خودکشی

اگر چه اخبار و آمارهای مربوط به خودکشی نیز مانند بیشتر معضلات اجتماعی در پیچ و خم مصلحت اندیشی های مسئولان از نگاه افکار عمومی پنهانی مانده است اما واقعیت این است که امروزه با توجه به پیچیده تر شدن تعاملات و ارتباطات اجتماعی این معضل نیز در بیشتر جوامع از جمله کشور ما روبه افزایش است . آمارها نشانگرآن است که نابسامانی های اجتماعی، ناملایمات زندگی وعدم توانایی مقابله با مشکلات از جمله دلایلی است که افراد را در معرض بسیاری از آسیب های روانی از جمله میل به خودکشی قرار می دهد.
*هر40 ثانیه یک مرگ در اثر خودکشی
به گزارش  خبرگزاری فرانسه در هر 40 ثانیه یک نفر یعنی سالانه حداقل یک میلیون نفر در سراسر دنیا خودکشی می کنند طی مقاله ای که به تازگی به چاپ رسیده است، خودکشی دهمین دلیل مرگ است و یک و نیم درصد مرگ های جهان را به خود اختصاص داده است.
خودکشی در آمریکا ، هشتمین عامل مرگ است و سومین عامل مرگ در بین جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال است. در کشور آمریکا مردان ۴ برابر بیشتر از زنان بر اثر خودکشی کشته می‌شوند در حالی که تعداد تلاش زنان برای خودکشی بیشتر از مردان است.
بر اساس یک تحقیق که حدود ده سال پیش در سطح حدود ده هزار دبیرستان در کشور امریکا انجام شد 24.1% دانش‌آموزان بطور جدی به خودکشی فکر می‌کنند، 17.7% برای اقدام به خودکشی برنامه دارند و تصمیم‌ گرفته‌اند، 8.7% تاکنون خودکشی را تجربه کرده‌اند و 2.8% بر اثر خودکشی آسیب‌های جسمی یا روحی دیده‌اند و تحت مراقبت‌های خاص قرار دارند. با این حال آمارها نشان می‌دهد خودکشی در بین نوجوانان آمریکایی در طول دهه گذشته ۲۵ درصد کاهش داشته است.
از جمعیت ۱،۳ میلیاردی چین ۲۶ میلیون به افسردگی مبتلا هستند و از این تعداد بین ۱۰ تا ۱۵ درصدشان دست به خودکشی می‌زنند. سالانه حدود پنج میلیون خودکشی در چین اتفاق می‌افتد که تنها بخشی از آنها موفقت آمیز است. خودکشی روزانه به طور میانگین ۶۸۵ نفر از جمعیت کشور چین کم می‌کند که این آمار حدود 30درصد میزان مرگ و میر در این کشور را تشکیل می دهد.
در هند ازهر 100هزار زن جوان 148 نفر و از هر 100هزار مرد جوان 58 نفر اقدام به خودکشی میکنند که 14 درصد از آمار خودکشی جهان را شامل میشود.علل بررسی شده در هند؛ اختلافات خانوادگی، خشونت علیه همسران و بیماریهای روانی در جنوب هند بیشترین عامل خودکشی در جوانان هندی است.
در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا فنلاند رتبه اول و پرتغال رتبه آخر را از لحاظ آمار خودکشی دارا هستند. از هر 100 هزار جوان فنلاندی بین 15 تا 24سال، 45 نفر دست به خودکشی می‌زنند اما در پرتغال از هر 100 هزار جوان حدود 8 نفر خودکشی می کنند.
خودکشی در ژاپن ششمین عامل مرگ‌ومیر است و از هر یکصد هزار نفر در ژاپن 27 نفر اقدام به خودکشی می کنند. مشکلات جسمانی و فشار اقتصادی علل اصلی خودکشی در ژاپن هستند. بر اساس فرهنگ ژاپنی خودکشی به عنوان یک شیوه افتخار آمیز برای قبول شکست شناخته می‌شود و به همین خاطر آمار خودکشی در این کشور نسبت به دیگر کشورها در سطح بالاتری قرار دارد.
همچنین در بیلانی دیگر ، سازمان بهداشت جهانی (World Health Organization ) تخمین زده است در هر سال حدود یک میلیون انسان خودکشی می‌کنند. آمار خودکشی در جهان ۱۶ نفر به ازای هر صدهزار نفر است و بطور متوسط در هر ۴۰ ثانیه یک ‌نفر خودکشی می‌کند. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ این تعداد به ۱،۵ میلیون نفر در سال برسد.
*خودکشی در ایران
آمارهای ارائه شده به سازمان بهداشت جهانی میزان خودکشی در ایران را سه در ۱۰۰ هزار برای زنان و یک در ۱۰۰هزار برای مردان نشان می‌دهد سرپرست اداره کل سلامت روان وزارت بهداشت نیز در گفتگویی اعلام کرده است: سالانه 6 نفر به ازای هر 10 هزار نفر جمعیت در ایران اقدام به خودکشی می کنند که معادل 4200 نفر در سال است اما شواهد گوناگون این آمارها را نزدیک به واقعیت نمی‌داند. براساس این گزارش نسبت خودکشی مردان به زنان در ایران  2 و نیم به یک و در بعضی از مواقع 4 و نیم به یک است. هر چند که آمار خودکشی در ایران نسبت به بسیاری از کشورها در رده پایین تری قرار دارد اما مقایسه این آمار با آمار ثبت شده سال های گذشته در کشورمان، رشد قابل توجهی را نشان می دهد.
