یکی از مردم روستا در باره گفت: گرگ تکه‌های بدن کودک را جدا کرده بود و وقتی که مردم منطقه در محل حادثه حاضر شدند شاهد شغالی بودند که در حال خوردن باقیمانده جنازه کودک بود.

به گزارش واحد مرکزی خبر دهیار روستای چورمق نیز با تأیید خبر فارس در این باره گفت : علاوه بر حمله گرگ به کودکان در موردهای دیگر از 4 نفری که مورد حمله گرگ قرار گرفته اند، 2 نفر سطحی مداوا شدند و 2 نفر دیگر نیز به علت شدت جراحات روانه بیمارستان شدند.

  روح ا...خدایی در شرح حادثه حمله گرگ به دو کودک گفت: در حمله 4 روز پیش 2 کودک 6 ساله در روستای چورمق از توابع شهرستان کبودرآهنگ هنگامی که در کنار چشمه روستا مشغول بازی بودند مورد حمله یک گرگ قرار گرفتند که یکی از این 2 کودک موفق به فرار شد اما کودک دیگر زنده زنده توسط گرگ خورده شد.

  یکی از اهالی روستا نیز اظهار داشت: چند روز پیش در روستای قراتلو از توابع کبودراهنگ نیز یک کودک مورد حمله گرگ قرار گرفت که توسط مردم روستا از دهان گرگ نجات ‌یافت و هم اکنون در بیمارستان تحت درمان است.

بنا بر گفته‌های وی دیروز(سه شنبه) نیز حوالی ساعت 11 یک دختر 20 ساله روستای چورمق مورد حمله گرگ از ناحیه گردن قرار گرفت که بر اثر این حادثه جراحتی به او وارد شد اما توسط مردم نجات یافت.

وی ادامه ‌داد: بعد از این ماجرا ماشین‌های اداره محیط زیست در محل حادثه حاضر شدند اما اقدام خاصی را انجام ندادند.

وی افزود: مردم منطقه معتقد هستند که این گرگ‌ها که سه رأس هستند توسط سازمان محیط زیست در محوطه روستا برای زاد و ولد ، عدم انقراض نسل آنها و حفظ حیات وحش محیط زیست منطقه،‌ رها شده‌اند.

این خبر در شرایطی ارزش خبری مضاعف پبدا می‌کند که هنوز داستان حمله‌ گرگ‌های گرسنه به شهروندان لالجینی و بهار فراموش نشده‌ است که بار دیگر حمله گرگ و این بار در روستاهای کبودراهنگ اتفاق افتاد.

دوسال پیش در نیمه های شهریور 87 خبری که دهان به دهان در بین مردم نقل شد موضوع ربوده شدن دختربچه معصوم لالجینی توسط دوگرگ از مقابل چشمان پدر و مادر این کودک بود که نهایتا تلاش‌ها به نتیجه‌ای نرسید و چندی بعد جسد تکه تکه شده کودک در حوالی شهر لالجین پیدا شد.

گرگ هایی که یک دختربچه را در بیابان‌های لالجین ربودند و خوردند با تلاش یک شکارچی حرفه‌ای کشته شدند.

هنوز خاطره‌ تلخ کشته شدن دختر خردسال لالجینی بر اثر حمله گرگ‌های وحشی از اذهان مردم منطقه پاک نشده بود که این بار خانمی ۲۸ ساله، ساعت ۹ شب، در گرگ و میش هوا با فرزند خردسالش در حال عبور از منطقه‌ مسکونی خود بود با حمله گرگ گرسنه مواجه شد. مادر نگون‌بخت با ترس و هراس فرزند خود را از دسترس گرگ درنده دور کرده و تلاش کرد تا گرگ را فراری دهد اما گرگ به مادر حمله‌ور شده و مادر را که در تلاش نجات فرزند خردسالش بود از ناحیه پا مجروح کرد که با سر و صدای زن لالجینی همسایگان به کمک وی شتافتند و مادر مجروح را برای درمان به بیمارستان آیت‌ا... بهاری شهرستان بهار انتقال دادند.

 

 

پس از وقوع 2 حادثه اشاره شده و پیچیدن شایعه رهاسازی گرگ‌ها در دشت بهار توسط محیط زیست ودر یک اقدام عمومی مردم برای شکار گرگ بسیج شدند که 2 قلاده گرگ زنده توسط شکارچیان ومردم به دام افتادند وپس از آن در یک اقدام بحث برانگیز ستادی به منظور مبارزه با گرگ ها با همکاری سازمان محیط زیست فعال شده که در نتیجه، بیش از 10 گرگ، کشته و زخمی شدند.

با این حال سازمان محیط زیست صدور هر گونه مجوزی برای کشتار گرگ‌ها را تکذیب کرد اما احسان قنبری بخشدار لالجین در گفتگو با خبرگزاریها از تشکیل ستادی به منظور جلوگیری از حمله گرگ‌ها به اهالی و با همکاری بخشداری، محیط‌بانان اداره محیط زیست و بسیج خبر داد.

وی از معدوم شدن 7 قلاده گرگ وهمچنین زخمی شدن چهار قلاده گرگ دیگر که لاشه آنها یافت نشده است سخن گفت

واینکه دوتوله گرگ نیز توسط اهالی زنده گیری شده که در اختیار اداره محیط زیست قرار گرفتند.

در عین حال مدیر کل وقت دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست در مهر ماه 87 با تکذیب صدور مجوز شکار گرگ در لالجین از برخورد قانونی با متخلفین خبر داد وبرای حل مشکل راهکارها و دلایل دیگری را مطرح کرد از جمله مهندس محمدی افزود: راه جلوگیری از وارد شدن خسارت ناشی از گرگ، کشتن آنها نیست بلکه باید ابتدا علت وقوع این حوادث را پیدا کنیم. وی ادامه داد: ظاهراً بعضی از مردم اقدام به نگهداری از توله گرگ در منازل کرده بودند و به نظر می رسد ورود گرگ ها به روستای راه گنبدان به همین علت باشد.

