز، تهوع و استفراغ است. کم‌شدن هوشیاری موجب می‌شود که فرد کم‌کم به خواب فرو رود. اگر غلظت این گاز به بیش از 12 هزار و 800 ppm برسد ظرف دو دقیقه انسان را می‌کشد. در این حالت است که فرد بدون آنکه فرصت فرار داشته باشد وحتی قادر باشد که دستگیره در را باز کند همان‌جا افتاده و جان می‌دهد.
اگرغلظت گاز منواکسیدکربن در فضای بسته تا 3 هزار ppm باشد انسان فقط نیم ساعت می‌تواند دوام بیاورد و در ppm 800 این مدت به دو ساعت می‌رسد.گاز CO بر سلول‌های مغزی انسان اثر می‌گذارد و حالت هوشیاری را مختل می‌کند، بنابراین فرد هیچ دردی را حس نمی‌کند و به آرامی به خواب رفته و فوت می‌کند. به همین دلیل به این حالت مرگ قتل شیرین و یا قتل خاموش و به عامل این مرگ، یعنی گاز CO قاتل خاموش و یا قاتل پنهان می‌گویند.
 نشانه‌های گازگرفتگی
سوزش چشم و ته گلو، احساس علائم سرماخوردگی مانند آبریزش از بینی و سوزش بینی، خستگی و بی‌حالی، نداشتن حوصله مطالعه و خواب آلودگی، سست شدن عضلات و میل به چرت زدن و سردرد بدون علت و سرگیجه از جمله نشانه‌های اولیه گازگرفتگی هستند.  از سایر علایم مسمومیت می‌توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشارخون و گاه تنگی مردمک‌ها اشاره کرد. باید توجه کرد که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته مانند فلج عضوی یا اختلال قوای مغزی ‌شود. مسمومیت شدید با این گاز می‌تواند کشنده باشد. در مراحل بعدی گازگرفتگی که فرد به خواب رفته با جذب بیشتر این گاز بدون بو و رنگ فرد دچار بیهوشی و اغما می‌شود و چون درصد اشباع اکسیژن در خون کم می‌شود مغز کم کار شده و سیستم کنترل بدن که در مغز قرار دارد از کار می‌افتد و در نهایت فرد می‌میرد.

/ 0 نظر / 5 بازدید