500 کشته درحوادث رانندگی همدان سال 93

 

 امسال 495 نفر در سوانح رانندگی درون‌شهری و برون‌شهری استان همدان جان خود را از دست داده‌اند که این آمار در 12 ماه سال گذشته ۵۲۱ نفر بوده است.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان گفت: همچنین 6 هزار و 615 نفر در سوانح رانندگی همدان مجروح شدند که شمار مجروحان سوانح رانندگی در امسال نیز 2 درصد افزایش داشته است.
حبیب معصومی افزود: حوادث رانندگی سالانه سبب حدود 5 میلیون مرگ در جهان می‌شود و از طرفی این حوادث چهارمین دلیل مرگ در دنیا و مسئول 8 درصد از کل مرگ‎ها در دنیاست.
وی ادامه داد: حوادث یکی از دلایل اصلی مرگ‎ در گروه سنی 10 تا 24 سال محسوب می‎شود و 90 درصد مرگ‎‌ومیرهای حوادث ترافیکی در کشورهای در حال توسعه افتاق می‎افتد.
به گزارش تسنیم، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان بیان کرد: در جهان حوادث 12 درصد از بار بیماری‎ها را تشکیل می‎دهد و در ایران 26 درصد از بار بیماری‎ها را به خود اختصاص داده است و البته 17 درصد از کل حوادث را ترافیکی تشکیل می‎دهد و براساس آمار و اطلاعات موجود، حوادث ترافیکی دومین دلیل مرگ‌ومیر در کشور ماست.
وی گفت: هزینه‎های ناشی از حوادث ترافیکی به میزان 5 درصد تولید ناخالص ملی کشور است و 60 درصد حوادث ویژه که پرتلفات هستند توسط مرکز عملیات اضطراری کشور (EOC) حوادث ترافیکی هستند.
معصومی بیان کرد: در 10 سال اخیر 260 هزار نفر فوتی و 2 میلیون نفر مصدوم در اثر حوادث ترافیکی در کشور داشته‎ایم و تعداد تصادفات سالیانه 800 هزار فقره برآورده شده است.
وی افزود: تعداد مصدومان ناشی از حوادث رانندگی جاده‎ای در کل جهان سالانه حدود 50 میلیون نفر است و این در حالی است که در ایران سالانه 50 هزار نفر به سبب حوادث جان خود را از دست می‎دهند که بار مالی ناشی از حوادث در ایران 60 هزار میلیارد ریال است.
وی ادامه داد: همچنین سال گذشته بر اثر حوادث ترافیکی در استان همدان 521 نفر فوت کردند و 12 هزار و 629 نفر مصدوم شدند که البته آمار مصدومان و فوتی‌ها نسبت به سال 91 کاهش یافته است.
معصومی با بیان اینکه همدان در سال گذشته از نظر تعداد فوتی‎های حوادث ترافیکی رتبه چهارم را در بین استان‎‎های کشور داشته است، افزود: براساس آمارهای دریافتی از سازمان پزشکی قانونی استان همدان مرگ‎ومیر ناشی از حوادث ترافیکی 46 درصد در صحنه تصادف، 4/8 درصد در حین انتقال و 5/42 درصد در بیمارستان رخ داده است.
وی 40 درصد مأموریت‎های اورژانس پیش‎بیمارستانی را مربوط به حوادث ترافیکی دانست و بیان کرد: براساس اعلام پزشکی قانونی همدان 495 نفر از ابتدای امسال در سوانح رانندگی درون‌شهری و برون‌شهری استان همدان جان خود را از دست داده‌اند. براساس شمار متوفیان سوانح رانندگی 2 درصد افزایش نشان می‎دهد.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه همدان بیان کرد: براساس گزارش این سازمان، میزان متوفیان سوانح برون‌شهری 12 درصد افزایش، درون‌شهری 20 درصد کاهش یافت و متوفیان سوانح رانندگی در مسیرهای فرعی شامل خاکی و روستایی 15 درصد کاهش داشته است.
 
/ 0 نظر / 28 بازدید