فرماندار: اجازه نمی‌دهیم با سلامت و امنیت مردم بازی شود
فرماندار شهرستان نهاوند در گفت‌وگو با مهر با قاطعیت از تخلف این حرکت سخن می‌گوید و به هیچ وجه کوتاهی دستگاه‌های مربوط در برخورد با افراد و مغازه‌هایی که در نقاط مختلف شهر اقدام به سوخت‌گیری غیرمجاز با کپسول گاز مایع می‌کنند را نمی‌پذیرد.
امامعلی عبدالملکی گفت: استفاده از کپسول‌های گاز مایع نه‌تنها میزان مصرف سوخت مایع را کاهش نمی‌دهد، بلکه موارد ناایمنی و خطر را تشدید کرده و موجب افزایش حوادث و آتش‌سوزی در خودروهایی می‌شود که از این کپسول‌ها استفاده کرده‌اند.
وی افزود: ترویج استفاده از سی‌ان‌جی به عنوان سوخت خودروها در سال‌های اخیر موجب شده گاز مایع یا ال پی جی که استفاده از آن به عنوان سوخت پاک خودروها در ایران از 2 دهه پیش آغاز شده بود، دیگر برای خودروها مورد استفاده قرار نگیرد.
عبدالملکی ادامه داد: هر فعالیت صنفی باید دارای یک پروانه کسب باشد و مغازه‌ها و یا مکان‌هایی که در هر نقطه از شهر نهاوند اقدام به ارائه سوخت کپسول مایع به خودروها می‌کنند مرتکب کاری غیرقانونی و خلاف شده‌اند و اتحادیه اصناف باید با شدت با آنها برخورد کند.
فرماندار نهاوند از برخورد قانونی با چند مغازه دار در منطقه مهدیه نهاوند خبر داد و گفت: اجازه نمی دهیم با سلامت و امنیت مردم بازی شود و به صورت جدی با افرادی که به حق و حقوق مردم و سلامتی آنها بی اعتنایی می‌کنند برخورد می‌شود.
 چرا گاز مایع؟
جواب این سؤال به ارزان بودن "ال پی جی" مربوط می‌شود که موجب شده برخی رانندگان به سمت این نوع سیستم سوخت رسانی راغب شوند. اما مراکز سوخت رسانی ال پی جی در تعداد محدودی از استان‌ها وجود دارد به همین دلیل در بسیاری موارد تبدیل سیستم سوخت‌رسانی خودرو به سوخت ال پی جی به صورت غیرمجاز و غیراستاندارد صورت می‌گیرد.
رئیس شرکت گاز شهرستان نهاوند در این مورد گفت: بروز حوادث متعدد در شهرهای کشور در سال‌های اخیر نشان‌دهنده درصد بالای ریسک استفاده از اینگونه سوخت‌رسانی است و هر چند که در این خصوص هشدار بسیار داده شده اما هیچگاه میزان استفاده از ال پی جی در شهرها کاهش نیافته و اکنون در نهاوند نیز این نوع سوخت‌گیری در حال افزایش است.
حمیدرضا شهبازی با اشاره به اینکه شرکت گاز هیچگونه مسئولیت و وظیفه‌ای در مورد نوع مصرف گاز مایع ندارد، افزود: متولی اصلی برخورد با رانندگان خودروهایی که با گاز مایع اقدام به سوخت‌گیری می‌کنند شرکت نفت است.
وی اظهار کرد: عده‌ای معتقدند گاز مایع برای سوخت‌گیری و کارکرد موتور بهتر است به همین علت از خطرات و آسیب‌های خطرناک و پرشمار آن چشم‌پوشی می‌کنند در حالیکه گاز مایع اگر نشت کند بسیار خطرناک است و منجر به بروز اتفاقات ناگواری خواهد شد.
شهبازی ادامه داد: در روش سوخت‌گیری در جایگاه‌های سوخت گاز سی‌ان‌جی تمام مراحل تحت نظارت و کنترل است و در صورت مشاهده ناایمنی در سامانه گاز خودروها از عرضه سوخت به آن جلوگیری می‌شود که این نظارت و کنترل در روش کاربرد سیلندر گاز مایع صورت نمی‌گیرد و هر لحظه احتمال یک حادثه ناگوار می‌رود.
