باور غلط: مصرف شیشه سبب ایجاد حس آرامش و لذت می‌شود
هرچند در ابتدا سوء مصرف شیشه سبب می‌شود که تجربه‌های لذت‌بخش با شدت بیشتری احساس شوند، ولی واقعیت این است که این حالت سرحالی بسیار کوتاه ‌مدت است و به مرور زمان اثرات لذت‌بخشی آن کاهش یافته، مصرف؛ جنبه اجبار پیدا می‌کند و اثرات لذت‌بخش، جای خود را به عوارض ناخوشایند می‌دهند و فرد برای رسیدن به این "حال ظاهراً خوب" مقدار مصرف یا تعداد دفعات مصرف را باید افزایش دهد.
 در چنین حالتی شخص مصرف‌کننده دچار زودرنجی، حمله‌های خشم، شک و تردید عصبی، افکار وهمی و توهمات شنیداری و دیداری و جنون می‌شود.
این در حالی است که معاون امور فرهنگی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اداره کل بهزیستی استان همدان از افزایش مصرف شیشه اظهار نگرانی کرد.
ابوالفضل باب‌الحوائجی اظهار کرد: بیشترین مصرف‌کنندگان مواد مخدر به ترتیب تریاک و هروئین هستند، اما مصرف داروهای روانگردان از جمله شیشه رو به افزایش است که در بسیاری از مواقع مصرف ترکیبی محرک‌ها و مخدرها به طور همزمان رواج دارد.
وی افزود: با توجه به برآورد از آمار مراکز سرپایی و مراکز اقامتی میان مدت درمان اعتیاد معمولاً رنج سنی بیماران 25 تا 35 ساله است که متأسفانه سن اعتیاد رو به کاهش است.
باب‌الحوائجی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: «متادون سیک» داروی خوراکی و غیرتزریقی بوده که امروزه به عنوان درمان جایگزین استفاده می‌شوند که با قیمت ارزانتر از مواد مخدر و حتی در برخی موارد به صورت رایگان عرضه می‌شود.
وی ادامه داد: متادون دارای اثرات ملایم و بطنی است و مصرف طولانی مدت آن موجب ثبات وضعیت فیزیکی و روانی بیماران می‌شود.
معاون فرهنگی بهزیستی استان همدان، خاطرنشان کرد: متادون اثرات نئشگی مواد مخدر را ندارد، بنابراین قابلیت سوء مصرف آن پایین است و نمی‌تواند سبب رفتارهای اعتیادی در مصرف‌کنندگان آن شود.
باب‌الحوائجی تأکید کرد: از دیگر اثرات مثبت متادون، کاهش آسیب‌های روانی و اجتماعی بوده که کاهش وقوع جرم در جامعه می‌شود. وی تصریح کرد: مصرف متادون فرصتی برای ارائه خدمات مکمل شامل خدمات مشاوره، مددکاری و روان درمانی است.
باب‌الحوائجی یادآور شد: متادون یک داروی جایگزین قانونی، مجاز و با قیمت ارزان، خالص و بهداشتی است همچنین میزان نگهدارندگی داروی متادون بدون مداخلات روانی اجتماعی 70 درصد است.
وی به اثرات منفی متادون نیز اشاره کرد و گفت: بزرگترین عارضه این دارو، وابستگی و تحمل بالای این ماده است. همچنین این ماده عوارض جسمی دیگری مانند خواب‌آلودگی، یبوست، تعریق و کاهش میل جنسی را به همراه دارد.
باب‌الحوائجی در گفت‌وگو با ایسنا، به میزان پذیرش روزانه مراکز درمان اعتیاد اعم از سرپایی و کمپ‌ها اشاره کرد و گفت: معمولاً 70 نفر در روز به این مراکز مراجعه می‌کنند. همچنین در پنج ماهه اول امسال پنج هزار نفر به این مراکز مراجعه کرده‌اند.
وی در پایان نسبت اعتیاد زنان و مردان به مواد مخدر را اینگونه عنوان کرد: درصد اعتیاد زنان نسبت به مردان به طور نسبی 10 به 90 است.

/ 0 نظر / 7 بازدید