محمدی خاطر نشان کرد: وجود دامداری های غیر مجاز در حاشیه شهر لالجین و روستاهای اطراف و همچنین رهاسازی غیر اصولی و غیر بهداشتی لاشه دام های تلف شده در زمین های مجاور، مهمترین دلیل نزدیک شدن گرگ و سایر حیوانات وحشی به مناطق مسکونی است. وی افزود: همه حیواناتی که کشته شدند گرگ نیستند و در میان 7 لاشه معدوم شده ، 2 قلاده سگ وحشی نیز به چشم می خورد .

هنوز چند ماه از حمله گرگ ها بـه دختربچه لالجینی وزن 28 ساله در شهرستان بهار که با اما واگر های مختلف در افکارمردم در حال فراموش شدن بود نگذشته بود دوباره اتفاق دیگری روی داد این بار یک پسربچه 2  ساله که اهل شهرستان بهار است.

    این بار البته شانس با علی، پسر بچه 2 ساله بهاری یار بود که وقتی تیزی دندان های گرگ را حس کرد، عمویش شاهد ماجرا بود.

این گرگ پس از ربودن علی به طرف دشت های یونجه زار فرار می‌کند. عموی علی با کمک پدر علی با مـوتـورسیکلت به جستجوی علی پرداختند تا این که پس از طی چند کیلومتر در داخل یونجه زار وقتی گرگ قصد داشت بچه را در دهان خود جابه جا کند، با رسیدن پدر کودک فرار کرد و علی را به زمین انداخت.

به گفته اکبر رستمی (پدر علی) بازو و بدن فرزندش که بر اثر فشار دندان های گرگ دچار بریدگی و کبودی شده بود، تحت مداوا قرار گرفته؛ اما وی از نظر روحی بسیار وحشت زده بود.

بار دیگر اهـالـی مـنـطـقـه اعلام کردند، گـرگ هایی که به بچه ها حمله می کنند، دارای پلاک شناسایی و از گرگ های رها شده در مـنـطقه توسط سازمان محیط زیست هستند؛ اما فرمانداری وقت شهرستان با تحقیق از مسئولان حفاظت محیط زیست استان این قضیه را تکذیب کرد. به عقیده مسئولان فرمانداری، این گرگ ها از گونه های بومی منطقه هستند که به دلیل کمبود مواد غذایی به مناطق مسکونی هجوم آورده اند.

در پی اطلاع اداره کل حفاظت محیط زیست بلافاصله مدیر کل استان ضمن دستور دفع جانور مزاحم به یگان محیط بانان استان، خود در محل چاه کشاورزی پدر بزرگ کودک مزبور حضور یافته و شخصا مراتب را مورد بررسی قرار دادند و علل و شرایط بروز این حادثه را بررسی نمودند.

محمد پور رها سازی گرگ و پلاک دار بودن گرگ های مشاهده شده در بین مردم و بعضی مسئولان را شایعه اعلام گفت  که اداره کل حفاظت محیط زیست در موارد متعددی که دفع گونه مزبور را انجام می دهد با تنظیم صورتجلسه و در حضور اهالی و نمایندگان نیروی انتظامی ،  فرمانداری ، بخشداری و دهیاریها دفن جانور را انجام داده و هیچگونه اثری از پلاک یا هرگونه علامتی که نشان دهنده پرورش گونه توسط انسان باشد مشاهده نشده است واز مردم خواست هر گونه موردی را که مشاهده می کنند به این اداره کل اطلاع دهند.

  پس از این ماجرا مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان همدان از کشف یک قلاده گرگ زنده از منزل یکی از روستاییان همدان خبر داد اعلام کرد در پی شکایت‌های اهالی روستای پرلوک در شهرستان بهار مبنی بر حمله گرگ به احشام در این روستا، گشت و کنترل محیط بانی اداره کل حفاظت محیط زیست به منطقه اعزام شد.

وی بیان کرد: طی 3 شب رد پا و اثری از گرگ در حومه روستا مشاهده نشد اما با توجه به خسارت‌های وارد شده به چند راس از احشام اهالی مسجل شد که در یکی از خانه‌های روستایی یک قلاده گرگ زنده و رها وجود دارد که هنگام تاریکی شب به منازل هجوم و احشام را تلف می‌کند، بنابراین با حکم قضایی، منزل تفتیش و گرگ زنده‌گیری شد.

محمد پور اظهار کرد: متاسفانه بعضی از روستاییان مناطق بهار و لالجین با زنده‌گیری گرگ اقدام به تولید سگ گرگی می‌کنند که آثار تخریبی فراوانی برای اهالی روستاها و مالکان آن داشته و در گذشته با توجه به خوی انتقام‌گیری این حیوان، خسارت جانی به 2 کودک خردسال و خسارت مالی به احشام روستاییان وارد شده است.

اما این بار گرگها در فاصله خط مستقیم حدود 50 کیلومتر آن طرف در شهرستان کبودراهنگ خبرساز می‌شوند. چنانچه در کمتر از 2 روز 6 قربانی گرفته که یک کودک جان خود را از دست داده و 5 قربانی دیگر نجات یافته‌اند. اما آیا این گرگها بازهم بدون پلاک هستند و یا اظهارات مردمان محلی در رهاسازی گرگ‌ها توسط محیط زیست مورد تایید قرار می‌گیرد.

گزارش‌های همدان‌پیام را در روزهای آتی دنبال نمایید.

/ 0 نظر / 8 بازدید