اگر به موارد فوق منطبق نبودن وضعیت استقرار سیلندرهای گاز ۱۱ کیلویی که باید به صورت ایستاده و عمودی قرار گیرند، با سیلندرهای گاز مایع خودرو که باید وضعیتی افقی و خوابیده در صندوق عقب داشته باشد و همچنین نبود شیلنگ و اتصال مناسب و ایمن و استفاده از شیلنگ و اتصالات ناایمن و ناسازگار با کیت گاز مایع هم اضافه کنیم آن گاه مشخص می‌شود استفاده از این نوع سوخت در خودروها چقدر می‌تواند سلامتی و آسایش مردم نهاوند را تهدید کند.
رئیس شرکت نفت نهاوند نیز در این مورد با صراحت از تخلف و غیرقانونی بودن این نوع سوخت‌گیری سخن گفت و افزود: نظارت و برخورد با مغازه‌داران و افرادی که به صورت سیار با خودرو اقدام به این کار می‌کنند با نیروی انتظامی است.
اکبریان پای اداره صنعت و معدن و تجارت و تعزیرات نیز به میان می‌آورد و از آنها می‌خواهد نسبت به برخورد و جلوگیری از این نوع سوخت‌گیری غیر قانونی و پر خطر در نقاط مختلف شهر نهاوند اقدام قاطعی داشته باشند.
وی گفت: بروز سریع و آسان نشتی گاز مایع ۱۱ کیلویی هنگام تصادفات هرچند که در مقیاس کوچک باشد، موضوعی است که تاکنون بسیاری از رانندگان از کنار آن عبور کرده‌اند در حالیکه سواری بر روی این بمب‌های متحرک جز بی‌توجهی به جان خود و دیگران نتیجه‌ای ندارد.
 اتاق اصناف و اماکن نیروی انتظامی باید با این تخلف برخورد کنند
اهمیت موضوع آنقدر مهم و حساس است که به اداره صنعت و معدن و تجارت برویم و در مورد وضعیت سوخت‌گیری‌های غیر مجاز در نقاط مختلف شهر نهاوند با رئیس آن گفتگو کنیم.
مجتبی رضایی گفت: هیچگونه پروانه کسبی و یا مجوزی برای فعالیت کپسول فروشی و ارائه گاز مایع به خودروها داده نشده و کسانی که در مغازه‌های خود در نقاط مختلف شهر نهاوند مرتکب چنین کاری شوند با شدت با آنها برخورد می‌شود.
وی از برخورد و جمع‌آوری چندین مغازه در منطقه مهدیه نهاوند که اقدام به ارائه سوخت غیر مجاز به خودروها می‌کردند خبر داد و گفت: از لحاظ قانونی اتاق اصناف و اماکن نیروی انتظامی باید با این تخلف برخورد کنند.
رضایی شرکت نفت را به عنوان متولی اصلی برخورد با این حرکت بیان کرد و افزود: در ماه‌های گذشته در دو نوبت بازرسان اداره صنعت، معدن و تجارت با افرادی که مبادرت به این کار می‌کردند برخورد کرده و چندین مغازه هم پلمب شده است.
یک شهروند نهاوندی نیز در این خصوص گفت: زمانی که از خیابان مهدیه عبور می‌کنم با بوی نامطبوع تعدادی از خودروها که مشغول سوخت‌گیری هستند کلافه شده و هر چه سریع‌تر از مسیر دور می‌شوم.
حامد سیاوشی با اشاره به اینکه چند سالی است که شاهد این اقدام غیرقانونی هستیم و اینکه تاکنون حرکتی عملی از سوی مسئولان مربوطه در این خصوص انجام نشده است، گفت: بوی گاز پیچیده در فضا عابران را از ماندن در این مسیر پشیمان و از رخ دادن آتش‌سوزی که قبلاً نیز سابقه داشته نگران می‌کند.

   

/ 0 نظر / 7 بازدید