این نوع کلاهبرداری‌ها یک مثال کامل از چگونگی سوءاستفاده از اطلاعات و جزئیات حساب شما و دزدیدن آنهاست. تصور کنید که یکی از دوستان خوب شما به جای دوری رفته است، مثلاً به صورت پیاده به یکی از مکان‌های زیبا ولی حقیقتاً خطرناک رفته است.
ناگهان یک پیام دریافت می‌کنید. اوه نه! دوست شما کیف پولش را گم کرده است و هم‌اکنون به یک انتقال واحد پول نیازمند است یا اینکه کاملاً گیر افتاده است و شما باید به او کمک کنید.
کمی فکر کنید آیا اصلاً حالش خوب است؟ آیا او به سادگی فراموش کرده است که از اینترنت خارج شود؟ بهترین کار در این زمان این است که با یک پیام گرم از طریق تلفن با دوستتان ارتباط برقرار کنید و ببینید قضیه از چه قرار است تا اینکه بدون فوت وقت بخواهید پول برایش ارسال کنید آن‌هم به حسابی که درست آن را نمی‌شناسید.
آیا واقعاً او در مکان اول به جایی رفته است؟ این نوع کلاهبرداری‌ها بیشتر کسانی را طعمه قرار می‌دهد که از نقاط دسترسی عمومی استفاده می‌کنند ولی حتماً لازم نیست که به سفر بروید تا اطلاعاتتان به سرقت برود. اگر از هر یک از دوستانتان درخواستی مالی داشتید (به هر دلیلی) باید به سرعت مشکوک شوید.
اگر می‌توانید به سرعت با دوستتان یک تماس تلفنی برقرار کنید و همیشه مطمئن شوید که درخواست‌ها درست هستند یا نه!
 به این گروه ملحق شوید "اتفاقات جالبی رخ خواهد داد!"
هر گروهی مدعی شد که ویژگی‌های جالبی با عضو شدن در آن بر روی حساب شما می‌آید در آن شک کنید و بدانید که امکان کلک و کلاهبرداری در آن وجود دارد. حرف‌های مردم درباره خیلی از آنها که می‌گویند آنها کلاهبردارند درست است و هیچ تضمینی در مورد آنها وجود ندارد. البته اینگونه کلک‌ها بیشتر برای ارسال ایمیل و پیام‌های تبلیغاتی برای شما استفاده می‌شود.
قانونی که در این زمینه وجود دارد این است "اگر خیلی خوب به نظر می‌رسید پس بدانید که حتماً کاسه‌ای زیر نیم کاسه است". مطمئناً شما هیچ وقت با مطالعه کردن یا پر کردن یک فرم ساده یک iPod مجانی گیرتان نمی‌آید و پر کردن این فرم تنها برای این است که این اطلاعات شما برای شخص دیگری مورد استفاده قرار بگیرد و سیل تماس‌ها و ایمیل‌های ناخواسته آغاز می‌شود.
این گروه‌ها می‌تواند تخیلات یک دختر 15 ساله یا یک متفکر حرفه‌ای باشد در هر صورت در آنها عضو نشوید.
 ارتباط فیس‌بوکی
ویژگی مفید ورود به سایت‌ها از طریق فیس‌بوک به نام Connect هم یکی دیگر از راه‌هایی است که از آن برای کلاهبرداری‌های خود مورد استفاده قرار می‌دهند. به شخصه با اینکه شاید خیلی به نظر وسواسی برسد من همیشه برای همین دلیل در حساب‌های جداگانه ثبت‌نام می‌کنم.
پنجره جعلی “Connect with Facebook” به احتمال زیاد به منظور گرفتن تعداد زیادی عضو طراحی شده است و هنگامی که شما وارد شدید و ایمیل و پسورد خود را وارد کردید دیگر هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید.
اگر فکر می‌کنید که چنین بلایی به سرتان آمده است بلافاصله رمز عبور خود را عوض کنید.
 Reel Phishing بزرگ
Phishing نامی است که به جمع‌آوری اطلاعات ورودی کاربر با فریب دادن او اطلاق می‌شود برای مثال از سرویس‌های مورد استفاده کاربر تقلید می‌کنند و نمونه آن را پیش روی شما می‌گذارند و شما فکر می‌کنید در سرویس خودتان هستید و اطلاعات را وارد می‌کنید و...! فیس‌بوک وب سایتی است که شما وقت زیادی را در آن هدر می‌دهید و با وجود مرورگرهای پیشرفته‌ای که هم اکنون موجود است باز هم حملات phishing غیرقابل مهار هستند و کاربران زیادی هر روز قربانی آن می‌شوند.
بسیاری که از این تکنیک استفاده می‌کنند از روش تبدیل کردن و کوچکتر کردن URL استفاده می‌کنند تا پوششی باشد برای سایت جعلی آنها! شما می‌توانید از تمام خطرات phishing جلوگیری کنید و راه حلش هم خیلی ساده است کافی است وقتی سایتی را در مرورگر خود باز می‌کنید به دقت به URL آن توجه کنید و از آن مطمئن باشید. همچنین دقت کنید که از فیلم‌هایی که به طور ناگهانی لود شده است و شما اصلاً آنها را نمی‌خواهید جلوگیری کنید.
فراموش نکنید اگر چیزهایی شبیه به facebook.something.com یا randomurl.net/facebook را دیدید مطمئن شوید که این سایت‌ها، سایت‌های کلاهبرداری هستند.
 سایت‌های خرابکار و بدافزار
آمار سایت‌های اینگونه که لیستی برای خود جمع کرده‌اند در حال زیاد شدن است. این شانسی برای توده‌هاست تا جمع شوند و تصمیم بگیرند که ”Justin Bieber یک افسانه است”! و از پسندیده شدن از سوی 25 هزار نفر خوشحال باشند و آنها را شمارش کنند. بسیاری از این سایت‌های اینگونه را پیدا کرده‌ام که اغلب می‌توانند یک بدافزار را در کروم پخش کنند که اصلاً هم تعجب‌آور نیست!
بعضی از این سایت‌ها (ولی نه همه آنها) به سادگی به دلیل محبوبیت فیس‌بوک کارهای تجاری خود را گسترش می‌دهند و بر روی مخاطبانی تمرکز می‌کنند که معمولاً علاقه‌مند به تلویزیون هستند.
اگر شما به چنین مشکلی برخورد کردید پس مطمئن شوید یک ویروس اسکن مناسب و خوب را در اختیار دارید و به طور مرتب از اطلاعات شخصی خودتان حفاظت کنید.
نتیجه‌گیری: فیس‌بوک یکی دیگر از چیزهایی است که می‌تواند برای پاره‌ای از منافع شخصی مورد استفاده قرار گیرد. با این حال چشمان خود را باز نگه دارید تا زمانی که اطلاعاتی را با سرویس‌های دیگر به اشتراک می‌گذارید امنیت بالایی داشته باشید، و هیچ‌وقت بخصوص زمانی که پای پول در میان است، عجول نباشید و کمی فکر کنید سپس تصمیم بگیرید.
اگر متوجه شدید که حساب کاربری یکی از دوستانتان دچار مشکل شده است و احتمال می‌دهید درز اطلاعاتی پیدا کرده، بهتر است تلفن را بردارید و به سادگی آنها را در جریان بگذارید.

   

/ 0 نظر / 22 بازدید