دکتر مجید ابهری، آسیب‌شناس اجتماعی با اشاره به این نکته که تعداد خودکشی در کشور افزایش داشته است، می‌گوید:‌ «آمار خودکشی در جامعه ما بنا بر دلایل مختلف رو به افزایش است و خودکشی زنان 3 برابر مردان است اما خودکشی موفق در مردان دو برابر زنان است.» وی با اشاره به این نکته که در بسیاری از موارد خانواده‌ها به خاطر شرایط فرهنگی و اجتماعی از بیان علت خودکشی خودداری می‌کنند، می‌گوید: «‌به این دلیل نمی‌توان آمار درستی از میزان خودکشی در کشور ارائه کرد ضمن اینکه در استان‌های محروم معمولا دلیل مرگ افرادی که خودکشی کرده‌اند در برگه فوت عنوان نمی‌شود و پزشک تنها علت فوت را ایست قلبی عنوان و جواز دفن را صادر می‌کند و در استان‌های برخوردار نیز پزشکی قانونی و اقرار خانواده به خودکشی فرد دلیل قرار گرفتن فوت این فرد در آمار خودکشی‌ها عنوان می‌شود.» وی تاکید می‌کند: «از نگاه رفتار شناسی انتخاب نوع خودکشی نشان‌دهنده وضعیت روحی و روانی فرد در هنگام تصمیم‌گیری است
هر چه ابزار خودکشی خشن‌تر باشد، فرد دارای روحیه پریشان‌تر و افسرده‌تر است به ترتیب می‌توان گفت خودکشی توسط حلق آویز کردن، پرتاب از بلندی، خودکشی با اسلحه، معمولی‌ترین و متداول‌ترین روش‌های خودکشی خشونت‌آمیز بوده و خودکشی از طریق خوردن داروهای شیمیایی و مسموم در گروه دوم خودکشی قرار می‌گیرد که استفاده از این داروها برای خودکشی نشانه افسردگی عمیق و تصمیم قطعی برای خودکشی است.» این آسیب‌شناس اجتماعی در خصوص دلایل اقدام به خودکشی می‌گوید:«خودکشی ممکن است با نیت تهدید و ترساندن آنها ‌یا گرفتن امتیازات مختلف باشد‌یا آنکه خودکشی به قصد پایان دادن به زندگی اتفاق بیفتد. بالارفتن آمار افسردگی، بیکاری، اعتیاد، شکست‌های عاطفی و احساس سرخوردگی اجتماعی از دلایل اصلی رفتار شناختی برای خودکشی است.» وی تصریح می‌کند: «محدودیت در نشاط اجتماعی، فاصله گرفتن از ارزش‌های دینی و کمرنگ شدن مبانی اخلاقی در جامعه باعث افزایش آمار خودکشی شده و در عین حال ناامیدی نسبت به آینده باعث شده آمار خودکشی در میان افراد تحصیلکرده رشد چشمگیری پیدا کند.»
طبق آمار منتشر شده از سوی وزارت کشور انگیزه خودکشی در مطالعات انجام گرفته به ترتیب مربوط به مسائل ناموسی، اختلالات خانوادگی، تحصیل و ازدواج، شکست و ناامیدی، فقر و تنگدستی، بیماری های روانی استرس ها و فشارهای روانی، تنهایی، عشق و تمایلات شدید عاطفی و اعتیاد به مواد مخدر و مواد توهم زا بوده که در این میان سهم خودکشی با انگیزه اختلافات خانوادگی با 41 درصد بالاترین علت خودکشی ذکر شده و از لحاظ جنسیتی، اقدام به خودکشی در مردان 8 برابر زنان بوده است.بیشترین دلیل خودکشی در نوجوانان ایجاد فاصله و فقدان رابطه مناسب بین فرزندان و والدین ذکر شده است؛ فاصله ای که موجب می شود والدین درک صحیحی از وضعیت فرزندان خود نداشته باشند.
اهانت به ساحت زندگی
علاوه بر بیلان ها و آمار و ارقام و بررسی علل و بحران های اجتماعی که کاتالیزور مناسبی برای رشد نرخ خودکشی در ایران است ، بایستی خاطر نشان شد که در فرهنگ اجتماعی ، بدعت نادرست و غلطی بنام خود کشی در اندیشه و افکار جای گرفته است تا هر کسی که در گذار زندگی خود با یکی از مسائل و بن بست های روزمره مواجه شود ، ناامید از همه جا ولی به راحتی دست به خودکشی زده و خود را از شر واقعیت های تلخ زندگی دور کند!
خود کشی بر خلاف نظر خیلی از افراد یک حماقت نیست! فرار از واقعیت های تلخ و رها شدن از اسارت بحران ها و مشکلات هم نیست. خود کشی خیانت به ذات الهی و ارزش های انسانی خود است وقتی انسان خدا گونه در ضعیف ترین نقطه خود آگاهی و بی ایمانی مطلق قرار گرفته باشد این خیانت شکل میگیرد! جهالتی که حتی از نظر خدا نیز غیر قابل بخشش است. خودکشی اهانت به ساحت زندگی یعنی  ارزشمندترین هدیه خداوند به انسان و خط سیاهی بر چهره روشن آن است.اما در بررسی وضعیت افرادی که خود جان خود را گرفته اند و آنان که قصد این کار را داشته اند اما به هر دلیلی نتوانسته اند یک موضوع مشترک وجود دارد:تقریبا تمام افرادی که اقدام به خودکشی کرده اند در آخرین لحظه ها پشیمان شده اند و تلاش کرده اند که دوباره زندگی را آغوش بگیرند.پیام روشن این واقعیت تاریک این است که زندگی گرامی تر و قابل احترام تر از مرگ است حتی اگر تمام ثانیه هایش رنگ خاکستری اندوه گرفته باشند!

/ 0 نظر / 11 بازدید