ظهور مخدر جدید و خطرناک در کشور


 یک ماده مخدر جدید و به شدت خطرناک در میان جوانان ظهور کرده است که به آن حشیش مصنوعی می‌گویند.
یک پژوهشگر اعتیاد در این باره توضیح داد که این ماده از اسپری کردن یک ماده مخدر شیمیایی به حشیش یا ماده مخدر گل ساخته می‌شود. حشیش که به آن علف، چرس یا گراس می‌گویند مخدری است که از صمغ گیاه شاهدانه به دست می‌آید و گل همان ماری جواناست که از برگ و گل خشک شده گیاه شاهدانه ساخته می‌شود.
سعید صفاتیان افزود: براساس پژوهش‌ها مصرف گل سبب ابتلا به اضطراب شدید، ترس‌های بیمارگونه، آسیب شدید به ریه، مغز و ناتوانی در تمرکز و به خاطر سپاری، ابتلا به سرطان‌هایی همچون سرطان بیضه، به هم زدن تعادل هورمون‌های جنسی و بروز روان‌پریشی در مصرف‌کننده می‌شود. عوارض مصرف حشیش نیز تقریباً شبیه به گل است و بیشتر موجب ابتلا به برونشیت مزمن، سرطان ریه، بیماری‌های دستگاه تنفسی و کاهش قدرت ایمنی بدن و آسیب شدید به مغز و ابتلا به بیماری‌های روانی می‌شود.
این‌ها که گفتیم صرفاً عوارض مصرف حشیش و ماری‌جوانا به شکل عادی است اما ترکیب اسپری که در تولید حشیش مصنوعی استفاده می‌شود هنوز مشخص نیست و نمی‌شود با اطمینان قضاوت کرد که نوعی مخدر صنعتی است که از مواد کاملاً شیمیایی ساخته شده است یا از تفاله‌های گیاه شاهدانه به دست آمده است.
به گفته صفاتیان، معتادان به این ماده مخدر می‌گویند با اسپری کردن ماده مخدر شیمیایی جدید روی حشیش، تأثیر نشئگی آن چند برابر می‌شود و با توجه به تازه بودن این ماده مخدر هنوز تأثیرات آن بر عملکرد بدن مشخص نیست.
 
/ 0 نظر / 24 بازدید