قرص برنج چه بود و از کجا آمد؟
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، سلطانی‌نژاد با اشاره به نحوه ورود قرص برنج در کشاورزی می‌افزاید: در کشور ما، استفاده از قرص‌های برنج حاوی فسفید آلومینیوم در کشاورزی به دلیل کارآیی بالای این فراورده برای از بین بردن آفات، قیمت ارزان، سهولت استفاده، عدم وجود باقی مانده در محصول و در دسترس بودن با استقبال زیاد از سوی کشاورزان همراه بوده است. متأسفانه به دلیل عواملی مانند سمیت بالا و میزان کشندگی زیاد این ماده و سهولت دسترسی به این سم، در سالیان اخیر با آمار نسبتاً بالای مسمومیت‌های ناشی از این عامل در کشور به ویژه در برخی استان‌ها مانند تهران، گیلان، مازندران، گلستان و لرستان مواجه بوده‌ایم.
 استفاده از قرص برنج برای خودکشی بیشتر در اردن، هند، عراق، سریلانکا و ایران گزارش شده است
عضو هیأت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور می‌گوید: در سال‌های اخیر، موارد زیادی از مسمومیت با میزان مرگ‌و‌میر زیاد در اثر مصرف فسفیدهای آلومینیم، روی و کلسیم گزارش شده است که به جز موارد نادری از آنها که به صورت تصادفی بوده، عمده آنها به قصد خودکشی بوده است.
به گفته سلطانی‌نژاد، مسمومیت‌های حاد کشنده ناشی از فسفیدهای فلزی بیشتر در کشورهای هند، سریلانکا، ایران، عراق و اردن گزارش شده و بروز اینگونه مسمومیت‌ها در سایر کشورها به ویژه کشورهای اروپایی و آمریکایی کمتر است. این امر می‌تواند ناشی از مصرف این عوامل به علت ارزان و در دسترس بودن در کشورهای مذکور باشد، به طوری که در کشور هند در بین سال‌های 1990- 1980 میلادی اپیدمی ناشی از مسمومیت‌های تصادفی و عمدی با فسفیدهای فلزی گزارش شد.
 علائم مسمومیت با قرص برنج
از لحاظ زمان بروز علائم و نشانه‌های بالینی، پس از 10تا 15 دقیقه از مصرف خوراکی قرص فسفید آلومینیوم، علائم و نشانه‌ها ظاهر می‌شوند و مرگ در مدت کمتر از 6 ساعت ممکن است رخ دهد. اگر در عرض 6 ساعت پس از مسمومیت علائمی ظاهر نشود، بیمار بدون علامت خواهد ماند.
این متخصص سم‌شناسی می افزاید: در صورت مسمومیت خوراکی، علائم تحریکی دستگاه گوارش شامل تهوع، استفراغ و دردهای شکمی است. بیشتر مرگ‌و‌میرها در خلال 12 تا 24 ساعت اولیه مسمومیت اتفاق افتاده و معمولاً ناشی از ایست قلبی تنفسی است و مرگ‌و‌میر پس از 24 ساعت اغلب ناشی از نارسایی کبدی و کلیوی است. علائم بالینی در این نوع مسمومیت، ناشی از درگیری سیستم قلبی عروقی، گوارشی، عصبی و ریوی است.
کاهش مرگ‌و‌میر مسمومیت با قرص برنج در کشور
هرچند در سال‌های اخیر همواره با افزایش موارد مرگ بر اثر مسمومیت با قرص برنج در کشور مواجه بود اما آخرین آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می‌دهد، آمار این تلفات در 7 ماهه امسال با کاهش 3/1 درصدی مواجه بوده و از 398 نفر در هفت ماهه سال گذشته به 393 نفر در سال جاری رسیده است که 232 آنها را مردان و 161 نفر از آنها را زنان تشکیل می‌دهند.
در این مدت استان‌های تهران با 136، مازندران با 53 و گیلان با 44 فوتی بیشترین آمار تلفات مسمومیت با قرص برنج را داشته‌اند. این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ترتیب در تهران و گیلان 1/8 و 3/32 درصد کاهش و در استان مازندران 4/51 درصد افزایش داشته است. براساس این گزارش با وجود افزایش تلفات مسمومیت با قرص برنج در سال‌های اخیر، خوشبختانه در هفت ماهه امسال این آمار با روند کاهشی همراه بوده است.

/ 0 نظر / 6 بازدید