3000 میلیارد دلار گردش مالی مواد مخدر در یکسال
نیمی از معتادان کشور زیر 34 سال سن دارند


  براساس تحقیقات انجام شده میانگین سنی 58 درصد معتادان کشور زیر 34 سال است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان با بیان این مطلب در جشنواره ایده‌های برتر مبارزه با اعتیاد گفت: مواد مخدر پس از فقر و بیکاری، محیط زیست و مسائل هسته‌ای چهارمین بحران هزاره سوم جهان است.
عبدالحسین مرادی افزود: با توجه به اینکه درآمد سالانه تجارت مواد مخدر بین 500 تا600 میلیارد دلار و گردش مالی آن تا 3 هزار میلیارد دلار است سوداگران مرگ از تمام توان برای گسترش این بحران استفاده می‌کنند.
وی با اشاره به سیاست اجتماع‌محور دولت یازدهم در مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: اجتماعی کردن و استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای مبارزه با بحران مواد مخدر از اولویت‌های اصلی دولت است.
مرادی برگزاری جشنواره ایده‌های برتر را در این راستا بیان کرد و افزود: بیش از 500 اثر به جشنواره ارسال شده است که 200 اثر و ایده خارج از استان ارسال شده است.
وی خاطرنشان کرد: کمیته جشنواره آثار و ایده‌های رسیده را بررسی و 7 اثر را به عنوان ایده برتر انتخاب کرده است.
 معاون سیاسی امنیتی استاندار: باید مردم وارد مبارزه شوند
معاون سیاسی امنیتی استاندار نیز در این جشنواره گفت: هیچ راهکاری مؤثرتر از مشارکت مردم برای مبارزه و مقابله با بحران مواد مخدر وجود ندارد.
محمدابراهیم الهی‌تبار افزود: به دلیل سودآوری زیاد مواد مخدر فرایندتولید، توزیع و مصرف آن به طور هوشمندان در حال تغییر است. بنابراین مبارزه با آن هم باید هوشمندانه، پویا و همه‌جانبه باشد.
وی با تأکید بر اینکه مبارزه با مواد مخدر هزینه‌های عادی و معنوی زیادی به کشور وارد کرده است، افزود: به‌رغم این همه هزینه و تقدیم تعداد زیادی شهید و حجم زیاد کشفیات مواد مخدر این موضوع نه‌تنها کنترل نشده، بلکه از آسیب به بحران تبدیل شده است.
معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان تصریح کرد: امروز هیچ فرد و خانواده‌ای در برابر معضل اعتیاد ایمن نیست و این معضل تمام جامعه را تهدید می‌کند.
وی با اشاره به سیاست اجتماع‌محور دولت اظهار کرد: مردم ما هر جا که احساس خطر کرده‌اند قهرمانانه به میدان آمده و خطر را برطرف کرده‌اند. از این رو دولت رویکرد استفاده از تمام ظرفیت‌های اجتماعی را برای مبارزه با اعتیاد برگزیده است.
الهی‌تبار با مهم و مؤثر خواندن فعالیت تشکل‌های مردمی استان در امر مبارزه و پیشگیری از گسترش بحران مواد مخدر تأکید کرد: تمام تلاش‌های نهادهای قانونی و تشکل‌ها باید منتهی به اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر شود.
 قائم‌مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور: اعتیاد به مواد مخدر صنعتی افزایش یافته است
قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در جشنواره ایده‌های برتر گفت: تا 3 سال گذشته 3 درصد از معتادان مصرف‌کننده شیشه بودند که این رقم اکنون به 26 درصد رسیده است و این موضوع زنگ خطری جدی است.
علیرضا جزینی با بیان اینکه 243 میلیون نفر معتاد در جهان وجود دارند، افزود: کشور ما نیز بیش از یک میلیون و 300 هزار نفر معتاد دارد که 9 درصد آنها را زنان تشکیل می‌دهند.
وی تصریح کرد: پس از تجربه راهکارها و تدابیر مختلف در حوزه مبارزه با مواد مخدر تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران به این نتیجه رسیده‌اند که باید در این راه از مردم و ظرفیت‌های اجتماعی کمک گرفت.
وی برگزاری جشنواره ایده‌های برتر را در این راستا ارزیابی و تصریح کرد: این جشنواره در 7 استان برگزار می‌شود که همدان میزبان ششمین جشنواره است.
جزینی از دریافت 5 هزار و 576 ایده برای جشنواره خبر داد و افزود: از بین ایده‌های دریافت شده حدود 70 ایده به عنوان ایده برتر برگزیده شده و مورد تقدیر قرار گرفته است.
قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور برگزاری این جشنواره با پاسخ به یک نیاز ضروری برای مقابله با معضل مواد مخدر دانست و تأکید کرد: افزایش سطح دانش و انگیزه افراد و دادن فضا به ایده‌های نو و خلاقانه عامل رشد و بالندگی امر مبارزه با مواد مخدر است.
 
/ 0 نظر / 5 بازدید