افزایش تلفات مسمومیت دارویی
اما در این مدت تلفات ناشی از مسمومیت دارویی در کشور با رشد 8/5 درصدی مواجه بوده و این آمار از 497 فوتی در هشت ماهه سال گذشته به 526 فوتی در هشت ماهه امسال رسیده است. در این مدت استان‌های تهران با 141، فارس با 109 و کرمانشاه با 38 فوتی بیشترین آمار تلفات ناشی از مسمومیت دارویی را داشته‌اند.
 نکات مهم در پیشگیری از بروز مسمومیت‌ها 
عمده‌ترین موارد مسمومیت در بزرگسالان ناشی از داروهای مسکن، آرامبخش، ضدافسردگی و همچنین محصولات پاک‌کننده و شیمیایی است که ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشد. در کودکان نیز مسمومیت‌ها در اثر خوردن مواد شیمیایی و بهداشتی، مواد شوینده، داروها، اجسام قابل بلع مثل باتری و یا گیاهان آپارتمانی به وجود می‌آید؛ بنابراین لازم است والدین ضمن آگاهی از خطراتی که به دنبال ایجاد مسمومیت، فرزندشان را تهدید می‌کند، هر گونه موادشوینده، سموم و ‌داروها را از دسترس کودکان دور نگه دارند. در این بخش ضمن اشاره به برخی از انواع مسمومیت‌ها، نکاتی را برای آگاهی بیشتر و نیز پیشگیری از بروز آن بیان می‌کنیم.
 نکات مورد توجه برای پیشگیری از مسمومیت دارویی:
- با مصرف خودسرانه داروها بدون تجویز پزشک، سلامت خود را به خطر نیندازید.
- مقادیر بالای برخی از داروهای به ظاهر کم‌خطر، می‌توانند برای فرد کشنده باشند.
- داروها را دور از دید و دسترس کودکان و در ارتفاع بالا و در کمد مجهز به قفل نگه‌داری کنید.‌
- هنگام مصرف دارو و یا استفاده از فراورده‌های شیمیایی حتماً در نور کافی برچسب روی بسته‌بندی را مطالعه کرده سپس مصرف کنید. استفاده از داروها و مواد شیمیایی در تاریکی می‌تواند خطرناک باشد.
برای پیشگیری از مسمومیت با مواد شیمیایی و شوینده‌ها به این موارد توجه کنیم:
■ در صورت تماس پوست و یا چشم با مواد اسیدی و یا قلیایی، هرگز از مواد قلیایی و یا اسیدی جهت خنثی‌سازی استفاده نکنید، بلکه پوست و چشم را با مقادیر فراوان آب شستشو داده و مصدوم را به مرکز درمانی منتقل کنید.
■ در صورت بلع مواد با خاصیت خورندگی مانند اسیدها و قلیاها، هرگز بیمار را وادار به استفراغ نکنید. این کار می‌تواند سبب وخیم شدن وضع بیمار شود.
■ قبل از دورانداختن ظروف حاوی مواد شیمیایی و شوینده داخل ظرف زباله، آن را آبکشی کنید.
■ محصولات خانگی خطرناک مانند محلول لوله بازکن، جوهر نمک، محلول سفیدکننده و لکه‌بر، مواد شوینده، گاز پاک‌کن، داروها و دیگر مواد شیمیایی و همچنین ضدیخ و الکل را در بسته‌بندی اصلی آنها و با درِ بسته و دور از دسترس کودکان نگه‌داری کنید.
■ از قراردادن ظروف حاوی مواد شیمیایی در کنار مواد غذایی خودداری کنید.
■ چنانچه در منزل کودکی دارید، از قرار دادن خمیر دندان، دهان‌شویه و یا دیگر فراورده‌های آرایشی و بهداشتی در دسترس کودکان خودداری کنید.
■ موادی مانند نفت و بنزین را در ظرف اصلی آنها نگه‌داری کنید و از ریختن این مواد داخل ظروف مربوط به فراورده‌های خوراکی و نوشیدنی مثل نوشابه جداً پرهیز کنید.
■ هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فراور‌ه‌های شوینده و پاک‌کننده، پنجره‌ها را باز کنید تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد.
■ از اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهر نمک با فراورده‌های سفیدکننده جداً خودداری کنید. بخارات و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه‌کننده می‌باشد.
■ پس از مصرف مواد شوینده، سفیدکننده، جرم‌بر و لوله‌بازکن در محیط‌های دربسته و کوچک مانند دستشویی و حمام، به هیچ عنوان در این مکان‌ها توقف نکنید؛ چراکه گازهای تولیدشده در این محیط خفه‌کننده و سمی است.
■ ضمن استفاده از مواد شیمیایی حتماً از وسایل محافظت‌کننده مانند دستکش بلند، کفش نفوذناپذیر، لباس آستین بلند، شلوار بلند و جوراب استفاده کنید.
■ هرگز سعی نکنید با چشیدن و یا بوییدن یک ماده ناشناخته آن را شناسایی کنید.
 
/ 0 نظر / 10 بازدید