در جلسه دادگاه که با حضور متهم و وکیل قانونی او، اولیای دم مقتول، نماینده دادستان و تعدادی از شهود پرونده و به ریاست قاضی شریفی برگزار شد، ابتدا اولیای دم مقتول با اعلام شکایت از متهم پرونده به هویت «مهدی» به اتهام قتل فرزندشان برای او از محضر دادگاه تقاضای قصاص کردند.

سپس نماینده دادستان با قرائت کیفرخواست برای متهم در صورت اثبات مجرمیت تقاضای مجازات قانونی کرد.

شرح پرونده

غروب روز نهم بهمن‌ماه سال 87 حوالی ساعت 21 چند نفر از کسبه یکی از محله‌های  فیروزان از توابع شهرستان نهاوند با شنیدن فریادهای پسر جوانی که در همان محل سفره‌خانه سنتی داشت از محل کار خود خارج شدند و مشاهده کردند پسر جوانی به نام «اکبر» در حالی که خون از سینه‌اش بیرون می‌زند از محل کارش که در قسمت زیرزمین بود، خارج شد و قبل از رسیدن به وسط خیابان روی زمین افتاد.

شاهدان پس از مشاهده صحنه بلافاصله پس از اطلاع موضوع به نیروی انتظامی، جوان مجروح را به مراکز درمانی انتقال دادند اما وی پیش از رسیدن به بیمارستان بر اثر شدت خونریزی جان خود را از دست داد.

با مرگ پسر جوان تحقیقات برای شناسایی و دستگیری عامل مرگ او آغاز شد و در ابتدا چند نفر از جمله تعدادی از دوستان مقتول به عنوان مظنون با دستور بازپرس دستگیر و به مقر پلیس منتقل شدند.

در حالی که تحقیق از مظنونان و شاهدان پرونده در حال انجام بود، مأموران در شاخه‌ای دیگر از تحقیقات به بررسی تلفن همراه مقتول اقدام کرده و دریافتند وی با تعدادی زن و دختر از جمله زن جوانی به نام «مینا» ارتباط داشته است.

با بررسی‌های دقیق‌تر و مشخص شدن ارتباط عمیق مقتول با زن جوانی، وی به عنوان مظنون به پلیس آگاهی احضار و مورد بازجویی قرار گرفت که در ابتدا منکر داشتن هرگونه رابطه با مقتول شد اما در مواجهه با مدارک مستند از جمله اختلاف تنها یک رقم از شماره تلفن همراه وی با شماره مقتول، پرده از رابطه سیاه خود با وی برداشت و گفت: از مدتی قبل با مقتول رابطه دارم و با او به جاهای مختلفی رفته‌ام البته مدتی بود می‌خواستم به رابطه‌ام با او پایان دهم اما او دست‌بردار نبود.

با مشخص شدن این موضوع شوهر «مینا» نیز به عنوان مظنون دستگیر و به مقر پلیس انتقال یافت.

«مهدی» در بازجویی‌های اولیه اظهار کرد: هیچ اطلاعی از ماجرای جنایت ندارد اما در جریان بازجویی‌های تخصصی و با پیدا شدن اثر انگشت او در صحنه جنایت، اقرار کرد بعد از اطلاع از رابطه مقتول با همسرش چندین بار به او تذکر داده که دست از سر همسرش بردارد، روز حادثه نیز هنگامی که برای همین موضوع به محل کار مقتول رفته بود با او درگیر شده و او را هل داده است که او روی شیشه شکسته قلیان افتاده است.

متهم در مرحله بازپرسی نیز با اعتراف به درگیری با مقتول اظهارات خود را در بازرسی تکرار کرد. دادسرای شهرستان نهاوند با تکمیل تحقیقات، پرونده را برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان ارسال کرد.

متهم در دادگاه

در جلسه دادگاه که به ریاست قاضی شریفی در دادگاه کیفری استان برگزار شد پس از شکایت اولیای دم مقتول و قرائت کیفرخواست توسط نماینده دادستان به دستور قاضی تعدادی از شهود در محضر دادگاه حاضر شده و پس از انجام مراسم قسام توسط یکی از مستشاران دادگاه، مطالبی را در ارتباط با ماجرای پرونده بیان کردند.

شاهدان مطالبی درباره ارتباط مقتول با همسر متهم، مشاهده متهم و مقتول در حال صحبت با هم در روزهای قبل از جنایت، ارتباط مقتول با زنان و دختران دیگر و استفاده مقتول از مواد مخدر شیشه و حتی شب قبل از حادثه بیان کردند. اما در اظهارات هیچ کدام از آنان اشاره مستقیمی به نقش متهم در جنایت نشد. در ادامه به دستور قاضی، متهم پرونده در جایگاه حاضر شد و به سؤالات دادگاه پاسخ داد.

«مهدی» با رد اتهام وارده گفت: هیچ نقشی در جنایت نداشته و مقتول را نمی‌شناخته و هیچ انگیزه‌ای هم برای انجام آن کار نداشته است.

او در پاسخ به سؤال دادگاه مبنی بر اطلاع از رابطه همسرش با مقتول می‌گوید: من بعد از احضار به آگاهی و از طرف مأموران آنجا از وجود چنین رابطه‌ای مطلع شدم و هنوز هم باور نمی‌کنم که همسرم به من خیانت کرده باشد.

«مهدی» در پاسخ به تأییدیه اداره تشخیص هویت در مورد پیدا شدن اثر انگشت او در صحنه جنایت می‌گوید: قبول ندارم برایم پرونده‌سازی کردند اگر این موضوع درست باشد باید به غیر از اثر فقط یکی از انگشتان من مدرکی مثل خون، تار مو یا هر چیز دیگری مربوط به من در صحنه جنایت پیدا می‌شد.

وی در مورد اعترافات قبلی‌اش در بازجویی‌های پلیس و بازپرس دادگاه نهاوند می‌گوید: تحت فشار و در شرایط نامتعادل روحی و روانی آن موارد را بیان کرده‌ام.

در ادامه وکیل مدافع متهم با ارائه لایحه‌ای به دادگاه مواردی را در دفاع از وی بیان کرد. با توجه به پایان وقت دادگاه و کامل نشدن روند رسیدگی به پرونده ادامه دادرسی و صدور حکم به جلسه دیگری موکول شد.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید