رئیس اداره حقوقی پلیس آگاهی:
حاملان سلاح سرد به حبس و شلاق محکوم می‌شوند
رئیس اداره حقوقی پلیس آگاهی ناجا نیز در این باره گفت: در جلسه روز یکشنبه هفته جاری کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگانی از ناجا، وزارت اطلاعات، دولت و قوه قضاییه طرح ممنوعیت به کارگیری سلاح سرد در قالب اضافه شدن دو تبصره به ماده 617 تعزیرات قانون مجازات اسلامی به تصویب رسید.
اصغر جمشیدراد ادامه داد: با تصویب این دو تبصره حمل اسلحه غیرمتعارف از قبیل قداره، پنجه بوکس و... به قصد ارتکاب جرم ممنوع خواهد بود و حاملان اینگونه سلاح‌ها به حبس و شلاق محکوم خواهند شد.
 رئیس اداره حقوقی پلیس آگاهی ناجا اظهار کرد: بنابر نظر اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی علاوه بر ممنوعیت حمل، تولید، خرید، فروش، عرضه؛ وارد کردن سلاح سرد غیرمتعارف نیز جرم انگاری شد.
 به گزارش باشگاه خبرنگاران، وی خاطرنشان کرد: با تصویب این طرح ادوات حاصل از تولید و سلاح‌های کشف شده به عنوان مجازات ضبط و معدوم می‌شود. سمت و سوی این طرح با ممنوعیت حمل، خرید، فروش و عرضه بیشتر بر پیشگیری از وقوع جرایم خشونت‌بار است، ضمن اینکه تصویب این طرح تأثیر بدی بر روند تولید، خرید و فروش آلات و ادوات مجازی که در صنعت چاقوسازی تهیه می‌شود، ندارد و این صنعت با تولید آلات و ادوات مجاز، به فعالیت اقتصادی خود ادامه خواهد داد.
 حمل سلاح سرد بهانه‌ای برای دفاع شخصی
رضا غنی‌لو، کارشناس رسمی دادگستری و عضو هیأت علمی دانشگاه پلیس با اشاره به اینکه حمل سلاح سرد برای دفاع شخصی بهانه تعداد زیادی از افرادی است که مبادرت به اینکار می‌کنند، می‌گوید: روند قانونگذاری در مسائل اجتماعی در هر کشوری باید بر دو پایه فاصله وضعیت موجود با وضعیت مطلوب و مطالبات عمومی باشد. البته تناسب مجازات با عمل مجرمانه سرلوحه تصمیمات اتخاذ شده در کیفرشناسی یا جامعه‌شناسی کیفری است تا ما در بحبوحه حوادث و فشار افکارعمومی دچار افراط و تفریط نشده و قصاص پیش از جنایت نکنیم.
امروز پس از گذشت 5 سال از مطرح شدن موضوع پیش‌نویس قانون ممنوعیت حمل سلاح‌ سرد نامتعارف در کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی، هنوز تعداد زیادی از رسانه‌ها نمی‌دانند که این پیش‌نویس طرحی از سوی نمایندگان بوده و یا لایحه ارسالی از سوی دولت و بسیاری از مردم آن‌ را اقدامی برای جلوگیری از چاقوکشی قلمداد می‌کنند.
این در حالی است که استفاده از چاقو و سلاح‌سرد برای ایجاد خوف و ترساندن مردم از دیرباز، جرم بوده و نیاز به قانون جدید ندارد.
نکته تازه در این پیش‌نویس را می‌توان تمرکز بر کلمه حمل و نگهداری برشمرد. در این صورت قانون جدید در صورت تصویب رویکردی پیشگیرانه در جلوگیری از ارعاب، قتل و سرقت‌ها و تجاوزات به عنف خواهد داشت.
براساس آمارهای غیررسمی، سالانه بیش از یک‌هزار نفر بر اثر استفاده از سلاح سرد با تقصیر یا بی‌تقصیر کشته می‌شوند. در همین راستا و برای اینکه اثبات شود در دسترس بودن سلاح‌ سرد نامتعارف مانند قداره، قمه، شمشیر، ساتور چینی، نانچیکو، پنجه بوکس، شوکرهای الکتریکی با ولتاژ بالا و افشانه‌های سمی نقش مؤثری در وقوع جرایم خشن و حتی قتل‌های اتفاقی دارد؛ توجه به آمار قتل‌ها با سلاح گرم که در ایران ناچیز است قابل توجه است. حال آنکه انجام فعل جنایی با سلاح گرم بسیار راحت و سریع‌تر است.
البته نباید فراموش کرد دلیل آن فقط در دسترس نبودن سلاح گرم و غیرقانونی بودن بازار آن است. این در حالی است که در کشورهایی که گرفتار هرج و مرج بوده یا حمل سلاح گرم جرم نیست، آمار جرایم جنایی با سلاح گرم بیش از جرایم ارتکابی با سلاح سرد است.
باید توجه داشت که امروز صد درصد جرایم زورگیری و تجاوزهای به عنف هرچند کم‌تعداد با توسل به ارعاب از طریق سلاح سرد انجام می‌شود. این درحالیست که وقتی گشت‌های پلیس و یا پست‌های ایست و بازرسی، برای پیشگیری از وقوع جرم افراد مظنون را دستگیر می‌کنند و در خودرو یا همراه آنها سلاح‌های سرد نامتعارف را می‌یابند، آنها بلافاصله بیان می‌کنند که مگر حمل چماق و کارد سنگری و یا زنجیر جرم است.
ما برای دفاع از خود آن را همراه می‌آوریم و از آنجا که در چنین شرایطی مبنای عمل قضات و پلیس قانون است، چاره‌ای جز رهایی مظنونان در صورت نبودن شاکی و شواهد جنایی وجود ندارد.
اما اگر به صورت قانونی کل مردم خلع سلاح می‌شدند دیگر بهانه دفاع از خود برای هیچ‌کس جایز نبود و جامعه به آرامش روانی می‌رسید.

/ 0 نظر / 4 بازدید