مرگ 247 نفر در هشت ماهه نخست سال
در هشت ماهه سال جاری 247 نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در کشور جان خود را از دست دادند، این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که آمار تلفات گازگرفتگی 287 نفر بود 9/13 درصد کاهش یافته است. در هشت ماهه امسال از کل تلفات مسمومیت با گاز 185 نفر مرد و 62 نفر زن بودند. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته 192 مرد و 95 زن بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در کشور جان خود را از دست داده‌ بودند.
در این مدت استان‌های تهران با 54،‌ البرز با 22 و اصفهان با 18 فوتی به ترتیب بیشترین آمار مرگ ناشی از مسمومیت با گاز را داشته‌اند؛ آمار تلفات گازگرفتگی در این استان‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 3/5 کاهش(تهران)، 8/4 افزایش (البرز) و 5/12 درصد افزایش(اصفهان) داشته است. همچنین در مهر و آبان‌ماه امسال نیز آمار تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن روند کاهشی داشته ‌است. به نحوی که این آمار در مهرماه با کاهش 10 درصدی و در آبان‌ماه با کاهش 2/16 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل مواجه بود.
 رشد 28 درصدی تلفات گاز گرفتگی در همدان
مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان گفت: 9 نفر در هشت ماهه سال‌ جاری بر اثر مسمومیت ناشی از گاز مونوکسیدکربن جان باختند. که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 7 نفر بود، افزایش 28 درصدی را نشان می‌دهد. علی احسان صالح با اعلام اینکه تمامی جانباختگان ناشی از مسمویت با گاز مونوکسیدکربن مرد بودند، بیان کرد: سال گذشته نیز در این مدت 7 شهروند شامل 2 زن و 5 مرد به دلیل مسمومیت ناشی از گازگرفتگی جان باختند.
وی افزود: مهمترین علت مسمومیت ناشی از گاز بی‌توجهی به نکات هشدار دهنده هنگام استفاده از وسایل گرمایشی است و می‌طلبد شهروندان در زمان نصب و استفاده از وسایل گازسوز مسائل ایمنی را رعایت کنند.
صالح گفت: استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می‌دهند. سال گذشته 25 نفر و در سال 91 در استان همدان 17 نفر بر اثر مسمومیت ناشی از گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست دادند.
به نظر می‌رسد نبود آموزش‌های لازم و سکوت شرکت گاز در زمینه اطلاع‌رسانی به  شهروندان همچنین ضعف نظارت و کنترل در ساخت وسازها و سرکشی‌های دوره‌ای برای کنترل رعایت اصول ایمنی از دلایلی می‌تواند باشد که همدان را پیشتاز در مرگ و میر با گاز کرده است.
 علامت مسمومیت با مونواکسیدکربن
گاز مونواکسیدکربن، گازی بدون رنگ و بو است. عمده‌ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است. علائم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغماست. در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد.
از سایر علائم مسمومیت می‌توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک‌ها اشاره کرد. باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن جان خود را از دست ندهد، ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته مانند فلج عضوی یا اختلال قوای مغز ‌شود. مسمومیت شدید با این گاز می‌تواند کشنده باشد.
چگونه از مسمومیت با این گاز پیشگیری کنیم:
 1. آگاه باشید که هر وسیله گرمازای سوختنی که به نحوی با سوخت‌های فسیلی (نفت، گاز، زغال سنگ) کار کند به صورت بالقوه می‌تواند سبب تولید گاز مونواکسیدکربن شود.
2. از بخاری‌های مستعمل و فرسوده بدون دودکش یا دارای دودکش نامناسب و غیراستاندارد استفاده نکنید.
3. توجه داشته باشید،‌ استفاده از بخاری‌های بدون دودکش به هیچ وجه از تولید گاز مونواکسیدکربن جلوگیری نمی‌کند.
4. هرگز در فضای بسته و محدود که تهویه کافی و مناسب ندارد (نظیر اتاق، گاراژ و ...) آتش روشن نکنید.
5. هرگز در فضای بسته گاراژ موتور اتومبیل را روشن نگذارید.
6. قبل از راه‌اندازی وسایل گرمایشی، از سلامت مسیر دودکش ساختمان و بدون ترَک و نشتی بودن آن اطمینان حاصل کرده و از اتصال مناسب و صحیح لوله بخاری و آبگرمکن به دودکش دیواری اطمینان حاصل کنید.
7. تمام دودکش‌ها باید وسیله انتهایی ضد باد (کلاهک) مناسب داشته باشد.
8. در محیط‌های شغلی و منازل که در آنها از کوره و مشعل استفاده می‌شود از سلامت دستگاه و سیستم تخلیه دود اطمینان حاصل کنید.
9. هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش مستقل و منتهی به فضای بیرون باشد و لذا به کارگیری آب گرمکن‌های دیواری در فضاهای بسته یا مکان‌های فاقد جریان هوا مجاز نیست.
10. شیب لوله‌های افقی در داخل واحدها باید مثبت و رو به بالا و ارتفاع عمودی لوله در بیرون حداقل 3 برابر طول افقی آن باشد.
11. توجه به داغ بودن دودکش پس از روشن کردن وسیله گرمایشی به اطمینان شما از تخلیه گاز کمک خواهد کرد. اگر لوله دودکش بخاری شما سرد است دلیل آن خارج نشدن محصولات احتراق و گازهای سمی از دودکش است. در این صورت باید ضمن رفع نقص، به طور موقت با بازکردن قسمتی از در یا پنجره تهویه در محیط ایجاد کنید.
12. ضمن ایجاد تهویه مناسب جهت آشپزخانه و حمام منزل، از نصب آبگرمکن در حمام و نیز روشن کردن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه جهت گرم نگه‌داشتن محیط داخل خانه جداً خودداری کنید.
13. اگر فضای منزل خود را با شوفاژ و سیستم حرارت مرکزی گرم می‌کنید درزبندی و بستن منافذ درها و پنجره‌ها به منظور جلوگیری از اتلاف حرارتی بلامانع است. اما در صورتی که از بخاری‌های گازسوز به منظور گرمایش محیط استفاده می‌کنید حتماً مختصری تهویه از طریق در یا پنجره در فضا ایجاد کنید و از درزبندی و بستن کامل منافذ خودداری کنید.
14. در صورت احساس علائم سردرد و سرگیجه و تهوع در مکانی که احتمال وقوع مسمومیت وجود دارد فوراً آن مکان را ترک کرده و به فضای آزاد پناه ببرید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.
15. در صورت تداوم علائم فوق برای چند روز متوالی احتمال مسمومیت خفیف با این گاز وجود دارد که بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.
16. رانندگان وسایل نقلیه سنگین، از روشن کردن گاز پیک‌نیک در اتاق وسیله نقلیه خود جهت استراحت و خواب جداً خودداری کنند.
 برای مصدوم گازگرفتگی چه کنیم؟
1. در مواجه با مصدومان در نخستین اقدام ضمن ایجاد تهویه مناسب در محیط و مراقبت از سلامتی خود، فرد یا افراد مصدوم را از محیط خارج کنید.
2. پس از خارج کردن مصدوم از محیط آلوده فوراً با اورژانس تماس بگیرید.
3. علائم حیاتی مصدومان را کنترل کنید و از باز بودن راه‌های هوایی مصدوم اطمینان حاصل کنید.

/ 0 نظر / 6 بازدید